Активісти антикорупційної та пацієнтської громадських організацій — Центру Протидії Корупції та «Асоціації молодих донорів України» — виступають проти спроб деяких депутатів Житомирської обласної ради перетворити єдиний в області центр крові на комерційне підприємство. Вони вважають, що прихована приватизація відбувається в інтересах ПАТ «Біофарма».
Саме після публічних заяв компанії «Біофарма» про намір інвестувати в цей центр 40 млн грн з’явився проект рішення облради щодо припинення діяльності комунальної установи «Житомирський обласний центр крові» та перетворення його на підприємство, яке займатиметься комерційною діяльністю.
Активісти вважають, що в разі підтримки згаданого проекту депутатами компанія «Біофарма» отримає можливість прибрати до рук ще одне комунальне підприємство: «Якщо «Біофармі» вдасться таким чином захопити більшість обласних центрів крові, донорство та переробка крові стануть надприбутковим бізнесом для одного гравця, адже конкурентів на цьому ринку немає, — пояснює президент ВМГО «Асоціація молодих донорів України» Ірина Славінська. — Цього не можна допустити в той час, коли в країні війна, і ми з ніг збиваємося, щоб знайти донорську кров для воїнів, для малюків. Систему потрібно реформувати, а якщо вже віддавати в приватні руки, то через відкритий конкурс та з вигодою для держави».
«За цією ж схемою «Біофарма» фактично приватизувала центр крові в Сумах, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, уже 75% ТОВ «Сумський обласний центр крові» належать ПАТ «Біофарма», — йдеться на сайті Центру Протидії Корупції. — Виглядає так, що «Біофарма» хоче монополізувати весь ринок виробництва крові, адже вона — єдине в Україні виробництво, здатне зберігати кров і виготовляти з неї препарати».
Одним із фактичних власників — бенефіціаром ПАТ «Біофарма» й Сумського обласного центру крові — є Костянтин Єфименко, колишній заступник міністра інфраструктури та бізнес-партнер олігарха Василя Хмельницького.
Слід зазначити, що правоохоронними органами в Сумській області зафіксовані факти взяття ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» крові для потреб АТО, яка зникла в невідомому напрямку. Прокуратурою Сумської області встановлено, що кров збиралася для тяжкопоранених учасників АТО Сумського госпіталю, але на той час їх в госпіталі не було, а до інших регіонів України зібрана таким чином кров не надходила. Триває досудове слідство, яке має встановити, куди поділася донорська кров.
Також громадські активісти у своєму зверненні наголошують на тому, що на сьогодні в Парламенті створено групу з розробки законопроекту «Про національну систему служби крові», у зв’язку із чим просять припинити «процес перетворення комунальної установи на підприємство до завершення роботи над проектом закону».
За матеріалами Центру Протидії Корупції