Влада Києва вирішила не чекати впровадження страхової медицини на державному рівні, а «проекспериментувати» з нею самостійно. В КМДА заявили, що мають намір створити комунальну страхову компанію, яка продаватиме медичні поліси всім охочим.
За словами заступника Голови КМДА Михайла Радуцького, така компанія може почати роботу вже на початку наступного року й буде страхувати киян за прийнятними тарифами.
Попередньо планується, що вартість місячного внеску складатиме 50 грн. Маючи страховку, людина зможе отримати будь-який вид медичної допомоги. Офіційними партнерами компанії виступатимуть міські лікарні й поліклініки, які надаватимуть свої послуги страховим пацієнтам за комерційними тарифами, які сьогодні наявні практично у всіх медзакладах Києва. При цьому лікарю, який лікуватиме пацієнта, будуть виплачуватися 25% від суми страхового випадку.
В КМДА вважають, що це дозволить збільшити зарплатню лікарям і таким чином побороти хабарництво в медзакладах. За попередніми розрахунками, не менше 250 тисяч жителів міста придбають даний страховий поліс. Таким чином, щомісячно страховик отримуватиме до 12,5 млн грн, а за рік його прибутки складуть 150 млн грн. Не виключено, що реальна сума може виявитися ще більшою. Адже існує велика ймовірність того, що, окрім міських лікарень, до списку партнерів нового страховика увійдуть і приватні медзаклади. Не варто забувати, що Михайло Радуцький є засновником клініки «Борис» і має тісні зв’язки серед власників клінік.
Експерти підозрюють, що діятиме класична схема. Муніципальна страхова компанія запропонує потенційним клієнтам декілька видів страхування (як це, власне, роблять і комерційні страховики): найдешевші — з обслуговуванням у державних клініках і дорожчі — з прийомом у приватних лікарів. По суті, нічого кримінального в цьому немає, якщо не брати до уваги той факт, що комунальний страховик може отримати чимало «добровільно-примусових» клієнтів, зокрема бюджетників, яким поліси просто нав’язуватимуть.
Є в чиновників й інші способи підзаробити. Потрібні клініки можуть обслуговувати страхових пацієнтів за «особливими» тарифами, що перевищуватимуть ціни для звичайних хворих. Та й таке поняття, як відкати за допуск до страхових коштів, ніхто не відміняв. Адже в Києві нараховується декілька сотень медичних закладів, і навряд чи всі вони зможуть потрапити до списку обраних.
Варто відзначити, що ідея створення в столиці муніципальної страхової компанії приваблює чиновників уже давно. У минулому році колишнє керівництво КМДА намагалося провести через Київраду рішення про придбання трьома комунальними підприємствами («Житлоінвестбуд-УКБ», «Головний інформаційно-обчислювальний центр» і «Київське інвестиційне агентство») вже існуючої страхової компанії. Тоді чиновники повідомили, що придбання працюючої фірми обійдеться бюджету дешевше, ніж створення нової. Але на той час плани влади були скромнішими: вони розраховували обслуговувати в п’ять разів менше пацієнтів, ніж Радуцький, — усього 50 тисяч жителів столиці. Хоча бюджетний комітет цю ідею так і не ухвалив.
Як і на які кошти створюватиметься муніципальна страхова компанія цього разу — невідомо, адже грошей у столичному бюджеті немає.
За матеріалами Незалежного українського інформаційного агентства «РБК-Україна»