Держава відмовляється від регулювання цін на ліки?

653

Міністерство охорони здоров’я винесло на громадське обговорення проект урядової постанови про новий підхід до формування цін на медикаменти. Згідно з документом профільне відомство планує істотно розширити Національний перелік лікарських засобів, торгові націнки на які регулює держава.

76724202_4171694_aptekaЧиновники вирішили прислухатися до рекомендацій ВООЗ, взявши за основу останнє видання переліку життєво важливих для населення препаратів. У результаті кількість найменувань у Національному переліку у разі прийняття постанови зросте з нинішніх 215 міжнародних непатентованих назв (діючих речовин) до 372. Близько 100 з них поки взагалі не зареєстровані в Україні. Це, як вважають експерти, змусить фармацевтів більш активно виводити на ринок новинки.

Появі на вітчизняному ринку нових ліків повинен сприяти і розроблений МОЗ законопроект про спрощену процедуру реєстрації ліків, імпортованих із країн з жорсткою системою їх сертифікації (ЄС, США, Канади, Японії, Австралії). Все це робиться, щоб спростити придбання медикаментів за державний рахунок структурам ВООЗ і ЮНІСЕФ, яким наша країна вирішила довірити частину держзакупівель.

Запропонований МОЗ Національний перелік складається з основного і додаткового списків. До 1-го потрапили ліки, які вважаються базовими для лікувальних установ. Це, зокрема, поширені знеболювальні (лідокаїн, ібупрофен, морфін та ін.), антидоти (активоване вугілля, глюконат кальцію та ін.), протиінфекційні, антибактеріальні (амоксицилін, цефтриаксон та ін.), найбільш затребувані кардіологічні, а також препарати для лікування різних неврологічних захворювань, гормональних розладів тощо.

У додатковому списку — ліки на основі більш дорогих діючих речовин.

Лікувальні заклади матимуть право закуповувати тільки препарати, що потрапили до Національного переліку. Лише на них лікарі зможуть виписувати і пільгові рецепти. У зв’язку з цим МОЗ планує обмежити торговельні націнки на такі ліки. На препаратах, упаковка яких за оптовими цінами коштує до 100 грн, аптекарям дозволять накручувати не більше 25%, 100-300 грн — 23%, 300-500 грн — 20%, 500-1000 грн — 15%.

Але, прийнявши Національний перелік, МОЗ хоче скасувати держрегулювання цін на ліки, що містяться в Обов’язковому мінімальному асортименті медикаментів, який був затверджений профільним відомством у 2011 році (націнки на препарати не перевищували 10-15%). Згідно з дослідженнями PharmXplorer/«Фармстандарт» компанії Proxima Research торік частка препаратів з Обов’язкового переліку в загальних обсягах лікарських продажів склала 22,6% (майже 10 млрд грн), з чинного зараз Національного переліку — 17,6% (понад 7 млрд грн). Новий же варіант Національного переліку покриє лише 14,6% ринку (трохи більше 5 млрд грн).

Чиновники заявляють: таким чином намагаються прибрати зайву «зарегульованість» галузі. На ділі ж це означає, що, незважаючи на розширення Національного переліку, медикаментів, ціни на які контролюватиме держава, в аптеках стане менше. МОЗ перейнялося утриманням прийнятних розцінок на препарати, необхідні для госпітального сегменту, фактично кинувши пацієнтів, які лікуються вдома, напризволяще.

Швидше за все, в новому Національному переліку збільшиться і частка імпортних ліків, адже виводити на ринок препарати, вироблені на основі поки не зареєстрованих в Україні діючих речовин, швидше за все будуть саме імпортери. Дослідники порахували: якщо в нинішньому переліку 41,6% українських ліків, то в новому буде 39,9%. А враховуючи, що імпортні ліки набагато дорожчі
за вітчизняні, навіть зниження аптечних націнок на них навряд чи істотно позначиться на роздрібних цінах.

За матеріалами DsNews

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я