Через чиновницькі зволікання для українців кожний іржавий цвях може стати фатальним, оскільки вже два роки в країні немає централізованих поставок вакцин проти правця: протиправцевого анатоксину (ППА) і протиправцевого людського імуноглобуліну (ППЛІ), що застосовують при забруднених інфікованих ранах, та комбінованих вакцин, якими щеплять дітей проти цієї інфекції. Неможливо купити ці препарати і в аптеках через їх відсутність.
Причина банальна — Україна протиправцевої вакцини зараз не виробляє, від російської відмовилися, препарати інших виробників у нашій державі не зареєстровані.
На сьогодні її запаси повністю вичерпалися. Закінчилась і вакцина, яку ми минулого літа у невеликій кількості отримали від волонтерів. На щастя, випадків захворювання на правець в області протягом останніх років не було. Утім, це дуже небезпечна недуга, що характеризується надзвичайно високою летальністю, й подолати її можна лише за допомогою вакцинації та відповідного лікування.
Правець є в Календарі щеплень. Першу вакцинацію комбінованим препаратом діти отримують у 2-місячному віці, другу — у 4, 6 й 18 місяців і потім — у 6 років. Надалі робити щеплення потрібно кожні десять років, бо саме стільки часу зберігається імунітет.
Раніше в області колективний протиправцевий імунітет становив 80%, тобто саме такий відсоток населення Чернігівщини регулярно вакцинувався проти цієї недуги. Зараз ця частка дуже невелика. З одного боку, це результат кампанії проти вакцинації, під час якої поширювалися чутки про шкідливість щеплення, у тому числі й через ЗМІ, з іншого — наслідок зменшення кількості населення, що працює в організованих колективах, де зазвичай проводилась масова вакцинація. Нині в області існує великий прошарок нещепленого населення, що перебуває в групі ризику. У разі ушкодження шкіри чи слизових оболонок такі особи потребують екстреної вакцинації проти правця. Пацієнтів з різними пораненнями в області трапляється понад 10 тис. на рік, тобто лише для проведення екстреної вакцинації нам необхідно 10 тис. доз ППА та ще 20 тис. доз — для ревакцинації. На сьогодні ж на Чернігівщині немає жодної ампули вакцини.
Керівництво управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА неодноразово зверталося з цього приводу до Міністерства охорони здоров’я, але все марно. Чиновники МОЗ обіцяли, що протиправцева вакцина з’явиться в жовтні, але вже грудень, а її немає. Кількість же звернень як лікарів, так і пацієнтів за допомогою щодо придбання вакцини збільшується.
Одним зі шляхів вирішення проблеми є визначення рівня імунітету людини проти цієї недуги, оскільки це дало б змогу зменшити кількість щеплень проти правця та підвищити їх ефективність. Але через дорожнечу реактивів та нетривалий час їх зберігання більшість лікувальних закладів області не здатна спрямувати роботу в належне русло.
Немає також жодної ампули анатоксину дифтерійно-правцевого (АДП) за щорічної потреби 24,5 тис. доз (ним вакцинують шестирічних дітей) й анатоксину дифтерійно-правцевого зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М) — при потребі 37,7 тис. доз на рік.
Олена БЕРЕЗКІНА, спеціально для «ВЗ», м. Чернігів
Щеплення військовослужбовців не є обов’язковим
Проблема з протиправцевою вакциною вкрай загострилася з початком АТО, адже ризик зараження цією інфекцією в умовах війни набагато підвищується порівняно з мирним часом — правець є одним з ускладнень будь-яких поранень. Попри це, минулого літа бійці 13-го та 41-го Чернігівських територіальних батальйонів перед відправленням у зону бойових дій не отримали профілактичної вакцинації проти правця, оскільки в медсанчастинах цих підрозділів ППА для екстреного щеплення поранених і травмованих не було. Про це неодноразово повідомляли родичі бійців та волонтери.
За словами заступника Чернігівського обласного військового комісара по роботі з особовим складом і громадськістю, підполковника Вадима Лільчицького, сучасним законодавством не передбачено обов’язкового щеплення проти правця військовослужбовців, звідси — таке ставлення до забезпечення підрозділів вакциною. У кадрових частинах, начебто, проблеми з вакциною не виникало. Як повідомив заступник начальника Чернігівського військового госпіталю, майор медичної служби Юрій Куцин, котрий минулого року обіймав посаду начальника медичної служби 1-ї танкової бригади, медична рота частини була забезпечена необхідною кількістю ППА. Начальник Чернігівського військового госпіталю, полковник медичної служби Олександр Слєсаренко запевняє, що госпіталь і зараз не має проблем із цим препаратом.
Помічник міністра оборони України з питань реформування Збройних сил України Тетяна Ричкова, яка нещодавно відвідала Чернігівщину, пообіцяла детально розібратися з проблемою забезпечення медсанчастин бойових підрозділів вакцинами проти правця та докласти всіх можливих зусиль для її вирішення на рівні Міністерства.