19 лютого 2015 р. на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я за участю представників МОЗ відбулося обговорення законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».
Члени Комітету не підтримали цей законопроект, а, за словами Голови Комітету Ольги Богомолець, зміни, які пропонує Уряд у частині, що стосується охорони здоров’я, катастрофічні. «Вони не просто не відповідають інтересам наших громадян — Уряд нічого не робить, аби захистити здоров’я українців, — сказала вона. — Кошти на реформу системи охорони здоров’я Урядом не передбачені. А якщо цього не зробити, як можна обрізати цю 20-ступінчасту гідру корупції?»
Між тим щодо галузі охорони здоров’я проектом закону пропонується збільшити видатки загального фонду Державного бюджету МОЗ України на 1,2 млрд грн, зокрема на:
- забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру в сумі 907 млн грн;
- виконання боргових зобов’язань за кредитами, залученими ДП «Укрмедпостач» під державні гарантії, — 103,5 млн грн;
- діагностику і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров’я, науково-дослідних установах і вищих навчальних медичних закладах МОЗ України на суму 39,5 млн грн;
- спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров’я, в сумі 22,1 млн грн;
- санаторне лікування хворих на туберкульоз та дітей і підлітків з соматичними захворюваннями в сумі 0,8 млн грн.
Але за висновком апарату Комітету, незважаючи на збільшення фінансування, потреби щодо виконання загальнодержавних програм покриваються лише на 50%. До того ж, МОЗ пропонує зменшити на 450 млн грн видатки, передбачені на виконання окремих загальнодержавних програм, для того щоб збільшити на 400 млн грн медичну субвенцію для забезпечення лікування хворих нефрологічного профілю, що потребують гемодіалізу, та 50 млн грн спрямувати на закупівлю обладнання для закладів охорони здоров’я.
У свою чергу, медичні профспілки вимагають проведення індексації зарплати медпрацівників відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», яка не передбачена в законопроекті.
А заступник Голови Комітету Верховної Ради Ірина Сисоєнко запропонувала впровадити субвенції місцевим бюджетам на часткове відшкодування вартості препаратів для лікування осіб із гіпертонічною хворобою на суму 191,6 млн грн. За її словами, війна, безумовно, змушує державу скорочувати видатки, але цього не можна робити наосліп. Подорожчання ліків зробило їх недоступними для соціально незахищених категорій пацієнтів. Враховуючи, що та ж війна змушує людей жити в постійному стресі, в даному разі економія на профілактиці призведе до більших витрат при амбулаторному лікуванні наслідків гіпертонічної хвороби, як то інфаркти та інсульти.
За матеріалами прес-служби тижневика «Аптека»