За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні посідають домінуюче місце в структурі інфекційної патології разом із грипом та гострими інфекційними захворюваннями верхніх дихальних шляхів. Поява нових препаратів та напрямків у лікуванні створює можливості й передумови для перегляду адаптованої клінічної настанови та уніфікованих клінічних протоколів надання медичної допомоги при вірусному гепатиті С з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій, відповідно до того, як з’являються ефективніші схеми терапії. Гостя «ВЗ» — Ольга Богданівна Ворожбит — розповідає про особливості перебігу та лікування гепатиту С.
ВЗ 5 червня цього року ВООЗ опублікувала історичний документ — «Заклик до дій із посилення боротьби з епідемією гепатитів на глобальному рівні». Яке, на ваш погляд, його значення?
ВЗ Яка ситуація із захворюваністю на гепатит С у світі?
— Вірусні гепатити з парентеральним механізмом передачі збудників, перш за все гепатити В і С, є важливою проблемою сучасної медичної науки та практичної охорони здоров’я всіх країн світу. Це зумовлено широким поширенням, високим рівнем захворюваності, вираженим поліморфізмом клінічних проявів, численністю шляхів передачі збудників, а також надзвичайно несприятливими наслідками, до яких можуть призвести гепатити, — формування всього спектра хронічних уражень печінки, зокрема, цирозу і гепатоцелюлярної карциноми.
Помітна тенденція до збільшення випадків хронічних форм захворювання. За оцінками експертів ВООЗ, близько 2 млрд осіб інфіковано вірусом гепатиту В, а 600 тис. осіб щороку помирає через наслідки захворювання. На хронічний гепатит С страждає близько 150 млн осіб, а 350 тис. щорічно помирають внаслідок ураження печінки вірусом гепатиту С. Захворюваність та летальність внаслідок гепатитів В і С на планеті прогресивно збільшуються й за даними експертів подвояться до 2015-2020 рр.
Уже зараз загальна кількість хворих на вірусні гепатити у світі в 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, окрім того, вірусні гепатити у 50-100 разів заразніші, ніж ВІЛ.
За даними ВООЗ, 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки спричинені вірусами гепатиту В або С. Окрім цього, гепатити В та С мають багато позапечінкових проявів, що ускладнює їх діагностику та може перешкоджати призначенню відповідного лікування.
ВЗ Нещодавно в МОЗ відбулася спільна нарада, присвячена питанню боротьби з вірусним гепатитом С. Про що саме йшлося?
— Під час наради експерти, клініцисти та представники громадських організацій обговорили Державну цільову програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Адже за ступенем негативного впливу на здоров’я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в нашій країні посідають домінуюче місце в структурі інфекційної патології разом із грипом та гострими інфекційними захворюваннями верхніх дихальних шляхів.
Хоча Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатиту С (за орієнтовними оцінками, майже 3% дорослого населення інфіковано вірусом гепатиту С, що приблизно становить 1 млн 170 тис. осіб), проте дійсний рівень захворюваності значно перевищує офіційні статистичні дані, які базуються, головним чином, на реєстрації жовтяничних, клінічно виражених форм гострого гепатиту С. Це зумовлено тим, що хронічний гепатит С (ХГС) в Україні реєструють лише з 2010 року, до того ж, не враховуються випадки наслідків гепатиту С, зокрема, цироз і рак печінки, етіологічно обумовлені HCV, відсутня інформація щодо кількості так званих носіїв HCV та позапечінкових проявів, асоційованих з HCV. Отже, якщо бути відвертими, на сьогодні достовірна інформація щодо кількості осіб, хронічно інфікованих HCV, в Україні практично відсутня.
ВЗ Чи є прогрес у вирішенні цієї проблеми?
— Слід зазначити, що досягнуто значного прогресу в лікуванні хронічних вірусних гепатитів В та С, зараз їх можна вважати виліковними захворюваннями. Противірусна терапія (ПВТ) ХГС ґрунтується на використанні будь-якого доступного з двох пегільованих IFN-α, які призначаються щотижнево підшкірно, і щоденному пероральному прийомі рибавірину. Пегільований IFN-α2a слід призначати в дозі 180 мкг раз на тиждень, пегільований IFN-α2b — 1,5 мкг/1 кг маси тіла раз на тиждень. Крім того, наукові дослідження в цьому напрямку продовжуються. Нові препарати здатні значно підвищити ефективність лікування. В Україні зареєстрований препарат боцепревір для потрійної терапії ХГС, який значно підвищив ефективність лікування. В США та Європі зареєстрований препарат софосбувір, який випустила фірма «Гілеад». Він є високоефективним, проте вартість його залишається надзвичайно високою — від 84 тис. до
168 тис. доларів. Поява нових препаратів та напрямків у лікуванні створює можливості й передумови для перегляду адаптованої клінічної настанови та уніфікованих клінічних протоколів надання медичної допомоги при ВГС з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій, відповідно до того, як з’являються ефективніші схеми терапії.
ВЗ Які заходи щодо боротьби з вірусними гепатитами у Львівській області вже впроваджено?
— Не секрет, що діагностичні дослідження і терапія досить дорогі. На відміну від ВІЛ-інфікованих, державна підтримка цій категорії хворих досі не надавалася, як, зрештою, і планова діагностика вірусних гепатитів. Їх виявлення досі відбувається спонтанно — контроль за наявністю вірусу гепатиту С не входить до обов’язкових клінічних аналізів при щорічних профілактичних оглядах. Але навіть якщо захворювання вже виявлено, через високу вартість лікування не всі пацієнти мають можливість пройти противірусну терапію. Та позитивні зрушення вже помітні. В Україні з минулого року успішно діє Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. З моменту її впровадження десятки хворих на ХГС розпочали лікування пегільованими інтерферонами альфа в комбінації з рибавірином. Дуже важливо, щоб пацієнти знали про існування цієї програми, реєстрували свій статус хворого на хронічний вірусний гепатит у медичних закладах за місцем проживання, що дасть можливість лікарям Львова та районів області вчасно подавати реальні заявки на кількість необхідних медикаментів.
ВЗ Чи на регіональному рівні достатньо фахівців для діагностики та лікування вірусних гепатитів?
— Так, у Львові працює один із кращих фахівців країни у цій галузі — доктор медичних наук, професор Борис Абрамович Герасун, який є і моїм учителем та наставником. У нашій клініці можна пройти обстеження на маркери вірусних гепатитів В та С й у випадку підтвердження діагнозу — звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. Йдеться про захворювання, особливістю якого є переважання безсимптомного перебігу в гострому періоді, в результаті чого пацієнти звертаються по медичну допомогу вже на стадії хронічного гепатиту або сформованого цирозу печінки. Тож профілактиці надається особливе значення.
Оскільки у світі не існує специфічної профілактики гепатиту С, надзвичайно важливою проблемою є ознайомлення широких верств населення, зокрема молоді, з механізмом та шляхами передачі цього захворювання. Цим мають займатися не лише лікарі сімейної медицини, але й громадськість, у тому числі й пацієнтські організації. Слід наголошувати на відповідальному ставленні до власного здоров’я осіб, які знають про свій діагноз, зокрема, щодо своєчасного початку противірусної терапії, обов’язковому обстеженні на маркери вірусних гепатитів сімейних пар, які планують вагітність. Окрему проблему становлять групи ризику, серед яких провідне місце посідають споживачі ін’єкційних наркотиків. Загалом ефективними є заходи, що спрямовані на нейтралізацію природних і штучних шляхів передачі ГС.
Розмову вела Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Львівська область