Поєднання досвіду та інновацій

1142

VZ_3-4_2015_Страница_16_Изображение_0001Існує добра європейська традиція — будувати багатопрофільні клініки за межами мегаполісів. Так вчинили і у Варшаві. Неподалік від польської столиці, у хвойному лісі знаходиться лікарня імені Шопена — вона ж Європейський центр здоров’я міста Отвоцьк. Шпиталь має унікальну особливість: тут два основних лікувальних напрямки — онкологічний й кардіологічний — поєднані в один, так звану кардіоонкологію. 

Кардіоонкологічний профіль

Поєднання кардіології та онкології — відмінна риса шпиталю Отвоцька. «Давно відомо, що хіміотерапія може стати причиною проблем із серцем, — пояснює Голова кардіологічного відділення, професор Адам Торбіцьки. — Провівши аналітичний огляд літератури, присвяченої цій проблемі, італійські вчені дійшли виснов-ку: онкологи й кардіологи повинні співпрацювати, щоб захистити своїх пацієнтів, особливо тих, хто потрап-ляє в групу найбільшого ризику. Це допоможе знизити рівень смертності від серцево-судинних захворювань у онкохворих старшого віку. Крім того, у більшості країн середній вік населення постійно зростає, тому почастішали випадки, коли людина страждає одночасно на онкологічні та серцево-судинні захворювання. Саме тому ми вважаємо оцінку стану серцево-судинної системи пацієнта перед призначенням йому хіміотерапії особливо важливою. Ми об’єднали всі наявні з цього питання знання в нову міждисциплінарну область — кардіоонкологію. Співпраця онкологів і кардіологів допомагає обрати ідеальну кардіопротекцію, а це, у свою чергу, знижує вартість лікування і допомагає економити бюджет країни. У цій справі не останню роль відіграє й діагностика. Ми вдосконалили звичайний МРТ-апарат потужністю у 3 Тесла таким чином, що наразі пристрій дозволяє проводити діагностику серця в режимах 3D і 4D. За допомогою цього унікального для Польщі апарату ми можемо діагностувати навіть невеликі зміни при ішемічній хворобі серця, інфарктах та інших серцевих захворюваннях. Крім цього, ми проводимо неінвазивну (віртуальну) коронарографію для оцінки коронарних артерій за допомогою комп’ютерної томографії. Це альтернатива інвазивній коронарній хірургії, яка має більшу кількість потенційних ускладнень».

Головне — діагноз

VZ_3-4_2015_Страница_17_Изображение_0003Голова кардіологічного відділення, професор Адам Торбіцьки
Шпиталь у Отвоцку обладнаний найсучаснішою медичною апаратурою. «У розпорядженні наших фахівців знаходиться вся можлива техніка: від класичних апаратів для рентгену та мамографії до методів скринінгу усього тіла, — проводить екскурсію шпиталем доктор медичних наук, лікар-рентгенолог відділення діаг-ностичної візуалізації Лукаш Ковнацкі. — Наша гордість — цифровий мамограф 3D з опцією томосинтезу зображення. Проводячи традиційне мамографічне обстеження, дуже складно виявити невеликі новоутворення в тканинах залози зі щільною мамографічною структурою, що характерно для молодих жінок. Раніше таким пацієнткам, через обмежені можливості мамографії, доводилося додатково проводити ультрасонографію (УЗД) або магнітно-резонансну томографію. Технологія томосинтезу є найефективнішою серед методів мамографії за останні 30-40 років. Поглиблене дослідження з томосинтезу — пошарове сканування молочної залози з кроком 1 мм. Рентгенівський промінь переміщується по обстежуваній залозі під кутом 150°, проводячи серію рентгенівських знімків, із яких створюється математична 3D-реконструкція — цифрове зображення, що дозволяє докладно і в деталях оцінити молочну залозу. В результаті використання нового методу ймовірність не пропустити інвазивний рак молочної залози збільшується на 40%, на 27% підвищується ефективність первинної ді-агностики всіх видів новоутворень в грудях. А кількість помилкових (помилково-позитивних) результатів обстежень, коли ілюзію наявності раку створює різний вигляд тканин молочної залози, знижується на 15%. Обстеження абсолютно безболісне, воно проводиться за допомогою рухомої лопаті, яка підлаштовується під форму грудей. Відповідно до фізіологічних особливостей жіночого тіла обладнання саме фіксує силу, з якою необхідно стиснути лопаті пристрою. Область обстеження грудей, так щоб вона охоплювала всю залозу, підбирається автоматично. Доза рентгенівського випромінювання під час обстеження істотно знижена, а дослідження в одній проекції триває лише 4,5 секунди.

VZ_3-4_2015_Страница_16_Изображение_0002Крім того, в нашому відділенні працює 128-зрізовий комп’ютерний томограф, важливою перевагою якого є можливість мінімізувати дозу опромінення (DoseWise), а також 3-Тесловий ядерно-магнітний томограф з градієнтною системою. За допомогою цього апарата наші фахівці розробили унікальне дослідження всього тіла Whole Body, яке дозволяє за 30-40 хвилин зробити попередню загальну оцінку здоров’я. Дифузійне зважування зображення всього тіла (Body DWI) може бути альтернативою ПЕТ в онкологічних дослідженнях, але при цьому не використовуються радіоактивні ізотопи та й ціна набагато нижча. Ще одне дослідження, впроваджене в шпиталі Отвоцька, — віртуальна колоноскопія. На відміну від традиційної, що полягає в огляді товстої кишки за допомогою ендоскопа, введеного через анус, ми отримуємо тривимірне зображення стінок і внутрішнього простору товстої кишки завдяки КТ. Переваги цього дослідження: неінвазивність, коротка тривалість дослідження, відсутність необхідності в госпіталізації.

Ми вдосконалюємо і лабораторну діагностику, наприклад, у нас є рідинна цитологія, що поліпшує діаг-ностичну ефективність, а також скорочує кількість необхідних візитів до гінеколога.

Хочу зауважити, що нашому шпиталю вдалося зібрати професійну команду діагностів з багаторічним клінічним досвідом. Серед нас є фахівці, які беруть участь у високоспеціалізованих дослідженнях з діагностики серцево-судинної системи, нейрорадіології, легеневих захворювань, зах-ворювань кісток і суглобів, молочної залози, передміхурової залози, сечовидільної системи, шлунково-кишкового тракту та ЛОР-патологій. І це дуже важливо, оскільки саме з правильного діагнозу починається грамотне лікування».

Ювелірна урологія

VZ_3-4_2015_Страница_17_Изображение_0002Голова відділення урології, професор Анджей Боровка
«Наша кафедра урології акредитована Міністерством охорони здоров’я Польщі і має престижну акредитацію Європейської ради урології (EBU), — розповідає професор Анджей Боровка, Голова відділення урології лікарні Шопена, Голова Варшавського відділу Польської спілки урологів, національний консультант в області урології. — Основним видом її діяльності є онкологічна урологія, включаючи діагностику та лікування раку органів сечовивідних шляхів (нирок, верхніх сечових шляхів, сечового міхура й уретри) і ракових захворювань чоловічих статевих органів, зокрема, раку простати. Основний метод лікування урологічного раку — хірургічний. Ми використовуємо звичайну відкриту хірургію, лапароскопію і ендоурологічні методи. З недавніх пір лапароскопічна урологія є провідним методом, і ми намагаємося звести «відкриті» операції до мінімуму. В деяких видах хірургічних втручань ми досягли особливої майстерності.

Приміром, у нас відмінні показники при лапароскопічній цистопростактемії, а це — одна з найскладніших ендоскопічних операцій в урології. Особливе місце посідають операції, що виконуються у пацієнтів з високою стадією раку органів тазу, при проведенні яких пот-рібне видалення не тільки сечового міхура, а й репродуктивного органу (в жінок) з частиною травного тракту. Такого роду операції проводяться лише в декількох клініках Польщі. У багатьох пацієнтів метастази проникають в нижню порожнисту вену, і в такому випадку лікування вимагає ряду складних багатопрофільних хірургічних операцій, у яких беруть участь урологи, хірурги, кардіохірурги та торакальні хірурги.

При сечокам’яній хворобі ми застосовуємо черезшкірне видалення каменів нирок (PCNL), ендоскопічне дроблення і видалення каменів із сечоводу (URSL), у тому числі за допомогою лазера, і трансуретральне, або черезшкірне, видалення каменів із сечового міхура. З успіхом справляємося ми і з нетриманням сечі: за допомогою пластичних операцій із використанням стрічки TVT при нетриманні сечі в жінок й імплантації гідравлічного сфінктера уретри (AUS) — у чоловіків
і жінок. Окремо варто відзначити і пластичні операції при звуженні з’єднання ниркової миски та сечоводу, трансуретральне розсічення стенозу уретри під візуальним контролем (внутрішня оптична уретромія), а також цілий спектр коригувальних операцій».

«Химерні» технології

VZ_3-4_2015_Страница_17_Изображение_0001Не змогли обійтися лікарі шпиталю Отвоцька і без роботизованої техніки: тут «мешкає» KYMERAX. Назва робота походить від слова «химера», яка, відповідно до грецької міфології, була гібридним створінням із головою лева, тулубом кози і хвостом дракона. Так само і система KYMERAX представляє собою поєднання безлічі концепцій — від традиційної лапароскопії до новітніх досягнень у робототехніці. KYMERAX суттєво розширює можливості інвазивної хірургії. Під час традиційної лапароскопічної операції хірурги стикаються з багатьма труднощами, приміром, оперування в обмеженому просторі й недостатня гнучкість інструментів. Анатомія пацієнта також змушує лікаря оперувати через порти різних локалізацій, міняти боки столу, виконувати маневри в незручному положенні або під незручними кутами. За допомогою ж KYMERAX хірург може легко маневрувати кінчиком інструменту в різних напрямках, натискаючи лише на кнопки на рукоятці, що забезпечує точність, простоту і безпеку втручання. А це полегшує створення анастомозів за рахунок більш точного руху голки в усіх кругових позиціях анастомозу; дозволяє накладати шви вертикально і горизонтально в найрізноманітніших локалізаціях органів і структур; дає оптимальний доступ — від 180 до 360° — до структур і тканин, що робить можливим оперування з іпсилатеральних портів. Все це зводить вірогідність пошкоджень до нуля. Сьогодні робот незамінний при урологічних операціях, у гінекології та абдомінальній хірургії.

Шлунковий байпас при діабеті 2-го типу

Концепція Mini-Gastric-ByPass — хірургічного лікування діабету 2-го типу — народилася в США. У ході спостережень за пацієнтами після баріатричних операцій спостерігався не тільки позитивний ефект втрати ваги, але й позбавлення від супутніх захворювань, у тому числі цукрового діабету 2-го типу. «Хірургічне лікування методом шлункового шунтування є операцією, під час якої шлунок ділиться на дві частини за допомогою механічних швів, — розповідає завідувач кафедри загальної хірургії та шлунково-кишкового тракту Веслав Тарновський. — До верхньої частини шлунка, об’ємом близько 30 мл, приєднується петля з тонкої кишки. З другої частини шлунка утворюється ферментативна петля. Обидві петлі «зустрічаються» у новоствореному міні-шлунку, складаючи далі так звану травну петлю. У цій загальній петлі і відбувається процес травлення. Після такого втручання діабет зникає у 85% пацієнтів. Згодом їм не потрібно приймати антидіабетичні препарати або інсулін. У 2008 і 2009 роках в США було прооперовано понад 1000 хворих на цукровий діабет — отримані результати були настільки хорошими, що Американська діабетична асоціація в 2009 році визнала баріатричні операції альтернативним методом лікування діабету 2 типу».

Хірургія одного дня

VZ_3-4_2015_Страница_17_Изображение_0004Термін «хірургія одного дня» вперше з’явився у Великобританії і вже кілька років з успіхом практикується в Польщі. Раніше ці операції виконувалися в госпітальних умовах, хворі проводили на лікарняному ліжку 7-10 днів. Сьогодні ж хірургія одного дня дозволяє виписати пацієнта в день операції або на наступну добу. «Досвід показує, що близько 60% всіх хірургічних операцій можуть проводитися в таких умовах, — говорить Глава клініки IBIS — хірургії одного дня Веслав Слівовський. — Хірургія одного дня позитивно сприймається пацієнтами та їхніми сім’ями, які задоволені тим, що операція проводиться в найближчі години після госпіталізації. Через 2-3 години після втручання хворі можуть самостійно ходити і не потребують допомоги з боку персоналу або родичів. У той же час пацієнти впевнені: при найменшому відхиленні перебігу післяопераційного періоду від звичайного вони можуть бути повторно госпіталізовані. Хірургія одного дня дозволяє проводити контрольні огляди вдома, або ж пацієнти приходять до хірурга самостійно — організаційно це зовсім нескладно. Крім цього, важливо врахувати психологічний фактор: в умовах хірургічного стаціонару пацієнт — це «хворий», а в домашніх умовах — «одужуючий», що дає бажаний позитивний настрій. Також можна говорити про значне зниження психоемоційного напруження і тривоги перед операцією. Пацієнт вважає: якщо цього ж дня або на нас-тупну добу він вже буде виписаний, то майбутня операція не настільки складна й небезпечна, отже йому не доведеться відчувати сильний біль в післяопераційному періоді та бути певною мірою безпорадним і прикутим до ліжка.

Також хірургія одного дня має економічні та організаційні переваги. Такий вид лікування означає підвищену інтенсивність праці хірургів і медперсоналу, але їх робота певним чином полегшується, адже відпадає необхідність чергувати вночі та виходити на роботу у вихідні та святкові дні. Наявний досвід роботи свідчить про серйозні медичні переваги стаціонарів, організованих за принципом хірургії одного дня, але головним досягненням однозначно є практично повне виключення ризику внутрішньолікарняної інфекції за рахунок чіткого розділення потоків хворих. Незважаючи на всю простоту методу, перелік проблем, які можуть бути вирішені за допомогою хірургії одного дня, великий».

Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я