Міністерство охорони здоров’я України таємно веде розробку електронного реєстру пацієнтів, для якого ще не існує нормативної бази. Складати його почали з найспецифічніших категорій хворих — психіатричного та наркологічного профілів. Про це заявили журналісти газети «Лівий берег», до рук яких потрапили відповідні документи.
27 жовтня вийшов наказ МОЗ про створення міжвідомчої робочої групи з упровадження програмного забезпечення «Електронний реєстр пацієнтів. Частина 1. Медогляди» під керівництвом особисто в.о. Міністра Василя Лазоришинця.
Тестування реєстру й підготовку до запуску ця група доручила трьом громадським організаціям: «Українській асоціації медичних комісій і експертиз» (вона і є творцем реєстру — на «громадських засадах»), «Всеукраїнській психіатричній лізі» і «Всеукраїнській наркологічній асоціації».
Як виявилося, одна з цих організацій — «Всеукраїнська психіатрична ліга» — зовсім нова, створена у червні 2014 року, і зараз психіатрів змушують вступати до неї. Голова Асоціації психіатрів Семен Глузман заявив, що його колегам телефонують і вимагають вступати в Лігу, посилаючись на волю безпосередньо в.о. Міністра Лазоришинця.
Голова Ліги Олег Панченко — головний лікар психіатричної лікарні у Донецькій області, яка підпорядковується безпосередньо Міністерству охорони здоров’я. Панченка називають людиною колишнього президента Віктора Януковича.
«Українська асоціація медичних комісій і експертиз» зареєстрована в листопаді 2013 р., її засновники — благодійний фонд «Розвиток сучасної медицини», зареєстрований у Севастополі, і товариство з обмеженою відповідальністю «Біорент-Україна» кіпрського походження. Ця асоціація раніше вже пропонувала створити електронний реєстр пацієнтів. Питання розглядалося в комітетах Верховної Ради на початку лютого 2014 року. Президент Асоціації Михайло Бондарчук — колишній військовий, працював в СБУ та Управлінні держохорони.
«Всеукраїнську наркологічну асоціацію» очолює Анатолій Вієвський, багаторічний головний нарколог МОЗ. За даними LB.ua, саме він є головним натхненником ідеї створення реєстру психіатричних та наркологічних пацієнтів.
Нагадаємо, що створення єдиного реєстру пацієнтів прописано в коаліційній угоді, однак поки що воно не відповідає законодавчій базі. Для його впровадження необхідно міняти як мінімум Закон про захист персональних даних і Закон про надання психіатричної допомоги.
За матеріалами сайту LB.ua