У Чернівецькій області взагалі немає вакцини АКДС, АДП та протидифтерійної сироватки. Таким чином, у регіоні нині не щеплять ані дітей, ані дорослих. Медики краю вважають: якщо ситуація не зміниться, через два роки варто чекати епідемії.
Аліна ДАШКЕВИЧ, лікар-імунолог КМУ «Міська дитяча поліклініка» м. Чернівці
На жаль, протягом останніх 4 років Україна не виробляє і не закуповує вакцин АП, АДП й АДПМ. Тобто ми фактично перестали щепити дітей проти дифтерії. У Чернівецькій області протягом 1992-1997 років від цього захворювання померло 12 людей, 4 з них — діти. Тоді спалах стався через нестачу вакцин. Наразі ситуація повторюється: вакцини проти дифтерії в дитячій поліклініці немає вже давно. На сьогодні щепленням охоплено лише близько 50% дитячого населення краю. Про дорослих взагалі мовчу: вони мали б вакцинуватися кожні 10 років, але це мало хто робить.
Окрім того, навіть, якщо діагностуємо хворобу, зупинити її не зможемо: антидифтерійної сироватки нема — термін дії тих доз, які були, закінчився у вересні минулого року. Виходить, спалах дифтерії нині призведе до 100-відсоткової летальності. І вакцина, і сироватка закуповувалися за кошти місцевих бюджетів. Але наразі проблема в тому, що взагалі немає можливості придбати ці медичні препарати.
За нашими спостереженнями, дифтерія виникає з періодичністю раз на 10 років. З 2008 року ми не маємо вакцини. Тож уже у 2018 році цілком можливий черговий спалах цієї недуги.
Поодинокі випадки дифтерії вже фіксують у Луганській та Донецькій областях — там, де зараз не до вакцинації. А через нинішню міграцію українців хвороба в будь-який момент може бути завезена й до нашої області.
Ольга ГУСКА, лікар-терапевт КМУ «Міська поліклініка №2» м. Чернівці
Лише за умови належного виконання ревакцинації проти дифтерії можна не боятися спалаху захворювання. Але для цього має бути щеплено не менше 95% населення. Наразі кількість таких осіб значно менша, оскільки вакцина в медичних закладах відсутня близько 3 років. Попри це, списки осіб, яким необхідна ревакцинація, постійно оновлюються. Тільки-но в область надійде анатоксин, осіб, які потребують ревакцинації, будуть запрошувати в поліклініку для проведення імунізації. Раніше, коли вакцина була в наявності, люди одразу з’являлися на виклик дільничного лікаря до поліклініки, бо усвідомлювали тяжкість хвороби. Є й такі пацієнти, які пам’ятають про ревакцинацію і самі звертаються для її проведення. Наразі змушені їм відмовляти.
Юрій ЛЕСЮК, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА
Дітей вакциною АКДП щеплять із 3-місячного віку. Проте з цим маємо проблему: попри те, що заявку подали, закупівлю проведено не було — дифтерійно-правцевий анатоксин в Україну не завозять. Минулого року від дифтерії імунізували лише 0,1% буковинців, а це — 30 осіб. Усі вони — мешканці одного з районів області, бо лише там у 2015 році були залишки вакцини АДП.
Якщо справді через два роки, згідно з прогнозами, на території Чернівецької області виникне спалах цієї хвороби, то це навряд чи обернеться катастрофою для дорослого населення, бо все-таки більшість цього контингенту свого часу отримувала необхідні щеплення, а імунітет зберігається тривалий час. Більш уразливими до дифтерійної палички є особи з імунодефіцитними станами. І, звичайно, у зоні підвищеного ризику — нещеплені діти.
Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА восени 2015 року направив до МОЗ заявку на вакцини відповідно до державної програми. Чекаємо на централізовані поставки. Однак, коли і як Міністерство здійснюватиме процедуру закупівлі, нам невідомо. Планувалося, що закупівлі проводитимуться через міжнародні організації, зокрема ВООЗ, ЮНІСЕФ. Чекаємо на це.
Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці
Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.