У Житомирі з робочою поїздкою побувала перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова, під час якої вона ознайомилася з роботою обласного перинатального центру.
Також Ірина Акімова відзначила роботу Житомирського перинатального центру за катамнестичним напрямком, наголосивши, що це — приклад іншим закладам для наслідування.
— Діти, які народилися із екстрено малою масою тіла, потребують обов’язкового подальшого спостереження, контролю та консультацій. Система катамнестичного нагляду після виходу з пологового відділення й до року життя дитини має бути в кожному перинатальному центрі, — переконана Ірина Михайлівна. — Звісно, це потребує відповідного обладнання і фахівців. Але без цього вивести таку дитину в здорове життя неможливо. У Житомирському перинатальному центрі планується відкрити катамнестичне відділення, проте активна робота за цим напрямком у співпраці зі спеціалістами обласної дитячої лікарні тут здійснюється вже давно. До речі, ми зустрілися з мамою, котра народила двійню, коли центр відкривався — сьогодні вони приїхали сюди на планову консультацію. Лікарі центру не втрачають зв’язку з такими дітками: проводять їх катамнестичне супроводження, запрошують на періодичні огляди.
Важливим назвала Ірина Акімова фінансування придбання дороговартісних видаткових матеріалів та обслуговування обладнання.
— Ці потреби мають бути враховані в бюджетному запиті регіону до Міністерства фінансів для їх фінансування з цільових програм, яких уже досить багато, — сказала вона. — Звісно, ми рекомендували в кожному перинатальному центрі створювати опікунську раду (в Житомирському центрі вона діє), яка може здійснювати фінансовий моніторинг потреб центру й у разі необхідності допомагати коштами. Як бачимо, питання, що виникають під час реалізації проекту, непрості. І ознайомлення з роботою вже відкритих центрів — цілком продуманий крок, необхідний для того, аби порушувати в парламенті питання, які для організації якісної системи перинатальної допомоги потребують державного втручання. А такі центри, як у Житомирі — були і є дуже хорошими базами для формування концепції перинатальної допомоги майбутнього. Це ще й хороші тренінгові майданчики. Нещодавно, наприклад, до житомирських фахівців завітали колеги з АР Крим, щоб ознайомитися з їх досвідом. А в листопаді сюди приїдуть німецькі спеціалісти, котрі разом зі спеціалістами Житомирського перинатального центру проводитимуть велику тренінгову програму.
Загалом Житомирський обласний перинатальний центр визнано базовим закладом з упровадження сучасних перинатальних технологій — на його базі проводилося багато семінарів та тренінгів всеукраїнського рівня. Фахівці закладу були учасниками багатьох робочих груп зі створення протоколів нових перинатальних технологій, які стали обов’язковими для всіх регіонів України. Центру присвоєно звання «Заклад якісного медичного обслуговування». Він став першою в області «Лікарнею, доброзичливою до дитини». За лідерство в освоєнні сучасних методів діагностики та лікування, незмінну орієнтацію інтересів людини та сприяння оздоровленню суспільства заклад отримав нагороду «Вища проба України» Національної іміджевої програми «Лідери XXI століття». Його відзначено «Знаком якості України». Від міжнародного Фонду «Свідоме батьківство» він одержав диплом «За особливий вклад у розвиток перинатальної культури України».
— Приємно, коли навіть столичні спеціалісти нам говорять: «Ви — брендовий заклад свого фаху в Україні»! — каже його головний лікар Юрій Вайсберг. — Проте найвищою нагородою для нас є подяка пацієнтів. Нам вдалося перетворити акушерський заклад із установи суворого типу в санаторний, домашній, де жінка має можливість і народити дитину, й отримати корисну пораду на майбутнє щодо поводження з нею. Демонструючи ж позитивні зміни в показниках, ми завжди отримуємо моральне розуміння й потужну фінансову підтримку управління охорони здоров’я та влади області.
Свою роботу ми почали перш за все зі зміни багатьох підходів до принципів сучасного акушерства. Я не раз наголошував і пишаюся тим, що одним із перших у закладі був наказ про етику й деонтологію в поведінці з пацієнтами. У нас є гвардія, яка має за плечима багатий життєвий та практичний досвід. Це — заступник головного лікаря з медичної частини, заслужений лікар України Олена Астрейко, заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи Людмила Асташкіна, лікар відділення патології вагітних Людмила Талькова, лікар акушер-гінеколог першого пологового відділення Тамара Матюшенко, завідувачка другого пологового відділення Людмила Токменко, завідувачка лабораторії Раїса Годлевська, завідувачка відділення анестезіології та інтенсивної терапії Наталія Радкевич та багато інших, за плечима яких — величезний досвід, котрий вони нині передають молодим фахівцям. Приємно відзначити і молодих перспективних завідувачів відділень — Сергія Лапонога (він має високу відзнаку «Лікар року») та Юрія Бенедичука (головний лікар закладу скромно змовчав про те, що його відзначено орденом «За заслуги» — авт.). Тож сьогодні в Житомирському обласному перинатальному центрі працює дуже потужний колектив професіоналів та однодумців. Багато фахівців закладу набули статусу міжнародних тренерів із перинатальних технологій, виїжджають нині в інші регіони України та за кордон, де передають свій досвід. І, мабуть, не існує регіону в Україні, представники якого не побували б у нас, щоб побачити практичне застосування нових технологій та сучасного обладнання. Проте приїжджають із інших областей не лише переймати досвід, а й… народжувати. Дійсно, заклад був створений для надання допомоги жителям Житомирщини, але, враховуючи, що сьогодні тут побувала вся Україна, люди дізналися про нас, ми маємо велику популярність. Оця реклама — від матері до матері, від сім’ї до сім’ї — спрацювала ліпше за будь-який піар. Багато пар приїжджає зі столиці. У центрі функціонує найсучасніше обладнання, якого наразі немає на теренах СНД, за рівнем якого можемо конкурувати навіть із провідними європейськими клініками. І що важливо — ми вміємо з ним працювати. Це засвідчують досягнуті нами показники: із дітей, народжених з екстремально низькою масою тіла, у нас виживають 50 %. Перинатальна смертність знизилася з 13‑14 проміле до 7; рання перинатальна смертність, яка демонструє рівень акушерського фаху, становила на початку нашої діяльності 5 проміле, зараз — 2,8; вдвічі зменшилася захворюваність новонароджених. Ми не маємо спалахів септичних інфекцій — настільки жорстко й чітко відпрацювали інфекційний контроль, що протягом уже п’яти років їх не реєструємо (і не закриваємо центр на профілактичні обробки). Сьогодні рівень кесарських розтинів у нас сягає рекомендованого ВООЗ і не перевищує 14‑15 %, а починали з 24 %. У нас розроджуються жінки з рубцем на матці після перших кесарських розтинів — за новими технологіями вони народжують природним шляхом.
Та хоч які напружені та завантажені будні центру, щодня в цьому закладі — свято. Бо з’являється на світ нове життя. Лише, зокрема, минулого року тут відбулося 4300 пологів. І, на переконання фахівців закладу, їх кількість буде зростати.
Вікторія ПАЛАМАРЧУК, спеціально для «ВЗ», м. Житомир