Про це свідчать останні дані правоохоронних органів. Найтривожніше — у регіонах, які межують із зоною збройного конфлікту, та в Одеській області.
Минулого тижня правоохоронці Одещини виявили майже 571 тис. флаконів заборонених до продажу кодеїновмісних препаратів. «Співробітники міліції спільно з представниками прокуратури встановили, що одне із товариств з обмеженою відповідальністю імпортувало на територію України велику партію комбінованого лікарського засобу «Кодарекс». Державна служба України з лікарських засобів не надавала висновку про якість деяких серій цього препарату, тому його реалізація в Україні була заборонена», — повідомив представник відділу зв’язків з громадськістю Головного управління МВС в Одеській області. Однак 180 флаконів підприємці встигли реалізувати через підконтрольні об’єкти роздрібного продажу.
Також під час обшуку «аптечних бізнесменів» було вилучено 37 флаконів простроченого лікарського засобу «Гатифлоксацин» і 90 флаконів «Кодарексу» із порушенням первинної упаковки. Зразки виявлених препаратів направлені на дослідження в Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр ГУМВС.
На іншому підпільному складі одного з містечок Одеської області були знайдені 62 флакони із забороненими до продажу засобами для схуднення іноземного виробництва (LiDa й Dai Dai Hua, що містять психотропну речовину сибутрамін) та 216 флаконів лікарського засобу антибіотичної дії — термін придатності цих препаратів закінчився ще в 2013 р. Також у фармацевтичних ділків були виявлені товарно-транспортні накладні, що свідчить про поставки цих лікарських засобів в аптечну мережу області. У фірми, на яку зареєстрований склад, не було навіть ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Вирішується питання про арешт вилученого майна.
Уже не вперше подібні препарати без документів намагаються переправити в окуповані регіони. Так, рівненські міліціонери під час несення служби на одному з контрольно-пропускних пунктів Донецької області в результаті перевірки легкового автомобіля виявили 2,5 тис. кодеїновмісних пігулок без відповідних документів. Прекурсори направлялися на окуповану територію України.
Водночас на контрольному пункті «Бугас» (Донецька область) мобільна група у складі співробітників СБУ, Державної фіскальної служби, міліції та прикордонників також в автомобілі, у спеціально обладнаній схованці кузова, виявила наркотичні препарати знеболювальної дії — майже 22,5 тис. таблеток і 400 ампул.
За всіма цими фактами відкриті кримінальні провадження за ч. 1 ст. 307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) Кримінального кодексу (КК) України, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 4 до 8 років.
Ще суворіше покарання загрожує військовим медикам, що збували наркотичні препарати «наліво» в тій самій Одесі.
Злочинну групу медичних працівників із персоналу Одеського військово-медичного клінічного центру Південного регіону викрила Військова прокуратура Південного регіону України спільно з підрозділом військової контррозвідки СБУ. Протягом тривалого часу співробітники центру привласнювали наркотичні препарати, призначені для лікування хворих, і збували їх стороннім особам. Наразі проводяться обшуки та інші слідчі дії. У цьому випадку кримінальне провадження відкривається вже по ч. 2 ст. 307 КК України, що передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна.
За матеріалами відділу зв’язків з громадськістю Головного управління МВС в Одеській області, прес-служб СБУ й МВС у Рівненській області, Військової прокуратури Південного регіону України