ВООЗ попереджає: велика ймовірність тяжкого грипу у молодих і здорових людей

633

UN_emblem_blue.svgЄвропейське регіональне бюро ВООЗ у прогнозі щодо ситуації з цьогорічним сезоном грипу зазначає: «Сезонним грипом можуть інфікуватися близько 20% населення залежно від типу циркулюючого вірусу. У групи підвищеного ризику тяжкого перебігу хвороби, спричиненого вірусом грипу, входять вагітні, діти раннього та люди похилого віку, а також особи зі зниженим імунітетом і хронічними захворюваннями. Вони становлять значну частку всього населення Європейського регіону — 36% (приблизно 180 млн осіб). Відомо, що хвороба, зумовлена вірусом грипу A(H3N2), може перебігати у тяжкій формі, аж до летального наслідку в людей похилого віку, а вірус A(H1N1), який у 2009 р. викликав пандемію та циркулює в нинішньому сезоні грипу, частіше спричинює тяжке захворювання у більш молодих і в цілому здорових людей».

ВООЗ рекомендує вакцинацію проти сезонного грипу всім особам, що входять до групи ризику тяжкого перебігу хвороби, а також працівникам системи охорони здоров’я. Оскільки передбачити, який саме вірус грипу переважатиме в тому чи іншому сезоні, неможливо, у вакцини проти сезонного грипу входять віруси A(H3N2) і A(H1N1), а також вірус грипу типу B.

ВООЗ вважає особливо важким у Європейському регіоні сезон грипу 2014-2015 р.: саме грип став тоді однією з причин аномально високої смертності осіб старшого віку. Взимку 2015 р. серед людей похилого та літнього віку зареєстровано близько 217 тис. випадків передчасної смерті тільки в країнах ЄС, і багато із цих смертей були, ймовірно, спричинені грипом, хоча свій внесок могли зробити й інші фактори, зокрема різке похолодання. «У нинішньому ж сезоні близько 80% усіх вірусів грипу типу А становить A(H1N1). Таким чином, працівникам охорони здоров’я слід звертати особливу увагу на ймовірність діагнозу «тяжкий грип» у молодих і в цілому здорових дорослих людей та надавати відповідну допомогу», — рекомендує ВООЗ.

Хоча офіційно в Україні епідемія грипу не оголошена, медики різних регіонів б’ють на сполох, сповіщаючи про нові випадки захворювання та численні летальні випадки.

За офіційними даними МОЗ, з початку епідемічного сезону (28 вересня 2015 р.) у країні зареєстровано понад 2 млн захворілих на грип та ГРВІ, 69% з яких — діти віком до 17 років. Госпіталізовано за цей період з діагнозами «грип» та «ГРВІ» близько 70 тис. осіб (3,4% від захворілих). Найвища захворюваність на грип та ГРВІ зареєстрована у Вінницькій області — 59,6, найнижча у Харківській — 12,6 на 10 тис. населення.

У цілому захворюваність в епідсезоні 2015–2016 р. на 8% вища, ніж в аналогічний період минулого епідемічного сезону. Кількість госпіталізованих осіб не набагато більша за минулорічну (на 0,6%). Але в деяких областях, наприклад, у Вінницькій, показники захворюваності вдвічі вищі за минулорічні. У цьому регіоні з початку епідемічного сезону вже зареєстровано 7 летальних випадків від ускладнень грипу (серед померлих — 4-річна дитина).

Олександр Квіташвілі повідомив про 25 зафіксованих летальних випадків від грипу, у 23 з яких люди зверталися до лікарів лише на 6-7-й день захворювання. За словами Міністра охорони здоров’я, МОЗ проводить роботу з вивчення летальних випадків від грипу та штамів, які призвели до ускладнень. З початку щотижневого моніторингу, з 28 вересня 2015 р., фахівцями вірусологічних лабораторій Державної санітарно-епідеміологічної служби України методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) досліджено 1089 зразків матеріалу від хворих на грип, отримано 133 позитивні результати. У 103 випадках визначено віруси грипу типу А(Н1N1)pdm09, в 1 — А(Н1N1) сезонний, у 10 — А(Н3N2) сезонний, у 7 — А нетипований та у 12 — В.

«За результатами лабораторних досліджень матеріалу хворих встановлено, що з початку епідсезону превалюють аденовіруси (44,8%), РС-віруси (31,1%) та віруси парагрипу (24,1%), у 7 осіб виявлено вірус грипу А(H1N1) пандемічний», — повідомляють епідеміологи.

Станом на 10 січня 2016 р. в Україні зареєстровано 25 летальних випадків від грипу, підтверджених фахівцями обласних вірусологічних лабораторій. В Одеській області — 15, Вінницькій — 7, Харківській — 1 та Києві — 2. З них лише за останній тиждень зафіксовано 12 випадків (11 в Одеській області та 1 в м. Київ). Про це під час прес-конференції в Міністерстві повідомила керівник ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України» Любов Некрасова.

За її словами, серед цих випадків переважає штам грипу типу A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 та типу В/Phuket/3073/2013 (Н1N1). Усі померлі не були щеплені проти грипу. Серед них — 1 дитина, 23 особи віком від 34 до 44 років, 1 людина літнього віку.

Безпосередньо з обласних управлінь охорони здоров’я надходять такі дані.

У Краматорську (за словами керівника відділу охорони здоров’я Краматорської міської ради Ігоря Михайлова) грип забрав життя 15 осіб. Остання жертва — 29-річний чоловік, який помер у стаціонарі міської лікарні №2 через кілька годин після госпіталізації (грип розвинувся у хворого на тлі ВІЛ-інфекції). Зі 180 дорослих і 22 дітей, які перебувають у стаціонарах, у тяжкому стані — 37 і 8 відповідно.

На Запоріжжі зафіксовано 11 випадків грипу А(H1N1) — про це розповів головний санітарний лікар Запорізької області Роман Терехов. Тільки минулого тижня до місцевих лікарень із симптомами ГРВІ звернулися більше 9 тис. осіб, госпіталізовано 292 людини. Раніше агентство УНН повідомляло, що 13 січня у Запоріжжі зафіксовано першу смерть від грипу — у Мелітополі загинула медсестра поліклініки.

Згідно з повідомленням Державної санітарно-епідеміологічної служби Житомирської області, мешканець Бердичева, у якого прижиттєво лабораторно підтверджено грип А(H1N1) пандемічний, через пізнє звернення по медичну допомогу помер від ускладнення (двобічної пневмонії) у міській лікарні. Бердичівський міський Голова Василь Мазур заявив, що смерть чоловіка, за даними фахівців, спричинив так званий каліфорнійській штам вірусу свинячого грипу A(H1N1). З початку епідемічного сезону в області зареєстровано
7 випадків захворювань, зумовлених саме цим штамом вірусу.

На Одещині (за повідомленням прес-служби МОЗ України) тільки за минулий тиждень від грипу померло 4 людини.

За словами головного державного санітарного лікаря Черкаської області Віри Чиж, минулого тижня в Черкасах від ускладнень, спричинених вірусом грипу А(Н1N1), померла жінка. З початку епідемічного сезону загинуло 7 людей.

«Вірус пандемічного грипу A(N1H1) виявили в 23 жителів Рівненщини із тяжкою формою грипу, серед яких 7 дітей і 6 породіль», — повідомив в. о. начальника управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в Рівненській області Юрій Ромець.

У Києві (за даними Головного управління Держсанепідслужби) з початку епідсезону від грипу померли 4 дорослі людини (2 з них — від грипу типу А).

З політиків першою стала бити на сполох з цього приводу народний депутат, заступник Голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко, поділившись у своєму блозі інсайдерською інформацію та закликавши використовувати американський клінічний протокол з лікування грипу: «На жаль, є летальні випадки. Станом на 12 січня на грип захворіло 5,7% населення країни. З них 70% — діти та вагітні. Порівняно з минулим роком кількість смертей збільшилася на 10%. В Одесі померло 28, у Вінниці — 25 людей. На жаль, ці пацієнти звернулися по медичну допомогу на 5-6-й день від початку хвороби, коли пневмонія вже приз-вела до набряку легень.

Взяла участь у нараді в МОЗ, на якій були присутні Міністр, заступники Міністра, керівники відділів та управлінь. Наголосила на необхідності термінової роботи з інформування населення по всіх джерелах!

Проблемами залишаються: низький рівень щеплень від грипу, які необхідно було провести до початку епідсезону, самолікування людей, а також непідготовленість первинної ланки, зок-рема недостатня кількість лікарських засобів у медичних закладах.

В Україні прийнятий американський клінічний протокол з лікування грипу: якщо лікарі його використовуватимуть, то є всі шанси уникнути ускладнень. Але ліки із вмістом осельтамівіру діють тільки в 1-2-у добу від моменту захворювання. Пізніше вони вже неефективні, тому немає сенсу в їх застосуванні. Крім того, вони мають певні протипоказання до використання, побічні дії, тому вживати ці ліки потрібно винятково за рекомендацією лікаря, особливо обережними мають бути вагітні та діти!»

Згідно з неофіційними даними, зі складів Києва в регіони розвозять препарат від свинячого, чи каліфорнійського, грипу — «Таміфлю» (осельтамівір).

«В Україні знову циркулює грип, який лютував у 2009-2010 р., — заявив головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. — Він уже повертався в 2010-2011 р. і домінував над іншими вірусами грипу. Для того, аби він залишив епідемічну арену, потрібно, щоб імунітет до нього виробився у близько 75% населення. Імунітет формується або після хвороби, або завдяки вакцинації». З початку епідемічного сезону проти грипу щеплено близько 115 тис. осіб (лише 0,3% населення України), питома вага імунізованих дітей — 20%.

За матеріалами прес-служби МОЗ України, офіційного сайту Європейського регіонального бюро ВООЗ, УНІАН, УНН, LB.ua та Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я