У Наказі Міністерства охорони здоров’я України від 24.04.2015 р. №242 прописані загальні вимоги щодо поводження з препаратами, які не підлягають подальшому використанню, з метою недопущення їх обігу та профілактики негативного впливу на здоров’я людини і навколишнє природне середовище.
Документом вказується, що органи державного контролю та/або посадові особи суб’єктів господарювання у сфері обігу лікарських засобів встановлюють наявність в обігу ліків, які не підлягають подальшому використанню. Такі медикаменти вилучаються з обігу, а факт їх наявності фіксується відповідним актом.
Ті лікарські засоби, обіг яких заборонено розпорядженнями, виданими органами державного контролю, вилучаються.
Неякісні препарати не можуть бути перероблені з метою приведення їх у відповідність до вимог Методів контролю якості (за винятком перемаркування і перепакування). Здійснення операцій з перемаркування і перепакування не стосується ліків, термін придатності яких минув.
Наказом забороняється подовження терміну придатності препаратів з будь-якої причини.
Лікарським засобам, які не підлягають подальшому використанню, присвоюється статус «відходів». Їх передають для утилізації або знешкодження суб’єктам господарювання, які мають відповідні ліцензії на здійснення госпдіяльності у сфері поводження з небезпечними відходами безпосередньо або через постачальників, якщо таке передбачено відповідними договірними умовами.
Згідно з наказом МОЗ суб’єкти господарювання, які мають препарати, що не підлягають подальшому використанню, повідомляють органи державного контролю за місцем провадження діяльності про передачу таких лікарських засобів на утилізацію або знешкодження. Інформацію необхідно подати в паперовому та електронному вигляді.
Суб’єкти господарювання, яким були передані для утилізації або знешкодження препарати, раз на квартал направляють до державного органу, що видав ліцензію на здійснення господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, інформацію в паперовому та електронному вигляді про кількість лікарських засобів, отриманих ними для утилізації або знешкодження, та операції, здійснені із зазначеними відходами.
Поводження з лікарськими засобами, які були отримані в якості благодійної або гуманітарної допомоги і не підлягають подальшому використанню, здійснюється відповідно до норм Порядку вивезення за межі України або знищення неякісних та непридатних до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги.
За матеріалами інформаційного агентства «Ліга: Закон»