Генпрокуратура розслідуватиме бездіяльність керівництва МОЗ

761

moz_ukr_logoНещодавно в ЗМІ були опубліковані результати журналістського розслідування про зрив тендерів на закупівлю ліків. У них розповідається про те, що народний депутат Микола Мартиненко після Майдану на найбільш «хлібну» посаду в Міністерстві охорони здоров’я України «просунув» свого підопічного Руслана Салютіна, якому доручили закуповувати ліки для всієї країни. А на закупівлю ліків за всіма держпрограмами МОЗ планувало витратити 2,2 млрд грн.

І якщо раніше, за часів Богатирьової, в «приватні кишені» у вигляді відкатів перетікало близько 30% виділених на тендерні закупівлі коштів, то нова постмайданівська влада ставки підвищила: тепер ішлося вже про 40-50%. Тобто на тендерах можна було заробити близько 1 млрд гривень!

Однак Майдан, війна на Донбасі й прорахунки нової влади призвели до стрімкої девальвації гривні. І тепер за закладені в бюджеті кош­ти можна придбати значно менше медикаментів. Громадські організації, що представляли інтереси українців, які страждають на ряд тяжких хвороб, розуміючи ризики, що виникли, почали вмовляти великі фармацевтичні компанії вий­ти на торги з цінами на рівні 2013 року. І, як не дивно, фармацевти на заклик відгукнулися. Однак, враховуючи нинішній курс гривні, поставки ліків за цінами 2013 року — це нульова рентабельність для постачальників, а отже — відсутність відкатів для тих, хто «вис­моктує» гроші через МОЗ.

Тому, щоб усе ж заробити на тендерах, потрібно було закупати ліки за «правильними» цінами — тобто за принципом «чим вище — тим краще». Тут перешкодою стало те, що, купуючи щось за державні кошти, чиновникам слід вписуватися в певні цінові рамки. Якщо ж пропозиції перевищують у ціні «верхній ліміт», тендер можна відмінити. Два відмінених тендери — і з’являється можливість зняти верхнє обмеження. Саме з цієї причини — аби мати можливість закупати ліки за дійсно «космічними» цінами — МОЗ руками відповідального за всі держзакупівлі відомства Салютіна й зривало проведення тендерів.

Перший такий тендер був проведений під чуйним керівництвом Салютіна по близькій і рідній чиновнику трансплантології. Із фармкомпаніями, які працюють на цьому ринку, громадські організації перемовин не вели, і домовленостей про ціни 2013 року з ними просто не існувало. Тому найнижча ціна, яку запропонували учасники цих торгів, перевищила очікувану на 200%. Результат передбачуваний: тендерна процедура була відмінена. Далі, по накатаній, відмінялися практично всі тендерні процедури: то через завищені ціни, то через формальні ознаки. Як результат — зірвано 3/4 держзакупівель.

Ситуація стала настільки критичною, що Прем’єр-міністру Арсенію Яценюку довелося нарешті вжити заходів. Адже раніше увага Яценюка до системи охорони здоров’я обмежувалася усними зауваженнями й доганами на адресу Міністра Олега Мусія та його заступників.

Нагадаємо, Руслан Салютін не самостійна фігура, він — креатура нардепа Миколи Мартиненка, якого часто називають «гаманцем Яценюка». Познайомилися Мартиненко й Салютін, коли останній працював на одній із кафедр Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова. Мартиненко запросив Салютіна працювати до себе, паралельно працевлаштувавши в одне з держпідприємств МОЗ — Координаційний центр трансплантації органів, клітин та тканин. При цьому Координаційний центр реальною транс­плантацією практично не займався — структура тільки здійснювала нагляд за цією частиною медгалузі. Єдиний виняток — клітинна терапія. Під керівництвом Салютіна Координаційний центр монополізував право проводити клінічні дослідження в цій галузі й передав його фірмі Мартиненка.
Хоча про зв’язок із групою Мартиненка багато писали й говорили, сам Салютін заперечує не лише цей зв’язок, але й факт знайомства з будь-ким на прізвище Мартиненко. У своїй офіційній біографії, розміщеній на сайті МОЗ, відомостей про роботу в Інституті клітинної терапії він не вказав. Салютін заперечує знайомство, навіть не зважаючи на те, що він разом із братом нардепа Мартиненка Сергієм вказаний як співавтор одного з патентів, котрі, до речі, згадує у своїй офіційній біографії.

Нагадаємо, 1 жовтня 2014 року Уряд України на своєму засіданні ухвалив рішення відсторонити від виконання обов’язків Міністра охорони здоров’я Олега Мусія та звільнив першого заступника Міністра Руслана Салютіна. Виконання обов’язків Міністра охорони здоров’я покладено на заступника Міністра охорони здоров’я України — керівника апарату Василя Лазоришинця, якого Прем’єр-міністр зобов’язав протягом 21 дня провести всі заплановані тендери.

Уряд України також ухвалив рішення звернутися до Генеральної прокуратури України щодо розслідування бездіяльності керівницт­ва МОЗ із закупівлі медичних препаратів.

На засіданні Уряду Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що Національна державна служба провела службове розслідування щодо закупівлі ліків МОЗ. За його словами, «із загального обсягу ліків, які повинна була купити держава, Міністерством охорони здоров’я придбано тільки 25%, а вже майже кінець року». Він нагадав, що персонально давав десятки доручень щодо закупівлі лікарських засобів на засіданнях Уряду та урядових нарадах.

За матеріалами сайту obozrevatel.com

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я