Згідно з останніми даними, загальний обсяг показників видатків на охорону здоров’я в Державному бюджеті України на 2015 р. становить 47,7 млрд грн. На апарат профільного Міністерства буде витрачено близько 6,5 млрд грн. На керівництво та управління у сфері лікарських засобів — 13,4 млн грн. На керівництво та управління у сфері контролю за наркотиками — 1,2 млн грн. На керівництво та управління у сфері санітарно-епідеміологічної служби — 73,2 млн грн. На керівництво та управління у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань — 662,8 тис. грн.
Передбачені також наступні субвенції:
- на придбання витратних матеріалів для закладів охорони здоров’я та лікарських засобів для інгаляційної анестезії — 19 млн грн;
- на придбання медикаментів та виробів медичного призначення для забезпечення швидкої медичної допомоги — 138 млн грн;
- медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам — 47 млрд грн;
- на забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру — 1,7 млн грн;
- на реформування регіональних систем охорони здоров’я для здійснення заходів із виконання спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» — 129,7 млн грн.
Фахівці вже висловлюють свою категоричну незгоду з тим, що проектом Держбюджету-2015 не закладено субвенцію місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для терапії осіб із гіпертонічною хворобою. Фактично це означає згортання Пілотного проекту з гіпертензії, розрахованого здебільшого на людей похилого віку, які страждають на серцево-судинні захворювання (основна причина смертності в Україні). До того ж, пенсіонери є найбільш уразливою категорією у фінансовому плані, і таке рішення, як відмова в допомозі з придбанням життєво важливих антигіпертензивних препаратів, означає, що держава прирікає на вимирання тисячі людей.
От і парламентський Комітет з питань охорони здоров’я, ознайомившись із проектом Державного бюджету на 2015 рік, направив до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету пропозицію передбачити на подовження дії Пілотного проекту для гіпертоніків у 2015 році кошти на рівні 2014 року (тобто 138,9 млн грн).
На сьогодні невідомо, чи прислухалися депутати до цієї та інших пропозицій профільного парламентського Комітету (останню редакцію Державного бюджету на 2015 р. на момент верстки цього номера не було опубліковано), але, якщо така «економія» пройшла, то її, звісно, будуть розцінювати як дискримінацію гіпертоніків на державному рівні.
За матеріалами «Щотижневика АПТЕКА» і персонального сайту Ольги Богомолець