Хмельниччина: Якби законодавство дозволяло, то і серце би пересаджували

1730

heartКардіохірургія вважається галуззю «найвищого пілотажу», тож усі звикли, що для оперативного лікування серця й судин потрібно їхати до столиці. А от хмельничани вже давно в столичні клініки з цього приводу не їдуть. Адже 8 років тому адміністрація обласної лікарні та обласна влада, проаналізувавши показники захворюваності та смертності від серцево-судинних захворювань, вирішили: Хмельниччині потрібна кардіохірургія. 

Так в обласній лікарні з’явилося нове відділення — кардіоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології. Тоді це був
абсолютно новий напрямок для медиків, адже подібні відділення є навіть не в усіх обласних центрах, значно потужніших за Хмельницький. І за 8 років молоді хірурги під керівництвом досвідченого вчителя професора Анатолія Суходолі освоїли все те, що вміють кардіохірурги в найбільших клініках держави. Й нині протягом року спеціалісти виконують понад 2 тис. операцій та діагностичних процедур на серці, близько 200 — на відкритому серці. Лікуватися до Хмельницького приїжджають із Тернополя, Чернівців, Житомира, Івано-Франківська.

VZ 7-8_2015_Страница_17_Изображение_0001Андрій Кланца, завідувач відділення кардіоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології, канд. мед. наук, Заслужений лікар України
«Найбільша кількість наших пацієнтів — з ішемічною хворобою серця, — розповідає завідувач відділення кардіоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України Андрій Кланца. — Найчастіше це гострі інфаркти міокарду, які в усьому світі лікуються шляхом інтервенційної кардіології. Тобто під час гострого інфаркту в судинну систему вводиться спеціальний катетер, досліджуються судини серця, виявляється місце, де в судині виник тромб. Цей тромб відсмоктується, на місці тромбу, де є бляшка, встановлюється сітчаста пружина — стент. Завдяки цьому відновлюється кровопостачання тієї ділянки серця, яка знаходилася без крові, стан серця покращується, розмір інфаркту зменшується, тривалість життя пацієнта зростає. Якщо пацієнт страждає на ішемічну хворобу серця, має стенокардію, і в результаті коронарографії ми з’ясовуємо, що холестеринові бляшки забивають просвіт судин більше ніж наполовину, проводимо стентування або — якщо забитих бляшками місць багато — шунтування».

Протягом останніх 2 років хмельницькі кардіологи активно освоювали нові методики лікування. «Тепер коронарне шунтування проводимо на працюючому серці, — продовжує розповідь Андрій Кланца. — При цьому використовуємо як шунт не частини вен із-під шкіри стегна, а частини внутрішньогрудних артерій, які є спорідненими за гістологічною будовою із судинами серця. Ці артерії довше слугують, і ефективність операції вища. Крім того, у минулому році впровадили закриття дефектів перетинок серця без розрізу — через прокол на нозі. Також проводимо протезування клапанів серця при їх ревматичних та вікових змінах, протезування аорти всіх відділів. Запровадили сучасні методики клапанозберігаючих операцій: операції на відкритому серці з корекції недостатності клапанів серця, коли клапан людини не замінюється на штучний, а модифікується і стає після цього компетентним. Окрім судин серця, лікуємо судини мозку — сонні та хребтові артерії — при порушенні їх прохідності».

Про успіх роботи хірургів свідчить низький рівень післяопераційної смертності: у відділенні він складає не більше 2%.
І сьогодні подолянам немає потреби їхати до столиці. «Не робимо лише пересадок серця — через відсутність потрібного законодавства, — зауважує доктор Кланца. — Також не оперуємо дітей молодшого віку — через те що в обласній лікарні немає педіатричної служби, й зараз можливостей для її створення не існує».

Операції на серці достатньо дорогі. Приміром, стентування гострого інфаркту обходиться лікарні в суму від 20 тис. грн, протезування клапану — від 25 тис. грн. Але для людей майже все безкоштовно. Планові пацієнти стовідсотково забезпечені клапанами серця, оксигенаторами, дороговартісним шовним матеріалом, стент-системами для операцій при гострих інфарктах міокарда, електрокардіостимуляторами. Єдине, пацієнтам доводиться купувати медикаменти і деякі витратні матеріали, яких не вистачає в лікарні. Усі невідкладні стани тут також лікуються безкоштовно.

Олена ЩЕГЕЛЬСЬКА, власкор «ВЗ», м. Хмельницький

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я