Минув перший місяць роботи нового Кабінету Міністрів України і перший місяць роботи Олега Мусія на посаді голови МОЗ. «Олег Мусій переконував, що має достатній досвід для реформування галузі та виправлення помилок Раїси Богатирьової, а також публічно пообіцяв звітувати про виконану роботу кожні два тижні. За минулий місяць не було жодного такого публічного звіту, хоча повинно бути, принаймні, два», — пише видання ГолосUA.
Новий глава МОЗ України Олег Мусій протягом 10 років мирно співіснував зі злочинною владою, тож не дивно, що його наміри боротися з корупцією викликають сумніви.
До призначення Міністром охорони здоров’я Олег Мусій десять років очолював Громадську раду при МОЗ і добре знає ситуацію у відомстві зсередини. Разом з тим його позиція щодо політики Міністерства вже збентежила багатьох експертів. Журналісти видання ГолосUA зібрали своєрідний рейтинг найбільш суперечливих заяв і рішень нового голови МОЗ.
Незважаючи на нещодавні заклики Міністра до антикорупційного чищення у відомстві, два заступники Раїси Богатирьової — Олександр Толстанов та Роман Богачев — досі обіймають ці ключові посади, — йдеться у публікації. Причому, Богачев, якого сам Мусій пов’язував із сім’єю екс-президента Януковича, продовжує керувати апаратом і відповідає за тендерні закупівлі.
Заяви Міністра про необхідність очистити всю структуру МОЗ від корупціонерів «плавно трансформувалися в твердження, що більшість співробітників МОЗ до тіньових схем ніякого відношення не мають», — констатують автори статті.
Водночас Олег Мусій, не наводячи будь-яких, навіть узагальнених, фактів корупції, вимагає звільнення чиновників, які не влаштовують його особисто, зокрема, Олексія Соловйова, керівника Державної служби України з лікарських засобів. Більше того, на своїй сторінці у фейсбуці Міністр вимагав від «Правого сектора» розібратися з Соловйовим, що вже є прямим закликом до силових методів вирішення ситуації. Ще більше дивує той факт, що Мусій вимагає від Соловйова покласти заяву про звільнення на його стіл, хоча Соловйов підпорядковується Прем’єр-міністру України, а не Міністру охорони здоров’я, — наголошується у публікації.
Відповідно до заяв Олега Мусія, в зборі хабарів при реєстрації ліків та перевірці умов їх виробництва начебто задіяні Держлікслужба і Державний експертний центр МОЗ. Він робить висновок, — стверджується у статті, — що всьому виною схеми, створені саме в Держлікслужбі. Проте Державний експертний центр, який реєструє ліки, є дочірнім підприємством МОЗ України і не підпорядковується Держлікслужбі, натомість підпорядкований Міністерству охорони здоров’я.
Несподівано звучить і заява О. Мусія, який вважає, що «абсолютно нормально, якщо після надання медичної допомоги пацієнт фінансово дякує лікарю». Така публічна заява Міністра прямо наводить на підозру в потуранні хабарництву і порушенні норм Конституції України щодо безкоштовної медицини.
Окремо автори матеріалу відзначають невиправдано пильну увагу Міністра до фармацевтичного ринку України. Адже попередній досвід його роботи аж ніяк не був пов’язаний із фармацевтикою.
У виробників вітчизняних ліків викликали подив слова Міністра про те, що більшість із них є «фірмами-розливайками» зарубіжного продукту. Хоча в перші дні на новому посту він стверджував, що має намір спиратися на потужну вітчизняну фармацевтичну галузь. При цьому лише 5% продукції Міністр вважає «істинно вітчизняною», що вже спровокувало підозри у лобіюванні окремих виробників.
Не додає авторитету Міністру і його ставлення до поширення кодеїновмісних ліків, які, за його ж словами, «в Україні використовують з метою наркоманії». Замість того, щоб поставити їх на предметно-кількісний облік, Олег Мусій обмежився листами в управління охорони здоров’я та Держлікслужбу про необхідність контролювати продаж цих препаратів за рецептами. Хоча рецептурний відпуск аж ніяк не заважає зростанню «немедичного» попиту на кодеїн. До речі, саме на цих легальних наркотиках збагатилася одеська компанія-виробник «ІНТЕРХІМ», — стверджують журналісти.
За повідомленням versii.com/news та golos.ua