Вже в квітні МОЗ розпочне закупівлі препаратів за державними програмами, але проведений днями аудит показав, що з Державного бюджету реально покрити тільки 50% від потреби. Міністерство охорони здоров’я вже звернулося з цього приводу до Кабміну та Міністерства фінансів щодо збільшення фінансування цих програм та до міжнародних неурядових організацій — щоб покрити дефіцит ліків.
Про це було повідомлено 27 березня 2015 р. в Укрінформі на брифінгу керівництва Міністерства охорони здоров’я України на тему «Державні лікувальні програми: результати аудиту ефективності і напрямки дієвих змін».
Перед журналістами виступили Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі, перший заступник Міністра Олександра Павленко, заступники Міністра Альона Терещенко та Ігор Перегінець.
Нагадаємо, що сьогодні в системі охорони здоров’я України функціонують 8 державних програм та 11 централізованих заходів, що мають фінансуватися з Державного бюджету.
У цьому році ними планується охопити понад 3,6 млн пацієнтів. Найбільш потужними є програми з протидії захворюванням на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит, імунопрофілактики, лікування онкохворих, лікування важкохворих дітей (орфанні захворювання).
«Аудит ефективності та доцільності державних лікувальних програм засвідчив, що, з одного боку, виділені на них у 2014 р. 2,7 млрд грн можна було б витратити більш ефективно, а з іншого, що існує значний ресурс для внутрішнього перерозподілу фінансів», — заявив Олександр Квіташвілі.
Він повідомив, що одним із механізмів підвищення ефективності програм стане переведення частини з них (наприклад, програми з гемодіалізу) з фінансування витратних матеріалів на фінансування самої послуги.
«Минулого тижня ми скасували накази МОЗ про номенклатурні комісії, а також про робочі групи, які перебирали на себе частину відповідальності за формування номенклатури лікарських засобів і технічних умов, — повідомила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко. — «Взамін» буде створено єдина експертно-технічна група, яка працюватиме з усіма 19 програмами. У нас уже є кандидатури. Імена експертів озвучимо протягом 2 тижнів — після підписання відповідного наказу. Плануємо, що в групі буде 10 осіб, але до них залучатимуться вузькі спеціалісти та представники пацієнтських організацій».
Крім того, О. Павленко зазначила, що МОЗ готує проект Постанови Уряду про затвердження оновленого Національного переліку основних лікарських засобів, до якого увійдуть зареєстровані препарати і на основі якого буде формуватися номенклатура держзакупівель з урахуванням затверджених протоколів лікування.
Через міжнародні організації у 2015 році МОЗ планує закупити препарати за 4-ма програмами: імунізації, лікування туберкульозу, ВІЛ та гепатитів. Але цей перелік може бути розширений.
Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі повідомив, що МОЗ скоротить терміни поставки лікарських засобів при проведенні держзакупівель: «Мені незрозуміло, як можна давати на ввезення препаратів 180 днів. Це надто великий термін». Також він повідомив, що Міністерство намагається якнайшвидше впровадити практику відкритих, у тому числі електронних, торгів.
Відповідаючи на запитання «ВЗ» стосовно запланованих новацій у системі закупівель щодо контролю за постачальниками ліків на території України, Олександр Квіташвілі доповів: «У МОЗ уже розроблена комп’ютерна програма, яка дає можливість у реальному часі бачити, що куди кому йде, що є в наявності в усіх 26 тис. лікарень країни. Торік ця програма не була запущена, і ви, звичайно, розумієте, чому. Не маючи точної інформації в реальному часі, можна було маніпулювати багатьма речами і впроваджувати різні темні схеми. Навіть грошей не треба для запуску цієї програми — просто натиснути на останню кнопку. І ми на неї натиснемо.
Державні цільові програми — це зобов’язання держави перед народом. Одним із досягнень реформи стане те, що тепер відповідальність за їх реалізацію буде не розпорошена між безліччю експертів, а повністю покладена на конкретну команду МОЗ». Відносно графіку закупівлі та майбутніх поставок Міністр запевнив, що «не буде затримок і таких проблем, як у минулому році». Будемо сподіватися, що принаймні ця обіцянка очільника МОЗ перетвориться на реальність найближчим часом.
Роман Барашев, спеціально для «ВЗ»