Подальші поставки в Україну вакцин від ЮНІСЕФ — під загрозою

670

VZ_3-4_2015_Страница_08_Изображение_0001Ще в травні державне підприємство «Укрвакцина» отримало як гуманітарну допомогу від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) за фінансової підтримки уряду Канади 1,5 млн доз вакцини «OПBEPO» для профілактики поліомієліту. Але вакцинація так і не почалася — нині розглядають ситуацію, пов’язану з неадекватним зберіганням препарату.

Відповідно до інструкції, затвердженої Міністерством охорони здоров’я в 2012 р. для цієї вакцини, її слід зберігати при температурі -20 °С (у морозильній камері). Після розморожування вакцина може зберігатися лише протягом 6 місяців. При цьому її не можна заморожувати повторно.

Уже 25 травня 2015 р. Голова представ­ництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джованна Барберіс направила до ДП «Укрвакцина» і МОЗ листи із закликом дотримуватися міжнародних стандартів зберігання вакцини: тримати її в замороженому вигляді. Заступник Міністра Ігор Перегінець поставив на цьому листі резолюцію: «Прошу забезпечити зберігання при температурі -20 °С».

Але, згідно із листом першого заступника генерального директора «Укрвакцини» Володимира Шевченка, вакцини транспортувалися і зберігалися на складі підприємства при температурі від +2 до +8 °С. У МОЗ намагаються залагодити ситуацію. Тепер Ігор Перегінець стверджує, що «відповідно до міжнародних правил оральна вакцина проти поліомієліту дійсно повинна бути заморожена при температурі -20 °С, однак характеристики стійкості, виз-начені виробником, показали, що стабільність підтримується в умовах зберігання вакцини при температурі від +2 до +8 °С протягом 6 місяців».

Він також пояснює, що при перевезенні в країну використання або при транспортуванні по країні для імунопрофілактики на місцях допускається розморожування і повторне заморожування вакцини: «Багаторазові цикли відтавання і заморожування дозволяються для всіх оральних вакцин проти поліомієліту, що пройшли прекваліфікацію ВООЗ».

Інструкція ж, яка затверджена в Україні, за його словами, розроблена для медичного персоналу в лікарнях і поліклініках, де безпосередньо проводять вакцинацію.

Голова правління Союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів і виробів медичного призначення Владислав Онищенко зазначив, що дійсно є рекомендації ВООЗ щодо можливості розморожування або заморожування вакцин. Проте в інструкції виробника чітко вказано, що її можна зберігати при температурі -20 °С або від +2 до +8 °С, але без повторної заморозки.

«Тому рішення МОЗ про повторне заморожування було неправильним, юридично не закріпленим і не обґрунтованим. Тільки виробник знає, як оформляти інструкцію, адже він вивчав вакцину, проводив клінічні дослідження, знає її «поведінку». І прокуратура під час перевірки буде керуватися конкретною інструкцією із застосування від виробника», — зазначив він.

Поки дискусія навколо зберігання вакцин проти поліомієліту набирає обертів, ЮНІСЕФ уже повідомив, що до з’ясування питання про можливості зберігання вакцин в Україні, тимчасово призупиняє їх подальші поставки.

За матеріалами РБК-Україна

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я