У 2016 р. на охорону здоров’я передбачені бюджетні видатки в сумі 57, 251 млрд грн, що включає субвенції регіонам і видатки із загального та спеціального фондів.
Порівняно з медичним бюджетом 2015 р., обсяги фінансування МОЗ України зменшилися майже на 2,572 млрд грн за рахунок регіональних субвенцій.
«В умовах, що склалися, питання раціонального використання коштів залишається для України головним, — зазначив заступник Міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. — Але це жодним чином не погіршить якість медичної допомоги».
За рахунок зменшення на 25% кількості ліжко-місць у медичних закладах (Постановою Кабінету Міністрів від 15.12.2015 р. №600 норма лікарняних місць на 10 тис. населення була скорочена з 80 до 60) очікувана економія сягне 4,9 млрд грн. Вивільнені ж кошти спрямовуватимуться на поліпшення якості медичних послуг.
Водночас уперше за останні кілька років істотно (до 11,9 млрд грн) збільшені витрати загального фонду держбюджету (у 2015 р. на потреби медицини в ньому було передбачено 6,5 млрд грн, у 2014 р. — 7,4 млрд грн, у 2013 р. — 8,2 млрд грн).
«Медицина була і залишиться дотаційною сферою. Оцінювати виділений бюджет варто з огляду не на його розмір, а на те, як ми розпоряджатимемося цими грошима», — зазначила перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко.
Фінансування централізованої закупівлі ліків залишається на рівні минулого року — майже 4 млрд грн. У 2016 р. МОЗ планує завершити процес передачі закупівельних функцій міжнародним організаціям. Якщо зараз обсяг закупівель цими структурами становить близько 60% бюджетних видатків на придбання ліків, вакцин і виробів медичного призначення (2,197 млрд грн передано ПРООН, ЮНІСЕФ и Crown Agents), то наприкінці поточного року вони опікуватимуться всіма медичними закупівлями за державні кошти. Це дасть змогу уникнути корупційних ризиків і забезпечить доступ до лікарських препаратів значно ширшому колу пацієнтів. Міністерство ж буде займатися технічними питаннями: визначенням переліку, кількості необхідних ліків і виробів медичного призначення тощо.
«У 2016 р. закупівлями ліків будуть займатися міжнародні організації — на всі 100%», — наголосив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.
Також нагадаємо: 16 грудня 2015 р. Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, які призначалися для регіонів, що є тимчасово окупованими, місцевим бюджетам у сумі 2,384 млрд грн. Ці кошти надійдуть на рахунки медичних закладів.
У рамках децентралізації місцеві бюджети отримають доступ до значно більшої частини бюджетних коштів, що дасть змогу перерозподілити їх і на потреби охорони здоров’я згідно з особливостями кожного регіону.
«У 2016 р. почнеться поступовий перехід від фінансування ліжко-місць у сфері охорони здоров’я до фінансування послуг, які надаються хворому (за принципом «гроші ходять за пацієнтом»)», — зазначила міністр фінансів Наталія Яресько. Для цього Міністерство охорони здоров’я повинно скласти та затвердити гарантований обсяг медичних послуг, котрі надаватимуться пацієнтам за державний рахунок, та методику розрахунку їх вартості. При цьому остання має бути уніфікована як для державних, так і для приватних клінік.
Крім того, у 2016 р. зміниться принцип розподілу коштів між різними напрямками надання медичної допомоги — у пріоритеті буде первинна ланка. За словами заступника Міністра охорони здоров’я Ігоря Перегінця, фінансування первинки збільшиться в районах і селах до 35%, а в містах обласного значення — до 25% від обсягу субвенцій. У попередні роки на первинну медицину виділялося не більше 7%. Крім того, Україна отримає від Світового банку 170 млн дол. на закупівлю обладнання для первинної ланки. «Однією з фундаментальних змін системи охорони здоров’я буде посилення фінансування первинної медичної допомоги», — наголосив І. Перегінець.
У 2016 р. триватиме робота з реорганізації Державної служби України з лікарських засобів та Державної служби України з контролю за наркотиками. Зважаючи на їх злиття, бюджетне фінансування цих служб зменшуватиметься з кожним роком. У 2016 р. на Держлікслужбу виділено 6,7 млн грн (проти 13,6 млн грн у 2015 р.), Держслужба з контролю за наркотиками отримає 0,9 млн грн (у 2015 р. — 2,1 млн грн).
На добудову нового корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» виділено 395 млн грн (минулого року — 500 млн грн), на реконструкцію дитячого корпусу Національного інституту раку — 115 млн грн.
За матеріалами прес-служби МОЗ України, Delo.ua та РБК-Україна