До відділення реанімації та інтенсивної терапії Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні (ІФОДКЛ) 27 липня привезли трирічного малюка, якого двічі вкусила змія. Дитину доставили менше ніж за годину після нещасного випадку. Проте ввести протизміїну сироватку, яка конче потрібна в такому складному випадку, лікарі не змогли. Причина проста — запаси сироватки проти зміїних укусів у лікарні вичерпалися, а нових препаратів придбати немає можливості. Про те, як діють медики у такій непростій ситуації, «ВЗ» запитало в завідувача відділення реанімації та інтенсивної терапії ІФОДКЛ Олега Курташа.
ВЗ Як часто до лікарні звертаються пацієнти з укусами змій?
ВЗ Яка методика проведення специфічної антидотної терапії в медичних закладах третинного рівня надання допомоги?
— Це загальноприйнятий комплекс заходів інтенсивної терапії щодо виведення з організму токсинів. На сьогодні є лише затверджений МОЗ протокол надання допомоги при укусах змій на догоспітальному рівні. Тому в нашій лікарні склали внутрішній локальний протокол надання меддопомоги постраждалим дітям на госпітальному етапі.
Насамперед визначаємо ступінь тяжкості стану потерпілого — візуально та за допомогою опитування. Тут усе важливо. Наприклад, якщо дитина бігала після укусу — це зумовить системну абсорбцію отрути. Локальним протоколом передбачено комплекс клініко-хімічних обстежень, динамічне спостереження за процесом наростання набряку, проведення інфузійної терапії, введення антибактеріальних, десенсибілізуючих і седативних препаратів, а також засобів, які регулюють зсідання крові.
Отрута змії — це біологічна рідина із суміші кількох токсичних білків і ферментів, які дають різної складності фармакологічні ефекти. В організмі людини вона поширюється лімфатичною системою, а в разі потрапляння у кров — кровоносним руслом. Тож проводимо заходи з видалення її з кровотоку.
Барокамера ОДКЛ — єдина діюча в області
На Івано-Франківщині поширена так звана карпатська гадюка — Viperidae. Її отрута не є смертельною, але спричиняє місцеве ушкодження м’яких тканин, крововилив і гемоліз. За характером укусу встановлюємо вік гадюки. Що ширша відстань між проколами шкіри, то старший плазун. Сила отрути залежить і від пори року — найтоксичніша вона ранньої весни.
Доцільність введення антитоксичної сироватки визначаємо індивідуально в кожному конкретному випадку, враховуючи місце укусу та стан хворого. Скажімо, цього року її вводили лише трьом із дев’яти потерпілих дітей після значного поширення набряку. Сироватка особливо потрібна при тяжких формах інтоксикації з множинними крововиливами та пухирями, розвитком лімфангоїту, при збільшенні лімфатичних вузлів і тромбозі відвідних судин, що проявляються геморагічним просочуванням м’язової тканини, синюшністю кінцівок.
ВЗ Але ж зараз в області, як і скрізь по країні, відсутня полівалентна сироватка від зміїної отрути…
— Така ситуація вже була кілька років тому: тоді сироватку не закупили з тих самих причин, що й нині, — через брак коштів у місцевому бюджеті. Вітчизняних антидотів немає, тому раніше ми користувалися сироватками російського виробництва, хоча, чесно кажучи, особливого впливу цього засобу на перебіг захворювання не спостерігали. Із червня 2014 р. до кінця червня нинішнього року використовували антидоти польського виробництва. Наша лікарня закупила їх по 1200 грн — ще за старими цінами. Нині запаси сироватки в нашому закладі повністю вичерпані.
Звісно, сироватка дуже потрібна, адже Прикарпаття — гірський регіон, де поширені гадюки, і пацієнтів з укусами у нас найбільше. Можливо, варто було б скооперуватися з медзакладами сусідніх областей, закупити певну кількість доз і ділитися ними за потреби. Та в нинішній ситуації відсутності полівалентної протизміїної сироватки (як і багатьох інших важливих препаратів для належного лікування хворих) мусимо самотужки шукати вихід, щоб не залишати дітей без допомоги.
Рідкісний випадок, коли змія вкусила двічі
ВЗ Яким чином?
— У нашій лікарні є єдина діюча в області барокамера. Це дає нам змогу використовувати такий потужний засіб, як гіпербарична киснева терапія. Суть методики гіпербаричної оксигенації — лікування чистим киснем під високим тиском. Унаслідок укусу (у 99% — нижньої кінцівки) у потерпілого розвивається набряк, а отже — здавлюються судини.
Дитину поміщаємо до барокамери, викачане з неї повітря замінюємо на стовідсотковий кисень, підвищуємо його тиск до двох атмосфер. Лікувальний ефект переривчастої баротерапії створюється завдяки диханню киснем під підвищеним тиском й одночасному підвищенню парціального тиску в організмі пацієнта. Таким чином, кількість кисню, розчиненого в рідкій фракції крові, збільшується вдвічі, і це запобігає некрозу тканин.
Ось уже півтора року на Івано-Франківщині, так само як і в інших регіонах України, фахівці констатують нестачу сироватки проти зміїної отрути. Торік заклади охорони здоров’я нашої області закупили 45 доз протизміїної сироватки, а цього року — ще жодної. Станом на 27.07.2015 р. в області наявні всього 3 дози цього препарату.
Зважаючи на проблеми із забезпеченням українського ринку імунобіологічними препаратами для боротьби зі зміїною отрутою, високою вартістю імпортних протизміїних сироваток, на Івано-Франківщині вже давно відпрацьовано алгоритм надання медичної допомоги і дітям, і дорослим, на яких напали змії. Успішність дій алгоритму підтверджується тим, що протягом останніх чотирьох років в області не зареєстровано жодного летального випадку внаслідок укусу гадюк.
Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон