Захворюваність населення на туберкульоз у Харківській області майже на 25% нижча, ніж по Україні (на початок н. р. було 56,7 особи на 100 тис. населення). На 19% вдалося знизити смертність від страшної недуги. А хворих дітей та підлітків взагалі стало удвічі менше!
Це результат серйозного ставлення до запроваджених змін у Закон України про боротьбу із захворюванням на туберкульоз.
По-перше, Харків став єдиним містом України, де працюють одразу чотири лабораторії полімерно-ланцюгової реакції, що уможливлює медикам протягом доби виявити у крові та у спинномозковій рідині збудників хвороб і поставити діагноз.
По-друге, Харківська область стала єдиною у країні, де кількість пересувних флюорографів дає змогу дістатися до найбільш віддалених куточків регіону. Про ці та інші досягнення у боротьбі з тяжкою недугою розповів представникам ЗМІ заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Ігор Шурма:
– Харків увійшов до ери доказової медицини, коли було придбано перший мікробіологічний аналізатор і сучасну лабораторію діагностики туберкульозу. Завдяки новому обладнанню в 15 разів скорочено час встановлення діагнозу. Нині лабораторія приймає матеріали від усіх медичних закладів протитуберкульозної служби області. Використання в ній новітніх наукових доробок – прорив у практичній медицині. На випадок складної епідеміологічної ситуації одна така лабораторія за добу може обслуговувати 120 пацієнтів.
Особливістю підходу до організації протиту- беркульозної служби на Харківщині було й інше неординарне рішення – всі кошти обласного бюджету направити на придбання рентгенологічного обладнання, зокрема сучасних пересувних цифрових флюорографів, що дають можливість доїхати до кожного села, де жителів попередньо сповіщають про дату обстеження. Торік було закуплено 39 рентген-апаратів вітчизняного виробництва на два і три робочих місця. У 2012 році закупівлі тривають. Для цього на протитуберкульозну службу в обласному бюджеті виділено понад 135 млн грн. Цією сумою передбачено удвічі збільшити витрати на харчування хворих і втричі – на лікування (більше 20 грн на харчування та 80 грн – на лікування кожного хворого щодня).
Третім напрямком у подоланні тяжкої недуги на Харківщині стали планові роботи з переобладнання та ремонту протитуберкульозних закладів. Уперше обласна державна адміністрація виділила в 2010–1011 роках понад 7 млн грн для їх капітального ремонту. Наразі в області діють 8 сучасних диспансерів з п’ятьма стаціонарами на 1060 стаціонарних та 750 реабілітаційних ліжок.
– Сьогодні всі без винятку міжрайонні центри оснащені такою технікою, що дає змогу медикам вести планову роботу в кожному населеному пункті. Центр уваги перенесено на районні лікарні. Кілька днів тому в поліклінічному відділенні Балаклійської центральної клінічної районної лікарні було запущено в експлуатацію нове флюорографічне обладнання, а в стаціонарі почав працювати новий рентгенологічний кабінет. У перспективі кожен район області матиме сучасне обладнання з профілактики та діагностики туберкульозу, – заявив Ігор Шурма.
Щоб цього добитися, 13 липня засновано обласну раду з боротьби з туберкульозом та ВІЛ-інфекцією, в обов’язки якої входитимуть різноманітні заходи по захисту населення від туберкульозу та СНІДу, а також контроль за використанням виділених коштів.
Ольга ФАЛЬКО, власкор «ВЗ»