У ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» ділять владу та гроші

295

ВМЛЖВПісля останніх виборів Голови координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ», що відбулися 20 жовтня 2015 р., усередині організації розгорівся конфлікт. Справа дійшла до суду.

Інтерв’ю виконавчого директора благодійної організації Володимира Жовтяка порталу LB.ua розкриває подробиці підкилимних ігор за право контролювати фінансові потоки для 240 тис. ВІЛ-позитивних пацієнтів України. Як відомо, організація розпоряджається колосальними коштами, що надходять від Глобального фонду. Так, на закупівлю ліків і виробів медичного призначення у 2016-2017 р. буде виділено 24 млн дол.

Вибори в організації відбуваються в два етапи. У першому турі (склад координаційної ради обирають всі члени організації) переміг Володимир Жовтяк. Для голосування в другому турі з’їжджаються члени організації з регіонів, які теоретично повинні підтвердити результат виборів, але 20 жовтня більшість делегатів віддала голоси за Дмитра Шерембея, який окрім того є керівником благодійної організації «Благодійний фонд «Пацієнти України» та відомий як організатор замовних акцій під МОЗ і Кабінетом Міністрів.

Володимир Жовтяк подав позов до суду, вважаючи процедуру другого етапу виборів незаконною.

— Яка зараз ситуація у ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ»?

— Не дуже зрозуміла. За останньою інформацією саме зараз в офісі — представники поліції, яких викликав Дмитро Шерембей. Шукають якісь, нібито зниклі, цінні речі. Шерембей і люди, які його підтримують, вдаються до різних маніпуляційних дій, щоб перешкодити мені відновити справедливість.

— Ви продовжуєте працювати в організації?

— Так, я залишаюся Головою координаційної ради й виконавчим директором. До сьогодні підписував усі договори від імені Мережі, координував процес закупівель і здійснював інші повноваження, що забезпечували життєдіяльність організації. Важко сказати, як розгортатимуться події. Ми подали позов до суду. Перше слухання в Печерському суді Києва відбудеться 8 грудня 2015 року.

Після виборів до мене звернулися регіональні представники організації. Вони стверджують — своїх голосів за Шерембея не делегували. Інші говорять, що їх навіть не було на загальних зборах, але в протоколах вони зазначені як присутні. У деяких денних повістках загальних зборів, котрі надійшли до регіональних організацій, питання про вибори Голови координаційної ради взагалі було відсутнє. У мене є письмові звернення від регіональних представництв, у яких висловлено недовіру виборам і Дмитру Шерембею. Найрозумнішим варіантом, на мій погляд, було б повторне проведення виборів.

— Співробітники центрального офісу підтримують Шерембея?

— Його підтримує більша частина директорату — ті, хто затверджує бюджети, має вплив на співробітників і вирішує, куди ці кош­ти будуть витрачені. Думаю, у них є для цього дос­татні мотиви.

— Які ж?

— Можливо, це 6 млн дол., які ми заощадили з 24 млн під час проведення закупівель антиретровірусних препаратів і виробів медичного призначення на 2016-2017 р.

Тобто фактично на третину підвищили ефективність закупівель. І ці 6 млн, мабуть, мали б стати чиїмось прибутком, але не зрослося. Це викликало певний резонанс як на українському, так і на міжнародному фармринках.

Тим часом, за період мого керівництва Мережею сталося кілька дуже важливих подій. Наприклад, півтора місяця тому зупинили тендер на закупівлю комп’ютерного обладнання та серверів для створення електронних карток пацієнтів. Виглядало все красиво, багато експертів брало участь у розробці цієї програми. Але, коли я попросив незалежних експертів оцінити проект, виявилося: всі технічні завдання прописані під одного виробника — найдорожчого на українському ринку, на якому, до речі, частка його обладнання становить лише 1%. Потім з’ясувалося, що немає навіть майданчика, де можна було б розмістити це устаткування. Ціна питання — 600 тис. дол. Та на ці кошти і майданчик, і серверне обладнання можна було б орендувати більше ніж на 50 років.

Зараз відбувається утилізація препарату для лікування опортуністичних інфекцій, придбаного півтора-два роки тому. Коли препарат надійшов у центри СНІДу, виявилося, що він помутнів, а це ознака дуже низької якості. До цієї ситуації безпосередньо причетний колишній керівник організації Володимир Курпіта.

— І ви вважаєте, що саме він стояв біля витоків незаконних виборів?

— Мені складно щось стверджувати, не маючи прямих доказів. Можливо, цим процесом керували згори. Наприклад, називають ім’я Бориса Литовського, компанії якого давно займаються закупівлями на міжнародному ринку і як посередники не зацікавлені в економії. Його пов’язують з Глобальним альянсом охорони здоров’я та соціального захисту, який працює на території Молдови, Казахстану, Грузії і, напевно, прагне до співробітництва з Україною.

За матеріалами інтернет-порталу LB.ua

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я