Лікарям доводиться стикатися з міфами про медицину та здоров’я мало не щодня. Деякі пацієнти, та що там, навіть деякі медики вірять у міфи про здоров’я багато років. На те щоби їх розвінчати може піти неймовірна кількість зусиль.
Історії друзів та знайомих, чутки та «вірусні» статті в інтернеті часто стають причиною виникнення оманливих, та подекуди навіть химерних міфів про здоров’я та медицину. І хоча, майже кожен з таких міфів має наукове спростування, часто такими вигадками користуються маркетологи. Такі оманливі історії допомагають їм продавати потрібні продукти та навіть створювати «ліки» від хвороб, яких не існує.
За спростування таких міфів взялася медична журналістка Дар’я Саркісян. Вона написала книгу «Шпалери-вбивці, отруєна вода та стілець-спокусник. Як вижити у власній квартирі», у якій зібрала 45 медичних міфів та 4 медичних фактів, що їх спростовують.
Ми навели всі 45 фактів із книги:
- Аборт, якщо він зроблений у легальній клініці у розвинутій країні, не підвищує ризик безпліддя в жінок.
- Антибактеріальне мило може бути небезпечним, чому його і заборонили у США.
- Антидепресанти не призводять до залежності.
- Якщо ви розпочали тренування навіть у літньому віці, навіть у 85 років, вони все одно будуть корисними для здоров’я та подовжать вам вік.
- Кварцування вдома абсолютно не має сенсу.
- Огірки із молоком та оселедцем не є шкідливі.
- Якщо зуб мудрості повністю виріс, і немає болю та запалень, то видаляти його не треба. Тим більш, що ця процедура може призвести до ускладнень
- Антидепресанти не покращують самопочуття в тих, в кого немає депресії.
- У випадку нападу епілепсії не потрібно щось засовувати до рота хворому, щоби не запав язик. Язик не западе. А ось зуби можна пошкодити.
- Якщо людині менше від 65 років, немає необхідності робити електрокардіограму, якщо немає до цього симптомів. Лікарі щось та знайдуть і пошлють на подальші обстеження, які нічого не дадуть.
- Манту можна мочити скільки завгодно!
- Змінювати пральний порошок через появу дитини немає потреби, хіба в неї на шкірі з’явилось подразнення. Але через пральний порошок це буває не так часто.
- Не мийте м’ясо та яйця перед приготуванням. Бактерії і без цього загинуть від високої температури. А так ви лише допомагаєте їм розповсюдитись у квартирі.
- Неможливо навчитись менше спати.
- Гіпоалергенних собак та котів не існує у природі.
- Не існує продуктів та безрецептурних препаратів, що підвищують імунітет.
- Невелику подряпину або поріз достатньо промити водою. Йод та інші антисептики не потрібні, вони лише подовжать загоєння.
- Не існує доказів того, що електронні сигарети та системи нагрівання тютюну допомагають кинути палити або що вони безпечніші від звичайних сигарет.
- Пітніти для людини не є корисним, особливо, якщо при цьому вона вживає мало рідини.
- Не шкодуйте собі сонцезахисних речовин. Зазвичай люди наносять їх у 2-4 рази менше, ніж необхідно. Для ефективного захисту людина потребує приблизно одного келишка сонцезахисної речовини на усе тіло.
- Від роботи за комп’ютером зір не псується.
- Перелом статевого члену – не є міфом. Він трапляється, коли під час ерекції пеніс впирається у щось тверде. Член роздувається та покривається гематомою, від чого цю ознаку називають синдром баклажану.
- Переохолодження ГРВІ не пов’язані між собою. А ще неможливо застудити спину, лише – теоретично. Практично це нереально.
- Полівітаміни є сенс приймати лише за рекомендацією лікаря. Вони корисні лише при деяких захворюваннях та станах. В інших випадках вони марні.
- Прочистити судини можливо лише під час операції. У інших випадках це неможливо.
- Вагітним корисно та потрібно тренуватись, а також не забороняється в’язати, здіймати руки, літати у літаку, пити каву та займатись сексом (якщо немає протипоказань).
- Під час хворобливих місячних немає сенсу приймати спазмолітики, насамперед, краще вживати нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен, аспірин, нимесулід).
- Якщо болить спина, більш корисно не лежати, а, навпаки, більше рухатись. Та й взагалі фізичні навантаження вважаються одним із засобів профілактики болю у спині.
- Під час побутових контактів ВІЛ не передається – лише при статевих або при потраплянні в організм крові із вірусом.
- При опіку без пухиря необхідно 5 хвилин тримати уражене місце під зимною водою. У жодному разі не треба мочитися на опік, мазати його маслом або зубною пастою.
- Щеплення БЦЖ не рятує від туберкульозу. Але рятує від серйозних ускладнень цієї хвороби.
- Медицина немає доказів корисності масажу для немовлят. Він ніяк не допоможе зробити здорову дитину більш сильною та рухливою.
- Збивати температуру необхідно, коли вам погано. А не тоді, коли термометр показує якісь певні цифри.
- Голити лобкове волосся чи ні – це виключно питання естетики. Для здоров’я це не дуже важливо, а на медогляді ніяких проблем із цим немає.
- Скраби – зовсім не обов’язкова частина догляду за шкірою і користуватись ними треба дуже обережно.
- Зовсім не обов’язково випивати два літри води на день. Якщо ви не літня людина, то про нестачу води вам скаже спрага.
- Радянська фізіотерапія (магніти, лазери, прогрівання тощо) не має доведеної ефективності.
- «Спермотоксикоз» – шкільний міф. Такого стану не існує.
- «Сплячий хламідіоз» – також вигадка. Хламідіоз або є (і активний) або його немає.
- У чоловіків також буває рак грудей.
- Вугровий висип не може розвинутись через неправильне харчування.
- Фізичні навантаження майже не допомагають схуднути. Набагато важливіше правильно харчуватись.
- Флюорографія не є ефективна для раннього виявлення раку легенів. У всьому світі використовують низькодозову комп’ютерну томографію.
- Щоби привести людину до тями, не потрібно використовувати нашатир. Непритомність скінчиться, коли людина буде готова до цього. А нашатирем можна обпалити слизову оболонку.
- Екстрена контрацепція не викличе аборт, якщо вагітність вже наступила.
Джерело: clutch.ua