Ними стали хворі на тяжкі хронічні недуги з Полтавщини та інших регіонів України, які не можуть реалізувати своє право на пільгові рецепти на життєво необхідні ліки. Причина — неузгодженість дій виробників фармпродукції і чиновників МОЗ у питанні декларування цін на медпрепарати. А ще, мабуть, — у байдужості й безвідповідальності і тих, і інших…
Щодня до Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації надходять десятки листів від хворих на тяжкі недуги, які приречені пожиттєво приймати необхідні ліки. Усі вони в розпачі: аптеки не видають їм цих препаратів за пільговими рецептами, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 2.07.2014 р. №240. Згідно з нею, ціни на ліки, які закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів для пільгових категорій, не мають бути вищими за ціни, задекларовані постачальниками з урахуванням мита, ПДВ та інших, передбачених законом, надбавок.
Насправді ж із липня, коли Постанова набула чинності, валютний курс зробив стрибок угору, а задекларовані того ж місяця виробниками і постачальниками ціни залишилися на рівні попереднього валютного курсу. І що дивно: останні не поспішають подавати ці зміни на ціни до МОЗ, а чиновники відомства керуються ще літніми і теж не дуже переймаються проблемою. Наприклад, такий препарат, як «Мінірин», який призначають для лікування нецукрового діабету, зареєстрований на сайті МОЗ за ціною 463 грн 57 коп. Тоді курс Євро був 14,05 грн, а нині перевищує 20 гривень. Згідно з вищеназваною Постановою, аптека не може видати цей препарат хворому, бо держава не компенсує різницю в ціні, яка реально давно вже перевищила ту, що вказана на сайті відомства.Життєво необхідний для епілептиків «Депакін хроно», 300 мг, зареєстрований на тому ж сайті за ціною 376 грн 67 коп., виходячи з курсу долара 10,1 грн. Нині ж цей курс значно вищий, і ціна препарату суттєво піднялася. Через невідповідність реальної ціни і тієї, що вказана на сайті МОЗ, люди не можуть придбати ліки за пільговими рецептами. І доводиться тим, хто має гроші, купувати їх за власний кошт, а тим, хто грошей не має, ризикувати життям.
«Ми щодня стикаємося з цією проблемою, — говорить завідувачка аптеки №197 Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм» Ольга Самсонова. — Дивуєшся: такі ліки, як «Беродуал®», «Беротек® Н»,
що використовують хворі на бронхіальну астму, нині залишаються на полицях. Це ж невигідно фармвиробникам! То чому ж не подати заявку до МОЗ, не зареєструвати препарати за новою ціною, щоб пацієнти їх приймали?!»
Черги у цій та інших комунальних аптеках Полтави щодня збільшуються. Провізори заспокоюють покупців, обнадіюють: мовляв, питання має вирішитися, але віз, як-то кажуть, і нині там.
«Соромно дивитися людям в очі! — говорить заступник директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Ігор Куделич. — Хворі фактично стали заручниками ситуації, коли виробники ліків відсторонилися від декларування цін на медпрепарати згідно з валютним курсом і фахівці МОЗ теж зняли з себе відповідальність за долю хронічних хворих, що пожиттєво перебувають на ліках, закуплених за бюджетний кошт. І ніхто з них не йде назустріч один одному, не переймається проблемою, не реагує на потреби пацієнтів, на зміни на валютному ринку. Більше того — жоден не несе за це відповідальності!»
Ще 18 листопада 2014 року на ім’я колишнього в.о. Міністра охорони здоров’я Василя Лазоришинця було направлено листа Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА за підписом його директора Віктора Лисака. У ньому йдеться про те, що на Полтавщині склалася вкрай критична ситуація із виконанням Постанови Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року №240 «Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів». На жаль, на цей лист відповідь не надійшла й досі…
Андрій КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава