В Черкасах у центрі уваги — знову діалізний центр ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна». Одна із сесій Черкаської обласної ради проходила під гаслами його пацієнтів, які вимагали від депутатів вирішити питання фінансування цього закладу. В іншому випадку німецькі інвестори обіцяли закрити медичну установу, де 79 черкащан, хворих на хронічну ниркову недостатність V ступеня, отримують життєво важливу процедуру гемодіалізу. Питання вдалося закрити лише на 40%.
Проблема «Фрезеніусу» для Черкас не нова. В умовах постійного недофінансування галузі медичний центр з європейським рівнем надання діалізної допомоги став непосильним тягарем для місцевого бюджету й головним болем для місцевої влади. Його пацієнти по кілька разів на рік оббивають пороги владних кабінетів, збирають прес-конференції, виходять із плакатами, вимагаючи бюджетного фінансування для приватного закладу, від якого фактично залежить їх життя. При цьому будь-які натяки на можливість лікуватися в обласній лікарні чомусь викликають з боку хворих спротив та нарікання на рівень якості гемодіалізу в комунальному закладі.
Натомість 147 пацієнтів отримують процедуру у відділенні гемодіалізу комунального закладу «Черкаська обласна лікарня». Цього року на їх фінансування в обласному бюджеті передбачено 24 млн грн (річна потреба — 45 млн грн). Та ці хворі не виходять страйкувати і не мають претензій до якості послуг.
З усього видно, що одночасно забезпечувати бюджетним фінансуванням обидва медичні заклади, які надають діалізну допомогу 227 хворим, стає дедалі проблематичнішим, а хворі все частіше опиняються заручниками безгрошів’я. Чому так склалося на Черкащині та чи можна знайти вихід із ситуації, розбиралася кореспондент «ВЗ».
У 2009 році Черкащина стала першим регіоном, де почав упроваджуватись інвестиційний проект ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна», який передбачав створення сучасного діалізного центру. На той час область посідала останнє місце за даними реєстру ниркових хворих, мала найнижчу забезпеченість діалізними місцями по Україні та найвищі показники смертності серед цих пацієнтів. У 2010-му центр працював ще не на повну потужність, але досить ефективно (показники смертності були в 4 рази нижчі за середні по Україні). Між «Фрезеніусом» та облдержадміністрацією була укладена угода, якою передбачалося, що послуги клініки оплачуватимуться з бюджету, а також планувалося поетапне збільшення кількості пацієнтів центру.
Та в 2011 році ми отримали від облдержадміністрації листа, в якому повідомлялося: необхідні умови для такого виду лікування вже створені в обласній лікарні, й наш центр непотрібний. Також нам указували на високу вартість процедури. Після гучних акцій протестів, що проходили і в Черкасах, і в Києві на підтримку нашого закладу, «Фрезеніус» продовжив свою роботу. В період усіх цих «баталій» лікування пацієнтів центру було профінансовано німецьким інвестором у сумі понад 13 млн грн.
Лікування хворих за 2012 рік було оплачене з обласного бюджету за нав’язаною облрадою ціною, оскільки на той час не існувало офіційної методики розрахунку вартості однієї процедури гемодіалізу. У 2013-му область запропонувала компенсувати витрати на лікування пацієнтів «Фрезеніуса» з бюджетів районів, із яких направлялися хворі. Результат — борги перед центром за 2013 рік склали близько 3,5 млн грн. При цьому всі діалізні хворі обласної лікарні фінансувалися з обласного бюджету!
2014 року в області прийнято програму лікування хворих на ниркову недостатність. Місце «Фрезеніуса» в ній незрозуміле. На початок 2015-го борги перед центром сягнули майже 6,5 млн грн. Ми отримали попередження від інвестора, що в разі непогашення боргів та відсутності прозорої схеми фінансування центр просто закриють.
Останні розрахунки показали: вартість послуги гемодіалізу у нас нижча, ніж в обласній лікарні. Дані по смертності теж нижчі. То чому кошти не направляються у наш заклад? І взагалі, хто має вирішувати, де краще лікуватися пацієнтам із нирковою недостатністю?
Якщо проблему не можна вирішити на місцевому рівні, то давайте вирішувати її на державному! Визначимо єдину ціну процедури гемодіалізу по Україні або по регіону, помножимо її на необхідну кількість процедур і закладемо цю суму до бюджету. Нехай тоді в області працює хоч 10 центрів, які надають аналогічну медичну допомогу за одну й ту саму ціну, — хворий сам обиратиме медичний заклад.
Я вже п’ятий рік «варюся» в цій проблемі. Ми зверталися і до Черкаської облдержадмініст-
рації, і до Києва. Але чиновники не хочуть нічого вирішувати. Минулого року ми домовлялися про те, що на 2015-й буде оголошено тендер на закупівлю процедури лікування діалізних хворих, але його так і не оголосили.
У Міністерстві охорони здоров’я нам сказали, що «Фрезеніус» повинен фінансуватися з місцевого бюджету. Спочатку так і було. Та згодом місцева влада запропонувала всім нирочникам перейти до обласної лікарні — але ми хочемо лікуватися у «Фрезеніусі». Потім придумали фінансувати лікування нефрологічних хворих із місцевих бюджетів. Та чи може район знайти близько 290 тис. грн на одну людину? Як на мене, рішення просте: оголосіть тендер і оберіть, в якому закладі процедура якісніша і дешевша.
Мій син лікується у «Фрезеніусі», він хворий на діабет. Це дуже тяжка дитина, і «Фрезеніус» робить все можливе, щоб вона залишилася живою. Думаю, лікуючись в обласній лікарні, син мав би дуже малі шанси на те, щоб прожити цей рік…
Відділення гемодіалізу обласної лікарні працює з 1990 року. З 2004-го ми почали розширювати обсяги надання медичної допомоги діалізним хворим, оновлювати апаратуру. Нині це сучасне відділення, де в 3 діалізних залах функціонують 17 апаратів «штучної нирки». Для зручності пацієнтів є роздягальня, кімната очікування, маніпуляційний кабінет тощо. Відділення працює в 4 зміни.
З метою наближення цього виду медичної допомоги до пацієнтів у 2010 році було відкрито філії відділення гемодіалізу на базі Уманської та Звенигородської ЦРЛ (8 і 6 апаратів).
Гемодіаліз належить до високотехнологічних процедур, а відтак його якість залежить від апаратури, на якій він виконується. У нашому відділенні гемодіаліз проводиться на апаратурі провідних світових виробників — «Фрезеніус» і «Гамбро». Очищення води здійснюється на обладнанні тих самих виробників. Розчини для проведення процедури отримуємо вже придатними для використання, а при необхідності готуємо на апараті виробництва фірми «Фрезеніус».
Всім пацієнтам проводяться клінічні та біохімічні обстеження з необхідною періодичністю, тривалість діалізної сесії складає не менше 12 годин на тиждень, використовуються препарати для лікування анемії, як того і вимагають протоколи проведення замісної ниркової терапії. Навіть громадяни інших країн, які лікувалися в нашому відділенні, відзначали: якість та ефективність діалізу не відрізняється від отриманих ними процедур гемодіалізу вдома.
В обласній лікарні проводиться лікування амбулаторних і стаціонарних пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю. Сюди направляють усіх хворих, яким уперше призначається гемодіаліз (минулого року — 62 особи), а також тих, у кого виникли ускладнення в процесі лікування, часто в критичному стані, з високими показниками креатиніну. Стабілізація стану важкохворого пацієнта проходить протягом тривалого часу. Деякі з них так і не доживають до амбулаторного діалізу. Та показники летальності нашого відділення не перевищують середніх по Україні.
Обласна лікарня останні роки функціонує в умовах вкрай обмеженого бюджетного забезпечення. Однак значна частина коштів, які виділяються на статтю «Медикаменти», витрачаються на ліки та вироби медичного призначення для діалізних хворих. А протягом року в нашому закладі лікуються ще близько 30 тис. пацієнтів інших профілів, проводяться понад 12 тис. оперативних втручань.
Витрати на стаціонарний діаліз вищі, ніж на амбулаторний. Адже первинного хворого необхідно обстежити, як того вимагають протоколи, встановити діагноз, комісійно засвідчити факт необхідності проведення замісної терапії, разом із судинними хірургами підготувати до проведення цієї процедури. Більше того, в умовах стаціонару цим пацієнтам проводять не лише процедуру гемодіалізу, а й лікують ускладнення нефрологічної патології та супутні соматичні хвороби.
Та, незважаючи на все це, вартість процедури гемодіалізу в нас дешевша. Адже незмінні видатки (на опалення, вивіз сміття, охорону тощо) розраховуються на всю лікарню, незалежно від кількості діалізних хворих. Тож для проведення гемодіалізу нам необхідні лише кошти на витратні матеріали.
Звісно, при достатньому фінансуванні та реалізації анонсованих медичних реформ, відповідно до яких «гроші ходитимуть за пацієнтом», проблеми вибору хворими лікувального закладу не виникало б за умови аналогічної вартості послуги.
До 18 років процедуру гемодіалізу я проходила в ОХМАТДИТ. В обласній лікарні — з 2006 року. Після діалізу почуваюся добре. Мені все подобається, медичний персонал ставиться дуже уважно.
На лікування 227 хворих із хронічною нирковою недостатністю, які нині перебувають на обліку, враховуючи зростання вартості витратних матеріалів та лікарських засобів, цього року необхідно близько 60 млн грн — гемодіаліз дуже дороговартісна процедура. За міжнародними стандартами Україна, на жаль, не входить до переліку тих країн світу, де медичні послуги надаються на високому рівні. Це пов’язано з рівнем соціально-економічного розвитку держави.
Не секрет, що фінансування охорони здоров’я недостатнє. У 2015 році на придбання медикаментів для медичних закладів у регіоні передбачено 90,7 млн грн. Із цієї суми для забезпечення лікування діалізних хворих в обласній лікарні передбачено 24 млн грн, яких вистачить до кінця серпня в разі лікування 150 осіб або до кінця липня — у випадку розрахункового збільшення хворих. Решта коштів розподілена на придбання медикаментів для інших закладів охорони здоров’я. Звісно, за такого фінансування забезпечити населення, особливо тяжкохворих, високоякісною медичною допомогою складно. Проте керівництво області робить усе можливе, аби хворі Черкащини могли отримувати необхідні їм послуги в комунальних закладах охорони здоров’я відповідно до чинного законодавства.
Сьогодні, на жаль, «гроші не ходять за пацієнтом», а держава гарантує надання медичної допомоги лише в комунальних закладах. Система фінансування охорони здоров’я базується на виділенні цільової субвенції з Державного бюджету безпосередньо на місцеві комунальні заклади. Тому проблема полягає не лише в розмірі фінансування, а й у механізмі. Для її вирішення необхідно прийняти загальнодержавну програму, яка дозволить оплачувати з Держбюджету медичні послуги приватної фірми. Нині бюджетне законодавство такого не передбачає. Тож кошти «Фрезеніусу» виділялися через обласну лікарню. Керівництвом Черкаської облдержадміністрації направлено листа на адресу Кабінету Міністрів та Міністерства охорони здоров’я із проханням надати доручення щодо розробки відповідної програми.
Та все ж обласна влада зважає і на проблеми хворих, які лікуються в приватній клініці «Фрезеніус». У 2014 році була прийнята відповідна обласна програма, нею передбачено: з бюджету, виходячи із фінансової можливості, частково компенсуватимуться витрати міст та районів на оплату діалізних послуг. На черговій сесії обласної ради було ухвалено рішення про виділення коштів на фінансування послуги гемодіалізу в цій клініці в розмірі 11,3 млн грн. Із них 3 млн грн підуть на погашення боргів попереднього року (на 1 січня 2015 р.кредиторська заборгованість становила 4249,1 тис. грн), а 8 млн грн — на фінансування цьогорічних послуг. Решту коштів для своїх хворих мають виділити районні та міські ради.
ВЗ За яким принципом відбувається розподіл хворих між двома медичними закладами?
— Зауважу: в приватній фірмі «Фрезеніус» гемодіаліз проводиться амбулаторно. В обласній лікарні діалізні хворі проходять і амбулаторне, і стаціонарне лікування, сюди ж направляють первинних хворих. Тож порівнювати деякі показники цих закладів, зокрема летальності, просто некоректно.
До обласної лікарні потрапляють хворі за направленням із поліклінік і лікарень регіону в законодавчо визначеному порядку. У «Фрезеніус» же — пацієнти, яким обласною лікарнею визначається доцільність проведення діалізу, а місцевою владою за місцем проживання підтверджується можливість виділення коштів на їх лікування.
ВЗ Ведеться суперечка щодо вартості процедури гемодіалізу в обох закладах…
— Розрахунок вартості однієї процедури проводиться відповідно до Методики розрахунку вартості лікування хворих на хронічну хворобу нирок V стадії із застосуванням гемодіалізу, затвердженої Міністерством охорони здоров’я України. Хочу звернути увагу, що вартість сеансу гемодіалізу в спеціалізованому відділенні обласної лікарні була розрахована станом на
10 лютого 2015 р. (з урахуванням зростання цін) і нині становить 1773,56 грн.
Вартість однієї процедури, яку подали на розгляд спеціальної комісії облдержадміністрації представники ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна», була розрахована станом на 1 січня 2015 р. (фактично за цінами 2014 р.) і становила 1675,49 грн. Розрахункова вартість процедури гемодіалізу в обласній лікарні на той час складала 1477,30 грн.
ВЗ Та все ж «Фрезеніус» розвантажує відділення гемодіалізу обласної лікарні, яке при обслуговуванні 150 хворих фактично працює цілодобово.
— Сьогодні технічні можливості Черкаської обласної лікарні та її філій (а це 31 діалізний апарат) можуть забезпечити лікуванням всіх нирочників. У нас немає «списків очікування», як у деяких інших регіонах. 17 діалізних апаратів в обласній лікарні надають медичну допомогу в 3 зміни — 102 особам; в 4 зміни — 136 особам.
Більше того, ми робимо все для наближення процедури до пацієнта. Філія відділення гемодіалізу на базі Уманської центральної районної лікарні (8 діалізних апаратів) при режимі роботи в 2 зміни може надати допомогу 36 хворим;
в 3 зміни — 54-м. Звенигородська філія (6 апаратів) за умови роботи в 2 зміни може надати допомогу 24 хворим; у 3 зміни — 36-м.
Крім того, в рамках обласної програми надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю у 2015 році передбачено відкриття 2 відділень гемодіалізу на базі Золотоніської ЦРЛ та лікарні в м. Сміла для зручності пацієнтів, особливо із віддалених районів — адже їм доводиться витрачати час та кошти на поїздку до обласного центру тричі на тиждень. До речі, за кордоном практикується створення мережі невеликих діалізних центрів. Тож говорити, що відкриття додаткових центрів гемодіалізу — зайва трата коштів, можуть лише мешканці Черкас, яким не потрібно нікуди їхати.
Інна Хімічук, власкор «ВЗ», м. Черкаси