Олександра Павленко: «МОЗ було найбільш корумпованим міністерством»

626

VZ 9-10_2015_Страница_02_Изображение_0001Про те, що за попереднього керівництва МОЗ хабарі брали і дрібні клерки, і великі керівники, а також про боротьбу нових управлінців із корупційними схемами в інтерв’ю «Подробицям тижня» розповіла перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко.

— Вас як юриста не шокували ті масштаби корупції, що були при владі в МОЗ?

— Безумовно, шокували. Я з упевненістю можу сказати, що МОЗ було одним із найбільш корумпованих міністерств, до трійки лідерів входило точно.

— Ви можете розповісти, які схеми там працювали і на чому заробляли?

— Насамперед це державні закупівлі: система була вибудувана таким чином, щоб у торгах брали участь ті покупці, які заздалегідь знали про свою перемогу. Отже, відбувався розпил державних коштів. А закупівельний бюджет на 2015 рік — практично 4,5 млрд грн. Можете уявити, наскільки серйозні були схеми, щоб ці гроші гарантовано потрапляли в кишеню певним людям.

— Як вам удається викорінювати старі схеми?

— Ми прийняли тверде рішення: кожен документ, який приходить із правоохоронних органів або судової системи в МОЗ, розглядається протягом двох, максимум трьох днів. Ми сприяємо виїмці документів, проведенню обшуків. Для нової системи, для всієї країни це дуже важливо.

— Тобто ви відмовилися від того, що називається корпоративною солідарністю? Загальновідомо, що за минулого керівництва, причому не тільки при Богатирьовій, саме верхівка блокувала ці процеси.

— Ми нічого не блокуємо, а змінюємо правила, в результаті чого корупція просто не може існувати. На кожній апаратній нараді намагаємося достукатися до співробітників і пояснити їм, що система, коли вони були затиснуті і взяті за горло, коли повинні були щось комусь заносити, десь щось збирати, зникла. Ми звернулися до працівників: будь ласка, визначтеся! Тут залишаться тільки ті, хто готовий працювати на благо країни. І багато хто погодився працювати за новими правилами.

— Чи справді в МОЗ була така практика, як у ДАІ: по збору грошей із простих учасників «руху» і передачі вище, вище, ще вище?

— На жаль, ми ніколи не зможемо підрахувати, які суми осідали в кишенях корупціонерів. Просто потонемо в цифрах. Ймовірно, в ряді випадків нам доведеться наймати аудиторів, але все ж більше хотілося б думати про майбутнє. Створювати систему з прозорими процедурами.

— Чи справедливо стверджувати, що в Україні мало не кожний другий-третій препарат — це підробка?

— Безумовно, гучні конфлікти, пов’язані з контрафактною продук-
цією, в Україні були. Але щоб настільки глобально… Не думаю, що це так. Однак зараз стало складніше говорити про обсяги контрафактної продукції, оскільки в країні введено мораторій на проведення перевірок, у тому числі відносно контролю якості.

— Тобто контролюючі органи не можуть прийти в аптеку, зробити закупівлю, подивитися, чим вона торгує?

— На жаль, не можуть. З одного боку, перевірки були в нашій країні злом, спрямованим на побори з підприємців, але і відмовлятися від них помилково. Адже споживання лікарських препаратів — це питання безпеки країни. Сьогодні ми звернулися до Державної служби з лікарських засобів, щоб отримати відомості, де такі перевірки об’єктивно необхідні, за якими фактами надходять скарги.

— Ви і Міністр Квіташвілі відчуваєте спротив тих, хто хоче все залишити, як раніше?

— Відчуваємо шалений спротив. Але нам доводиться працювати з усіма. І з тими, хто пропонує конструктив, і з тими, хто гнівно обурюється. Ми готові працювати з усіма, в тому числі і з нашими критиками.

За матеріалами програми «Подробиці тижня»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я