Державна служба України з лікарських засобів просить громадські аптечні організації підключитися до контролю продукції в аптечних мережах з метою запобігання потраплянню на ринок лікарських засобів неналежної якості.
Нагадаємо, мораторій на перевірки діяльності всіх суб’єктів підприємницької діяльності, крім перевірок, що проводяться Держфінінспекцією та Державною фіскальною службою, подовжений ще на 6 місяців. Вони повинні проводитися виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб’єкта господарювання.
Необхідність залучення громадських організацій до роботи з контролю продукції в аптечних мережах в Держлікслужбі пояснюють турботою про пацієнта. Як повідомляється на сайті відомства, ця тема обговорювалася «в ході наради з керівниками провідних громадських аптечних асоціацій 16 січня 2015 року». Держлікслужба закликала вжити заходи щодо запобігання можливості потрапляння на ринок неякісних та фальсифікованих лікарських засобів та провести роз’яснювальну роботу серед суб’єктів ринку, які є членами цих асоціацій.
У результаті «бурхливої активності» чиновників на нараду були запрошені окремі учасники фармринку, близькі до керівництва Держлікслужби, — ті, хто не зміг відмовити, хоча так і не зрозумів, навіщо їх запросили.
Приміром, Аптечна професійна асоціація України (АПАУ) — це об’єднання професіоналів із впровадженими фармацевтичними системами забезпечення якості, в яких працюють уповноважені особи. Перед членами АПАУ проблема фальсифікованих ліків практично не стоїть. А недобросовісні суб’єкти ринку, які здійснюють протизаконну діяльність з реалізації фальсифікату, зі зрозумілих причин не поспішають вступати до професійних громадських організацій.
Виникає питання: навіщо звали і до чого закликали?
Адекватний алгоритм дій мав би бути наступним. Провести аналіз ризиків ведення господарської діяльності підприємствами, які здійснюють виробництво, імпорт, оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами. На підставі аналізу звернутися до Кабінету Міністрів України та отримати дозвіл на проведення перевірок, оскільки забезпечення права громадян України на отримання якісних ліків є однією з гарантій держави.
Але для цього треба розробити критерії, згідно з якими повинна проводитися оцінка ступеня ризику від провадження господарської діяльності підприємствами, визначити періодичність здійснення планових перевірок та затвердити її пос-
тановою Уряду.
Представники фармацевтичного ринку пояснюють: «Розробка таких критеріїв — це довго, незручно і фінансово невигідно для чиновників. Наведення порядку на аптечному ринку автоматично перетворить Держлікслужбу з місця, де нечистий на руку бізнес зараз може вирішити будь-яку проблему, в реальний орган виконавчої влади, як це і повинно бути в цивілізованій країні. Але керівництву відомства вигідно, щоб бізнес вирішував проблеми не в установленому порядку. Тому простіше зібрати тих, для кого проблема взагалі неактуальна, і забезпечити собі «алібі» — мовляв, пам’ятаєте, ми ж про це з бізнесом говорили…»
За матеріалами pharma.net.ua