Кілька місяців тому в мережі інтернет з’явилася інформація про малоінвазивний метод лікування сколіозу, винайдений фахівцями з Ізраїлю. Мова йшла про транспедикулярну фіксацію всього кількох хребців. Ми вирішили поцікавитися, чи користуються українські нейрохірурги ізраїльським ноу-хау, і були приємно вражені: на теренах нашої батьківщини він не лише працює вже багато років, а й був… суттєво вдосконалений!
«Ізраїльське ноу-хау»
«Традиційно для лікування сколіозу використовується або спеціальний корсет, який не вирішує проблеми, а здатний лише зупинити процес деформації хребта, або хірургічне втручання, — йшлося у повідомленні ізраїльських лікарів. — Під час нашої інноваційної операції пацієнтові імплантують спеціальні гвинти для фіксації хребців. Таке втручання зазвичай триває до шести годин».
Також зазначалося, що ця методика передбачає імплантацію лише двох транспедикулярних гвинтів у найбільш викривлену ділянку хребта. Такий метод лікування може бути показаний тільки при неускладненій формі сколіозу — з викривленням до 40-60 градусів. У складніших випадках імплантат не буде ефективний. І наостанок повідомлялося, що ізраїльський винахід уже довів свою ефективність, отримав схвалення ізраїльського МОЗ, а незабаром планує вийти на американський ринок.
Підготувала Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»
Коментар спеціаліста
Щоб зробити хірургію безпечнішою й поліпшити результати лікування, останнім часом стали використовувати мінімально інвазивні черезшкірні системи транспедикулярної фіксації. Установка таких систем сприяє зменшенню шкірного розрізу й ушкодження м’язів спини. Через маленькі надрізи на направляючих спицях у хребці вкручуються гвинти. Їх з’єднують стрижнем, який заводять також без розрізу.
В Україні ця методика хірургічного лікування застосовується досить широко вже не перший рік. Відвідуючи провідні нейрохірургічні клініки світу та спілкуючись з іноземними колегами, ми постійно вчимося й вдосконалюємо її. Уже є багато напрацювань з використання транспедикулярної фіксації хребта для корекції не тільки сколіотичних викривлень. Так ми лікуємо хворобу Бехтерева (анкілозуючий спондиліт), хворобу Форестьє, постравматічні та дегенеративно-дистрофічні деформації, спондилолістез, вроджені вади розвитку хребта тощо. В умовах зростаючої частоти неопластичних процесів транспедикулярна стабілізація є однією з необхідних умов хірургічного лікування онкологічних уражень хребта, зокрема й метастатичного генезу. Метод ідельно працює також при неспроможності м’язового апарату.
І це лише невеликий перелік захворювань, при яких ми широко й ефективно застосовуємо «ізраїльську» методику. Окрім того, ізраїльські колеги зазначили, що досягли успіху лише в лікуванні неускладненої форми сколіозу, ми ж відпрацювали хірургічне втручання в разі складних форм цієї патології.
Наразі, у зв’язку з озброєним конфліктом у нашій країні, методика надзвичайно актуальна для лікування бійців АТО, особливо при травмах хребта. Останнім часом замість відкритих методів хірургічного лікування ми застосовуємо ендоскопічні, малоінвазивні методики. Не змінивши принципу — гвинти, що фіксують хребці, вкручуються так само транспедикулярно, — вдосконалили методи їх встановлення. Це обумовлює меншу травматичність, а отже — більшу ефективність операції.
Терміни реабілітації після таких втручань скоротилися до кількох днів, навіть при об’ємних (довгих) імплантаціях. Широкий арсенал допоміжної апаратури та додаткових лосліджень: електронно-оптичний перетворювач, інтраопераційна електронейроміографія тощо дають змогу гарантовано точно й безпечно для пацієнта провести оперативне втручання за коротший проміжок часу.
Ускладнення, які можуть розвинутися при таких операціях, у більшості випадків обумовлені непрофесіоналізмом хірурга або його помилкою. Якщо встановити недостатню кількість гвинтів, тиск, якого зазнає конструкція, може призвести до її зламу. Крім того, несприятливі наслідки можуть виникнути і в разі їх некоректного встановлення.
Але завдяки набутому досвіду ми досягли того, що кількість незадовільних результатів зменшується в межах міжнародних показників.