Ендоваскулярний метод лікування міом матки має високу результативність — 98%, після лікування ним не виникає рецидивів, а доброякісні пухлини значно зменшуються. Тепер це стало доступним і на Кіровоградщині — наразі лікування ендоваскулярним методом там потребує десять тисяч жінок. Про необхідність впровадження даного методу в кіровоградському регіоні та очікувані результати «ВЗ» розповів головний лікар Кіровоградського обласного онкодиспансеру, кандидат медичних наук Костянтин Володимирович Яриніч.
Раніше метод емболізації маткових артерій у регіоні не застосовувався — не було потрібної високоточної апаратури. Три роки тому потужний ангіограф з’явився в кардіологічному диспансері. Поки придбання такого апарату для онкологічного диспансеру — лише в перспективі, тому ми спільно з головним лікарем кардіодиспансеру Анною Сухомлин вирішили поєднати наші зусилля і використати можливості їхнього ангіографа для лікування пацієнток нашого відділення.
У нашому онкодиспансері окремий фахівець проводить обстеження жінок, які звертаються за направленням від місцевої лікарні, і якщо виявляє пухлину, направляє пацієнтку, за відсутності в неї протипоказань, до Кіровоградського обласного кардіодиспансеру, де медики за допомогою ендоваскулярного методу припиняють ріст доброякісних пухлин. Після цього пацієнтку медичним транспортом доставляють в онкодиспансер, де, власне, і продовжуються її догляд та лікування.
Онкологи дуже уважно обстежують пацієнток, щоб виключити можливу патологію, адже до онкологічної патології підхід зовсім інший. Що стосується введення хіміопрепаратів — дозу, звичайно, визначаємо ми, а от технічну частину маніпуляції роблять висококласні лікарі кардіодиспансеру. Результат — здорова жінка. Протягом 7-8 тижнів пухлина зменшується. У деяких випадках взагалі зникає.
Ускладнення після такого втручання набагато менші, ніж після операції. Дуже важливо зберегти жінці органи репродуктивної системи, незалежно від того, збирається вона народжувати чи ні, — це психологічно важливий аспект. Ендоваскуляризація судин зберігає і матку, і шийку, тобто анатомічно ми нічого не порушуємо, крім фібріомних вузлів. Також не порушується живлення судин м’язової тканини, що особливо важливо для пацієнток, які ще не народжували, — після такого втручання дітородна функція зберігається повністю.
Через кілька років продуктивного лікування за цим методом ми зможемо зменшити ризики розвитку доброякісних пухлин у жінок у нашому регіоні й досягти позитивного результату в їх лікуванні.
Вікторія СЕМЕНЕНКО, власкор «ВЗ», Кіровоградська область