Влітку цього року між Рівненською центральною міською лікарнею та Люблінською клінічною обласною лікарнею №4 (Республіка Польща) було підписано угоду про співпрацю, обмін досвідом і партнерські зв’язки. Відповідно до неї делегація медиків із Любліна нещодавно нанесла візит українським колегам. Протягом чотирьох днів поляки знайомилися з роботою медичного закладу та його колективом, ділилися своїм досвідом і переймали його в українців.
Варто зазначити, що раніше на двотижневому стажуванні в польській лікарні побували дві старші медичні сестри Рівненської ЦМЛ — Олена Михальчина з відділення загальної неврології та Катерина Юзвюк із терапевтичного відділення №2. Вони повернулися додому з масою вражень й ідей, які вже запроваджують у своєму лікувальному закладі. Тепер же, щоб ознайомитися з організацією лікувально-діагностичного процесу в українській лікарні, до Рівного приїхали завідувач кардіологічного відділення Люблінської лікарні Марек Прасал, лікар-кардіолог Томаш Запольські, медсестри Маріола Тилус та Йоанна Ясиньська.
За словами гостей, їм дуже сподобався підхід наших медиків до надання допомоги пацієнтам, їх професійність і ставлення до хворих. Та водночас вони відзначили: нашим фахівцям не завадило б мати більше сучасного медичного обладнання.
Кардіологічна допомога в Польщі на сьогодні є однією з найкращих у Європі. Домогтися високого рівня як медичного забезпечення, так і якості надання допомоги полякам вдалося завдяки реформі галузі охорони здоров’я, яка відбулася ще в 1999 р. Вона була досить болючою для лікувальних закладів. Чимало установ припинили свою діяльність через неспроможність заробити гроші для утримання лікарні та витримати конкуренцію. Зате тепер лікувальні заклади, котрі зуміли встояти на ногах, не мають проблем із матеріально-технічним забезпеченням й обслуговують хворих за сучасними стандартами.
Польські гості розповіли, що медична допомога в їх державі надається на страховій основі. Кожен громадянин має обов’язкове державне страхування і понад 35% своєї зарплатні сплачує в різні фонди. Це вагома частка доходу, але в разі госпіталізації полякам уже не потрібно платити за будь-що з власної кишені — усі витрати покриває медична страховка. При цьому вартість медичних послуг однакова в усіх лікувальних закладах, незалежно від того, державні вони чи приватні.
Під час зустрічі з рівненськими колегами польські медики розкрили багато аспектів функціонування закордонних лікарень. Зок-рема розповіли про організацію роботи кардіологічної служби, невідкладної допомоги, кадрову забезпеченість, навантаження лікарів і медсестер тощо. Були відвертими і в питаннях оплати праці. Так, за їх словами, ставка польського лікаря в різних лікувальних закладах — від 4 до 5,8 тис. злотих без вирахування податків. За годину чергування він отримує додатково 60-120 злотих. Водночас має право займатися приватною практикою та працювати в кількох лікарнях.
Гості з Польщі залишилися задоволені своєю поїздкою в Україну. Вони подякували адміністрації Рівненської ЦМЛ та її колективу за гостинний прийом, цікавий досвід і приємні емоції, а також запевнили, що будуть раді знову побачити рівненських колег у Люблінській лікарні й охоче поділяться своїм досвідом із нашими фахівцями.
Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне