У сучасному світі методики лікування, які широко застосовувались раніше, поступаються місцем прогресивнішим — тим, що дають змогу мінімізувати ускладнення і тривалість перебування пацієнта в медичному закладі. Це оптимізує витрати і держави, і хворого.
Застосування спеціалістами нашого відділення ЕВЛК у хворих із варикозно розширеними венами нижніх кінцівок нині дуже важливе з огляду на значне поширення цього захворювання: страждають на нього 30-40% населення — переважно віком 30-40 років. Тобто кожна третя жінка й кожен десятий чоловік активного працездатного віку хворіють на варикоз. Досі на базі нашого хірургічного відділення ми оперували традиційно — виконували венектомію, за якої повністю видаляли підшкірну вену. У післяопераційний період у таких хворих розвивалися тяжкі ускладнення у вигляді гематом, лімфореї, сером. Отож ми вирішили впровадити малоінвазивні методики лікування варикозної хвороби, які нині активно використовуються провідними закладами та спеціалістами України і світу.
Апарат такого рівня — з довжиною хвилі 1470 нм — єдиний на Житомирщині. Результати лікування в разі застосування діючих аналогів із майже вдвічі меншою довжиною хвилі не настільки радикальні: від нагрівання «горить» гемоглобін, унаслідок чого відбувається з’єднання (спаювання) стінок судини. Довжина ж хвилі нашого апарата дає змогу скоагулювати саме стінку судини, завдяки чому відбувається повна облітерація ураженої варикозом вени.
В усьому світі (маю на увазі економічно розвинені країни) під час проведення ЕВЛК використовують апаратуру лише з такою довжиною хвилі.
Крім того, у нашому відділенні, напевно, єдиному з усіх лікувальних закладів Житомирської області, — є спеціальні гачки, за допомогою яких маємо можливість виконувати венектомію за методом Вараді — без розрізу: вени через проколи витягуємо колатерально».
Застосування новітнього обладнання й комплексний підхід до оперативного лікування дають гарні результати: менша кількість рецидивів захворювання, гарний косметичний ефект, а головне — надзвичайно швидка реабілітація. Якщо ЕВЛК проводять під місцевою анестезією, пацієнта в той саме день виписують додому, якщо із спинномозковим або загальним знеболюванням — за 1-2 доби.
У штаті відділення є судинний хірург, три хірурги пройшли курси й отримали відповідні сертифікати, що дають змогу практикувати за цією методикою. Адже згідно із чинним законодавством без такої сертифікації лікарі не мають права проводити подібні оперативні втручання.
«За кордоном із використанням такої методики й апаратури оперують 95% пацієнтів, традиційну венектомію виконують лише у 5% випадків, — зазначає Віктор Помирляну. — В Україні ж, на жаль, усе навпаки. Маємо надію, що наявність цього обладнання в нашому зак-ладі хоча б трохи змінить цю сумну статистику».
Вікторія ПАЛАМАРЧУК, власкор «ВЗ», м. Житомир