Україна готується кардинально реформувати галузь трансплантації органів людини. На початку липня МОЗ винесло на публічне обговорення новий законо-проект, що регулюватиме це питання.
За словами заступника директора Національного інституту хірургії та транс-плантології ім. О. О. Шалімова Руслана Салютіна, законопроект допоможе вирішити одну з головних проблем української трансплантології — закладе основу для створення ефективної системи збору та пересадки органів, включаючи логістичну службу трансплант-координації, яку планується об’єднати зі службою крові.
Одна із суттєвих змін, внесена до законопроекту, — скасування презумпції незгоди на донорство у випадку смерті. Зараз в Україні заборонено вилучати органи в разі смерті людини, якщо за життя вона не оформила згоду на таке донорство. У разі прийняття нового закону ситуація буде протилежною: тим громадянам, які незгодні з використанням їх органів після смерті, потрібно буде внести свої дані в спеціальний реєстр.
Цікаво, що в 46% країн, де проводять пересадку органів, діє презумпція згоди, у 54% — презумпція незгоди, при цьому кількість трансплантацій у цих державах приблизно однакова. Тому Руслан Салютін вважає, що лише зміна презумпції мало що може вирішити. На його думку, важливіші в цьому процесі — поінформованість населення, суворий контроль, недопущення зловживань.
Також законопроект відкриє доступ до надання трансплантологічних послуг приватним медичним закладам. Зараз цю діяльність можуть провадити лише акредитовані державні й комунальні медзаклади та державні наукові установи. Але приватним клінікам буде дозволено виконувати обмежений спектр операцій — займатися лише трансплантацією клітин і тканин.
Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександра Павленко нагадала, що останні п’ять років Міністерство охорони здоров’я майже щорічно повертається до питання про нову редакцію Закону «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини», і жодного разу цей законопроект так і не потрапив до Верховної Ради.
За її словами, нова редакція закону буде якісно відрізнятися від попередніх законопроектів, передусім чітко прописаними процедурними моментами і законодавчо закріпленим порядком проведення трансплантації. Сьогодні ж він зафіксований на рівні підзаконних актів.
Також передбачена діяльність етичних комітетів при медичних закладах і установах, представники яких контролюватимуть повноту роз’яснення лікарями і повноту розуміння реципієнтами та донорами наслідків такого лікування.
«Ми впевнені, що прогресивні хірурги України і кращі трансплантологи підтримають саме презумпцію згоди, — наголосила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко. — У цьому питанні вони зважають на інтереси суспільства. Люди повинні отримувати допомогу у своїй країні, а не стояти в чергах на донорський орган у базах очікування інших країн».
За матеріалами РБК-Україна