У Міністерстві охорони здоров’я України за участю представників міністерств, інших органів влади, громадськості та бізнесу 15.07.2015 р. відбулася нарада з питань застосування державно-приватного партнерства у сфері охорони здоров’я та залучення потенційних інвесторів. Було обговорено пропозиції про внесення змін до Закону України «Про державно-приватне партнерство».
Експерти вказали на законодавчі бар’єри, які заважають впровадженню державно-приватного партнерства саме у сфері охорони здоров’я.
«На сьогодні не існує механізму, за яким державний партнер може укладати угоду з приватним і брати на себе довгострокові зобов’язання, — зазначила керівник відділу державно-приватного партнерства Департаменту Міністерства економічного розвитку і торгівлі Ірина Новікова. — Укласти угоду з приватним партнером на надання послуг у сфері охорони здоров’я, наприклад, на 15 років неможливо, адже в Україні бюджет планується на рік, і державний партнер не може взяти на себе довгострокові зобов’язання. Це означає, що гарантії для інвестора відсутні».
Інше питання, що потребує вирішення, — відшкодування інвестицій приватного партнера. В українських реаліях джерелом такого відшкодування може бути не бюджет, а введення в експлуатацію нових потужностей, які ставали б приватними.
На думку фахівців, майбутній законопроект повинен містити норму і про можливість переходу в приватну власність нових, а також модернізованих та реконструйованих медичних і фармакологічних об’єктів.
«У Вінниці, наприклад, на базі лікарні швидкої допомоги створено діагностичний центр для обслуговування мешканців міста. Варто звернути увагу й на інші приклади впровадженого державно-приватного партнерства в регіонах, адже сьогодні воно розглядається як антонім корупції і асоціюється з прозорістю процедур», — вважає заступник Міністра Віктор Шафранський.
«Передусім важливо розуміти, які взаємні зобов’язання сторони беруть на себе і що вони отримують у результаті, — зазначила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко. — МОЗ планує відфільтрувати моделі такого партнерства, які запропонують інвестори, і відобразити їх у майбутньому законі».
За матеріалами прес-служби МОЗ України