«Урядовий проект Державного бюджету-2016 на охорону здоров’я — це бюджет вимирання», — саме під таким заголовком з’явилася публікація на персональному сайті Ольги Богомолець 24 грудня 2015 року. А вже вночі з 24 на 25 грудня під час голосування Закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у Парламенті Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я сказала «вимиранню» своє категоричне… «за».
Таємне стає явним
Певно, вона сподівалася, що ця її «необачність» залишиться непоміченою, але вже 30 грудня в ефірі телеканалу «112» ведучий поставив питання руба:
— Ви віддали свій голос за Державний бюджет 2016 року?
— Так, — зізналася, не почервонівши, викривачка «бюджетного неподобства».
— Із цим бюджетом є передумови до економічного руху вперед? — продовжив ведучий.
— Бюджет, на мій погляд, є абсолютно недолугим у всіх своїх складових. Це, по-перше, не бюджет розвитку. Сфера, котра на сьогодні мені підпорядкована, — охорона здоров’я — є залежною. Розвиток системи охорони здоров’я, її нова якість неможливі без залучення коштів.
Ось кому, виявляється, підпорядкована галузь охорони здоров’я країни — керівникові одного з парламентських комітетів. Завжди вважалося, що управління цією сферою входить до компетенції Міністерства, а обов’язок Комітету Верховної Ради — законотворча робота, опрацювання механізмів, що вдосконалюють це управління та сприяють ефективній роботі.
— Але якщо ви голосували «за» держбюджет, то щось позитивне в ньому все ж було? — підказує логічну лінію поведінки ведучий телеканалу, намагаючись витягнути гостю з «калюжі»
— Безперечно. У ньому закладений прожитковий мінімум. Він на відсоток менший, ніж минулорічний. Було 3,8% ВВП на охорону здоров’я, у цьому році — 2,8%… Але, як вам відомо, у сфері охорони здоров’я існує певне непорозуміння, протистояння між профільним Комітетом та Міністерством. Так от: Міністр погодив такий бюджет і, незважаючи на наполягання Комітету виділити більші кошти, Міністерство відповіло: «Знаєте, нам більше особливо нічого не потрібно», а Мінфін і пані Яресько кажуть: «Ми задовольнили всі прохання Міністра». І тут — проблема: є Міністерство, що дає запит і стверджує, за домовленістю з Прем’єр-міністром, що все добре, та депутати, які кажуть, що в нас не добре.
Насправді ж було не зовсім так. Зі слів заступника Міністра охорони здоров’я Ігоря Перегінця, його відомству не вдалося порозумітися з Міністерством фінансів: початковий запит МОЗ на річне фінансування всіх центральних програм із закупівлі ліків становив 8 млрд грн. Але, виходячи з наявних ресурсів, було закладено близько 4 млрд грн. «Наразі ми працюємо над пошуком додаткових ресурсів та оптимізуватимемо власні, щоб збільшити фінансування закупівель лікарських засобів», — повідомив заступник Міністра І. Перегінець в одному з останніх інтерв’ю.
А яка робота велася в самому Комітеті з найважливішого для країни напряму? Про це Ольга Богомолець ані пари з вуст. Стосовно «наполягання на виділенні більших коштів», то будь ласка: на засіданні Комітету у грудні вона заявила, що сфері охорони здоров’я «додатково потрібно 60 млрд грн!»
На жаль, очільниця Комітету чомусь не роз’яснила, з яких саме галузей потрібно витягти ці кошти. Можливо, є зайві в Міністерства оборони чи в Україні надто роздута «соціалка»? Чи ці «підрахунки» приводяться лише для того, аби викликати чергову хвилю невдоволення українським Урядом і владою?
Але звинувачувати профільний Комітет у бездіяльності було б нечесно. Він прийняв рішення «направити в Уряд поправки про збільшення фінансування конкретних статей державного бюджету, що стосуються медичної сфери, у два-три рази» саме тоді, коли… стало зрозуміло: на розгляд цих поправок просто не вистачить часу, а Голова Комітету вже знала напевно, що віддасть свій голос і за такий «антигуманний медичний бюджет». Своєрідна турбота про сподівання народу та медичних працівників, чи не так?
Культ особистості в українській медицині
— Мені потрібно 500 млн на наступний рік, щоб запустити нову якість швидкої допомоги по всій країні, щоб створити дещо подібне до нової поліції. Наш першочерговий план — оптимізувати, модернізувати, довести роботу екстреної медичної допомоги до європейської якості. Аби час доїзду був відповідний, щоб препаратами були забезпечені, щоб медичний персонал пройшов навчання, щоб вони оперативно працювали, щоб кожна людина відчула…
Не системі екстреної медицини, а саме їй «потрібно 500 млн на нову якість». Відколи й ця система перебуває під особистим патронатом Ольги Богомолець? Хоча, якщо послухати Ольгу Вадимівну, то все позитивне у вітчизняній медицині відбувається саме завдяки їй. «Нами, точніше мною, було створено систему ідентифікації загиблих…», «мені вдалося домовитись відносно інвестицій НАТО в розвиток української телемедицини», «я не зможу витягнути охорону здоров’я з такою політикою» — усе це з її публічних виступів лише за останній місяць. «Я», «МОЄ», «МЕНІ» — самопіар переріс у культ особистості Ольги Богомолець?
— Квіташвілі давно проситься у відставку і працює на валізах. Як вирішуватиметься питання з цією посадою у 2016-му? — запитує ведучий телеканалу «112» далі.
— Якби це залежало від мене, Уряд, що працює сьогодні, разом з Прем’єр-міністром, по-перше, не було б призначено, по-друге, було б змінено ще в травні 2015 року. Уже тоді було зрозуміло, що Міністерство не може виконувати свою роботу. Тому ми й піднімали це питання ще в травні… Працювала державна комісія у складі представників 20 міністерств. І ще з липня 2015 року на столі в Прем’єра лежить звіт, де зазначено: «Звільнити Міністра охорони здоров’я не за власним бажанням, а за невиконання». Мені байдуже, яким чином його звільнять. Я голосувала і за те, і за те.
— Щоб протягом року вносилися поправки до бюджету, потрібен Міністр, який зможе лобіювати такі питання. Раніше ви заявляли, що не претендуєте на цю посаду. Ви залишаєтеся на цій позиції? — запитує ведучий.
— Це не мій Прем’єр-міністр, не мій Уряд. Я перебуваю у стані війни з політикою Прем’єр-міністра. Єдине, що вони хотіли зробити в охороні здоров’я, це збанкрутувати всю галузь замість того, аби підняти її на ноги, оптимізувати роботу та привести до європейської якості. Ми наприкінці грудня проводили парламентські слухання щодо реформи охорони здоров’я. Я запросила будь-яку людину, готову стати Міністром, прийти й презентувати свою концепцію, цілісне стратегічне бачення, але ніхто не відгукнувся. Будь-яке призначення має бути обґрунтованим. Людина повинна бути професіоналом, патріотом й добре розбиратися в усіх тонкощах галузі.
Творчий конкурс на посаду Міністра охорони здоров’я? «Запросила будь-яку людину, але… ніхто не відгукнувся». З якої трибуни запросила? І хто уповноважив депутата виконувати обов’язки Прем’єр-міністра України?
— Мій Майдан продовжується. Я перебуваю у стані війни з політикою Прем’єр-міністра, — чесно відповідає Ольга Богомолець, бажаючи продовження війни. А ви пригадуєте, що було, коли всі думали: Майдан закінчився? Правильно! Ольга Вадимівна Богомолець балотувалася на посаду Президента…
Родіон ФОЛОНЕНКО, спеціально для «ВЗ»