МОЗ опублікував для громадського обговорення проект постанови Уряду «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби». Документ передбачає затвердження Національного переліку життєво важливих лікарських засобів, які можуть бути придбані повністю або частково за рахунок Державного та місцевих бюджетів.
Пропонований Національний перелік розроблений на основі 18-го видання Переліку основних лікарських засобів, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Він включає зареєстровані в Україні препарати і складається з основного і додаткового переліків медичних препаратів.
Нацперелік використовуватимуть при розробці стандартів, протоколів лікування та клінічних настанов. До нього будуть включені основні препарати, необхідні для забезпечення першочергових потреб надання медичної допомоги населенню в стаціонарних і амбулаторно-поліклінічних умовах. Він формуватиметься з урахуванням доказової бази щодо ефективності і безпеки ліків, порівняльної економічної доцільності, а також виходячи з поширеності захворювань (перш за все для забезпечення лікування інфекційних, хронічних і хірургічних захворювань).
У документі наголошується: медикаменти, включені до Нацпереліку, мають бути доступними в будь-який час і в достатній кількості за доступною для населення ціною.
Розгляд пропозицій щодо внесення змін до Переліку проводитиме Експертний комітет з відбору та використання основних препаратів — у даний час МОЗ розробляє принципи формування цього комітету. Проект положення про формування експертної групи передбачає, що до її складу увійдуть 12 постійних членів, які отримуватимуть зарплату. Щороку склад групи буде змінюватися. Крім того, при розгляді питань стосовно окремих препаратів до роботи групи можуть додатково залучатися спеціальні експерти.
«Міністерство охорони здоров’я розраховує, що остаточний Національний перелік буде розроблений і затверджений до кінця 2015 року, після того, як буде завершено експертний процес», — повідомив заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець після наради керівництва МОЗ із представниками міжнародного експертного співтовариства та проекту «Системи поліпшеного доступу до лікарських засобів і фармацевтичних послуг» (SIAPS), який впроваджується організацією MSH за фінансової підтримки USAID.
Він зазначив, що чинний Перелік, затверджений у 2009 році, «формально застарів і не відповідає рекомендаціям ВООЗ, а на сайті МОЗ представлена базова модель переліку, розробленого ВООЗ у 2013-му, яка буде адаптуватися до українських реалій».
«Закупівлі 2015 року будуть проходити майже за тими самими параметрами, що і минулорічні закупівлі. Новий механізм запрацює з 2016-го», — повідомив заступник Міністра.
Деякі експерти вже виступили з критикою базових положень переліку, стверджуючи, що документ неактуальний для України, не відповідає поширеним у країні захворюванням, а його впровадження відкине систему охорони здоров’я на десятиліття назад.
За матеріалами інформаційних агентств «Інтерфакс-Україна» і «ЛІГА: ЗАКОН»