На зарплату медикам в Україні немає коштів?

1471

Працювати без заробітної платні або перебувати в неоплачуваних відпустках до кінця року — така невесела перспектива нині вимальовується перед працівниками галузі охорони здоров’я міста Черкаси. У листопаді черкаські медики отримали 30% від належного їм авансу. Більше жодної копійки на зарплату місцевим медпрацівникам у бюджеті до кінця року не передбачено. Ситуацію кореспонденту «ВЗ» прокоментував директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник.

VZ_48-49-2014_Страница_07_Изображение_0001Олег Стадник, директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради
Сьогодні ситуація така, як і була на початку року. Коли ми отримали прогнозні показники бюджету на 2014 рік, то вже тоді побачили, що асигнувань, які надійшли за формулою з Міністерства фінансів у розмірі 170 мільйонів гривень, вистачало вик­лючно на заробітну плату. Причому, аби відбулося підвищення зарплати, як передбачалося свого часу, то цих грошей не вистачило б і на оплату праці. При формуванні міського бюд­жету ми не могли залишити галузь без енергоносіїв, без медикаментів і таких видів діяльності, як вивезення сміття, прання, забезпечення медичних закладів охороною (особливо тих, які працюють із наркотичними засобами). Враховуючи все це, було сформовано бюджет на рівні потреб минулого року (за всіма іншими статтями) і з дефіцитом понад два місячні фонди оплати праці.

Спочатку на зарплату не вистачало більше 30 мільйонів гривень. Частину цих коштів нам вдалося певним чином компенсувати: понад 2 млн гривень — за рахунок так званої дотації вирівнювання. Всі додаткові кошти, які надійшли до міського бюджету, були спрямовані на зарплату в галузі охорони здоров’я. Довелося вживати такі непопулярні заходи, як відпустки за власний рахунок. Щоправда, не було примусових відпусток, лише за власним бажанням. Крім цього, ми вивели поза межі фонду оплати праці всі вакантні посади, які не забезпечували надання невідкладної медичної допомоги. Тобто фактично призупинено замісництво і сумісництво.

Після всіх вжитих заходів економії на зарплату працівникам медичної галузі міста до кінця року не вистачає коштів на 1,7 місяця. Це — 22 млн грн. Розшифрую: місячний фонд оплати праці по галузі складає близько 13 млн грн. На 4 млн ми змог­ли зареєструвати аванс, а це — 30% листопадових асигнувань. Все. Далі у кошторисі по галузі стоять нулі. А це означає, що ми навіть не можемо зареєструвати заборгованість, аби потім її показати. Адже бюджетним кодексом заборонено брати будь-які зобов’язання при відсутності асигнувань. Більше того, якщо розпорядник коштів подає на реєстрацію графіки на зарплату чи акти виконаних робіт без відповідних підстав, то Казначейст­во зобов’язане скласти акт про факт бюджетного правопорушення, що тягне за собою адміністративну відповідальність керівника установи. За здійснення бюд­жетного правопорушення неодноразово — кримінальна відповідальність. Тож, якщо керівники черкаських медичних закладів намагатимуться без асигнувань зареєструвати зарплату за листопад, а потім ще й аванс на грудень, то це вже можна кваліфікувати як злісне невиконання бюджетного законодавства. Тому я розумію стурбованість керівників медзакладів міста, які телефонують до нас у департамент.

ВЗ Пам’ятається, у жовтні на сесії міськ­ради вже розглядалося питання щодо проблем із виплатою зарплати в окремих медичних закладах міста. Але ж їх тоді вдалося вирішити…
— Це був перший дзвіночок. У жовт­ні вже не було можливості виплатити зарплату в пологових будинках. Депутати черкаської міської ради на позачерговій сесії перерозподілили асигнування в межах департаменту охорони здоров’я, що дало можливість виплатити зарплату, й люди не відчули проблеми. Тоді ми зробили все можливе, щоб у всіх медичних закладах нестача коштів була однакова — 1,7 місячного фонду.

Ми ініціювали звернення сесії міської ради до Кабінету Міністрів України, до Президента України щодо негайного реагування на цю ситуацію. Однак на даний момент офіційного реагування немає. Проте я сподіваюся, що все ж таки хтось відреагує. Ми вважаємо, що це їхні (Міністерства фінансів — авт.) прорахунки, оскільки відразу не правильно було пораховано фонд оплати праці. В асигнуваннях цього року не були враховані борги 2013 року. Тоді як на початку року ми виплачували взяті зобов’язання минулого року із асигнувань 2014 року. Ці кошти ніхто не обрахував як наявну заборгованість.
Ми зі свого боку робимо все можливе, аби це питання не замовчувалося. Понад 4,5 тисячі працівників у мирній центральній Україні без зарплати — це спровоковане соціальне незадоволення. Інакше назвати не можна. У нас висока питома вага середніх та молодших медичних працівників, у яких єдиним джерелом існування є невелика заробітна плата. Серед медпрацівників міста — одна тисяча лікарів, усі інші — медсестри й санітарки. Поставити на межу виживання таку кількість людей — це небезпечно. Крім цього, до кінця року залишився 1 млн гривень на медикаменти. Якщо забрати цей мільйон і перекинути на зарплату, то пацієнтам доведеться купувати елементарне. Ось і виходить, що, з одного боку, провокується негативне ставлення медиків до пацієнтів, а з іншого — обурення невдоволених хворих. І така ситуація не лише в Черкасах. На засіданні Асоціації міст України було озвучено інформацію, що аналогічна ситуація у більшості міст країни. На фоні воєнного стану в державі створити ще й у тилу вогнища соціального незадоволення — неприпустимо.

ВЗ Якщо ситуація була передбачувана на початку року, чому забили на сполох тільки зараз?
— Я відразу повідомив, що виникнуть проблеми. А у відповідь — економте, реорганізовуйтесь. Це при тому, що з лютого поточного року діє Закон України «Про введення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів охорони здоров’я», яким забороняється навіть зміна формату робочого часу, зменшення будь-якого обсягу медичної допомоги, а тим більше реорганізація, реформування тощо.

Ситуація непроста. Медпрацівники, які щоденно виходять на свої робочі місця, можуть бути позбавлені права на оплату своєї праці. Це досить серйозне порушення Конституції. Намагаємося не мовчати, звертаємо увагу на цю проблему. На днях спілкувалися і з профспілками. Останній термін реєстрації з виплати зарплати — 5 грудня. Якщо цього не відбудеться, то ми порушуємо колективні угоди — входимо в ситуацію, коли існує реальна загроза невиплати заробітної плати. Ми просимо, щоб нам додали асигнування, аби мати змогу хоча б зареєструвати свої борги. Виплатити зарплату можна і з запізненням, але за умови, що ми покажемо заборгованість по ній. Нині ж навіть немає підстав показати свої борги.
Від ідеї закривати медичні заклади — ми ще далекі. Адже розуміємо міру своєї відповідальності. Однак, коли хтось із керівників медзакладів буде безневинно покараний за порушення бюджетного кодексу, може постати питання про вихід медперсоналу в неоплачувані відпустки.

VZ_48-49-2014_Страница_07_Изображение_0002Валентина Кочубей, Голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я
В цілому по області недофінансування по зарплаті медичним працівникам спостерігається від 0,5 до 2-х місяців. Ми постійно моніторимо ситуацію. В окремих районах вдалося зекономити кошти на сумісництві, дехто виходив у відпустки за власний рахунок. Влада в районах намагається вирішити проблему. Нещодавно було позитивно вирішено питання в Умані.

Найскладніша ситуація у Черкасах. Про це відомо керівництву області. У жовтні на зустрічі профактиву Черкащини з Головою облдержадміністрації Ю. Ткаченком та Головою облради В. Коваленко цю проблему знов було озвучено. Про стан справ у галузі ми неодноразово протягом року письмово й у телефонному режимі інформували Федерацію профспілок області, ЦК профспілки працівників охорони здоров’я України. Останні направляли звернення до Кабінету Міністрів України. Тож про це знають на всіх рівнях. Медичні ж працівники розуміють складну економічну ситуацію в країні, не нарікають, працюють.

VZ_48-49-2014_Страница_07_Изображение_0003Олександр Федорук, головний лікар Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги
На сьогодні лікарям нашої установи виплачено лише частину авансу. Щоб розрахуватися з працівниками за листопад необхідно ще 1,5 млн грн.

На зарплату за грудень — близько 2,8 млн грн. Зарплата в структурі видатків складає 80%. Всі кредити закінчилися. Ліжка у нас скорочені до оптимальної кількості. Цього року економили на чому могли: на енергоресурсах, замісництві, скасуванні необов’язкових виплат (премій, надбавок). Фонд економії склав 800 тисяч гривень, але це не вирішує проблеми. Нині формула розрахунку фінансування галузі охорони здоров’я міста на одного жителя не відповідає реаліям сьогодення. Враховуючи інфляцію, розрахунки необхідно збільшити вдвічі і тоді не виникатиме проблем, які повторюються з року в рік. Ми не відправляємо персонал у відпустки, оскільки це лікарня швидкої допомоги. Працівники закладу з розумінням ставляться до ситуації і належним чином виконують свою роботу. Проблеми з виплатою зарплати в кінці року виникають не вперше. В минулі роки вони вирішувалися. Сподіваємося, що так буде й цього року.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я