Вперше за 76 років існування премії Ten Outstanding Young Persons of the World (TOYP) участь у конкурсі візьмуть представники України. Серед них — завідувач відділення опікової травми та пластичної хірургії Тернопільської лікарні швидкої допомоги, доцент кафедри травматології та ортопедії з комбустіологією Тернопільського медичного університету ім. І. Горбачевського Андрій Ковальчук. Він посів першу сходину п’єдесталу на всеукраїнському етапі в номінації «Медицина. Інновації в галузі медицини».
ВЗ Як проходив всеукраїнський етап конкурсу?
— Відбір претендентів на перемогу в 10 номінаціях відбувся наприкінці лютого в Українському домі. Попередній відбір учасників проводили члени оргкомітету, які відслідковували та аналізували їх досягнення. Одного дня телефоном мені повідомили, що з інтернет-видань та друкованих ЗМІ дізналися про мій винахід — серію інноваційних медичних виробів під назвою «Електродерматом ДК-717» (ДК — дерматом Ковальчука) для проведення пластичного відновлення втраченого шкірного покриву в хворих із тяжкими опіками — і запропонували взяти участь у конкурсі. Звісно, я погодився.
ВЗ Модель електродерматома, оснащеного високопрецензійною головкою одноразового використання, яку ви презентували на конкурсі, наразі не має аналогів не тільки у вітчизняній, а й світовій медицині. Ваш винахід навіть внесений до золотого запасу інформації України…
— Над розробкою технології виготовлення електродерматома з одноразовою стерильною ріжучою головкою я працював майже 8 років. Завдяки цьому у вітчизняних комбустіологів з’явилася можливість проводити пластику опікових ран ультратонкими аутодермотрансплантатами завтовшки 0,06-0,1 мм.
За таких умов площа закриття опікових ран збільшується в 3-4 рази, значно швидше відбуваються процеси регенерації ран, мінімізується пошкодження донорських ділянок та в кілька разів зменшується післяопераційна крововтрата. На тлі мінімальної донорської крововтрати зросла й можливість збільшення забору донорської шкіри. Якщо раніше під час аутодермопластики загалом ми могли «зрізати» 100 кв. см, то зараз ця площа становить близько 1500 кв. см за незначної крововтрати, що дуже важливо на ранніх етапах лікування хворих з опіковою травмою. Крім того, застосування одноразової ріжучої головки дерматома значно знижує ризик зараження пацієнтів СНІДом та гепатитом С.
Загалом я запатентував 3 моделі електродерматома. Серед них — пристрій, оснащений одноразовими дисковими ножами. Завдяки вмонтованому блоку живлення такий ріжучий інструментарій можна з успіхом застосовувати при оперативних втручаннях не лише в мирний час, але і в умовах військово-польової хірургії. Особливо тепер, коли багатьом бійцям АТО внаслідок поранень потрібно проводити дерматопластику.
ВЗ А як саме пристрій може бути корисним пораненим воїнам?
— Зараз на лікуванні у військових госпіталях перебуває велика кількість українських бійців з осколковими пораненнями, що призводять до тяжких уражень шкіри та опіків. Осколкові поранення просто шматують на фрагменти шкірний покрив, оголяючи сухожилля та підлеглі тканини. Зрозуміло, ці дефекти потребують пластичного закриття шкірою. Але уявіть собі ситуацію, коли потрібно одномоментно проводити 5-10 оперативних втручань, і одним інструментом це зробити нереально, а закупити десяток наші медичні заклади не в змозі. І тут на поміч приходить електродерматом з одноразовою ріжучою головкою, за допомогою якої хірург зрізає якісний донорський дермотрансплантат. У такий спосіб можна використати один привід для багатьох пацієнтів, замінюючи тільки одноразову ріжучу головку.
Її, як правило, купують волонтери індивідуально для кожного пацієнта. Важко навіть подумати, з якими думками ми сьогодні мали б закуповувати цей інструментарій у країни-агресора, як це було раніше, до того ж за значно вищою ціною.
Лариса Лукащук, власкор «ВЗ», м. Тернопіль