Нещодавно громадська ініціатива «Центр альтернативних рішень» презентувала у Вінниці програму постачання лікарням кисню «Дихати стає дешевше та безпечніше», яка гарантує безпеку у використанні кисню та економію державних коштів у понад півмільйона на рік. До ініціативи приєдналися кілька місцевих медичних закладів, які тепер радо діляться досвідом із колегами.
«Сьогодні майже всі лікувальні заклади Вінниці закуповують медичний кисень у небезпечній та дороговартісній тарі — балонах, — розповідає відповідальний за питання комунального майна «Центру альтернативних рішень» Андрій Вигонюк. — Траплялися випадки, коли вони вибухали. Крім того, кисневі балони — це нераціональна оплата залишкового тиску, наявність посередника-постачальника, допустимі випадкові втрати та необхідність додаткового обслуговування. Натомість у разі використання резервуара-газифікатора лікарня має лише встановити лічильник, що обійдеться їй в 11 тис. 500 грн. При цьому один такий резервуар може забезпечити кілька суміжних закладів одночасно й не потребує обслуговування персоналом лікарні. А оскільки кисень постачається безпосередньо від виробника, оплата здійснюється лише за використаний об’єм, а сам резервуар унеможливлює випадкові втрати».
Відповідальний за напрямок міжнародної співпраці Центру Юрій Войціцький поділився досвідом європейських партнерів у сфері забезпечення медичним киснем: «Наприклад, у Польщі кожна лікарня використовує окрему будівлю, обладнану газифікаторами, приладами для розширення кисню і концентраторами повітря. Медичні гази від резервуарів-газифікаторів надходять через мідні трубки до всіх відділень й операційних блоків лікарні. Усі подібні установки в Польщі відповідають нормам безпеки та якості ЄС. А на випадок, коли обладнання вийде з ладу, передбачено резервні компресори та запасні кисневі балони».
На презентацію програми вінничани запросили представника ПАТ «Львівський хімічний завод» Анатолія Стадника, який розповів про переваги газифікаторів і окреслив умови співпраці з медзакладами в цьому напрямку: «Ми готові передати лікарням у безкоштовну оренду резервуари-газифікатори та провести роботи по встановленню всього необхідного обладнання. Далі, згідно із чинним законодавством, за процедурою відкритих торгів укладатимемо договори на постачання медичного кисню».
Під час презентації своїм досвідом впровадження такої системи забезпечення киснем поділився головний лікар дитячої обласної клінічної лікарні Василь Паненко. За його словами, порівняно із минулим роком уже вдалося зекономили чверть виділених коштів, адже тепер лікарня не мусить платити обслуговуючому персоналу і посередникам.
За дитячою обласною лікарнею до ініціативи долучилися Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова та міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги. Головні лікарі цих закладів уже підписали договір безоплатного орендного користування кріогенним газифікатором.
Отже, ідея заощадження коштів і позитивний досвід її втілення вже є — тепер рішення за владою та керівниками медичних закладів.
Олена ГОНЧАРУК, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця