Буковина: Життя рятує державно-приватна співпраця

1108

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_16_Изображение_0002Завдяки допомозі шведсько-українського приватного медичного центру Angelholm з березня 2015 року в Чернівецькому обласному клінічному кардіологічному диспансері впровадили інвазивні втручання при гострому коронарному синдромі з елевацією сегмен­та ST. За цей час ургентні коронарографії та стентування проведено 124 пацієнтам.

Донедавна Чернівецька область була єдиною в Україні, де хворим із гострим інфарктом міокарда невідкладних стентувань не виконували. Їх проведення унеможливлювала відсутність ангіографа в комунальних лікувальних закладах третинного рівня. Роками керівництво Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації доводило гостру потребу в такому обладнанні, а натомість отримувало лише обіцянки включити придбання ангіографа за державні кошти в план фінансування галузі на наступний рік. Зважаючи ж на високу вартість сучасного медичного устаткування, знайти мільйони гривень на ангіограф у бюджеті дотаційної Чернівецької області — зав­дання взагалі нездійсненне.

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_16_Изображение_0001Ірина МАКОВІЙЧУК, головний лікар КУ «Чернівецький обласний кардіологічний клінічний диспансер»
Відтак виникала колізія: ми не могли виконувати настанови уніфікованого клінічного протоколу з надання допомоги хворим із гострим коронарним синдромом, який передбачає проведення первинних коронарних втручань у всіх закладах третинного рівня. Зарадити хворим із гострим інфарктом міокарда мали можливість лише за допомогою тромболітичної терапії. Тромболізис врятував не одне життя, однак смертність від інфаркту міокарда в області все одно залишалася вищою, ніж у регіонах, де функціонує інтервенційна кардіологія. Допомога прийшла несподівано. Шведсько-український приватний медичний центр Angelholm, що працює в Чернівцях (в орендованому приміщенні кардіодиспансеру діє його підрозділ інтервенційної кардіології), запропонував безоплатно проводити ургентні кардіовтручання всім мешканцям Буковини на своєму ангіографі.

Власне, це була ініціатива засновників медичного центру, котрі проживають у шведському місті Енгельхольм: Бенгта Стуреcсона, Герберта Франсена та Ларса Вольстрема. Якщо у Швеції від гострого інфаркту міокарда помирає лише 1% хворих, то в Чернівецькій області — 15-16%. Довідавшись про цю сумну статистику, закордонні партнери виявили бажання допомогти мешканцям Буковини. З відповідною пропозицією керівництво шведсько-українського медичного центру Angelholm звернулося до обласної ради та Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.

Співпраці державного та приватного медичних закладів передувала копітка підготовча робота. Оскільки подібних прецедентів в Україні не було, при Департаменті охорони здоров’я створили спеціальну робочу групу, яка ретельно вивчила й відпрацювала всі нюанси партнерства, зокрема його юридичні аспекти. Також у кардіодиспансері розробили і затвердили відповідні локальні протоколи, а на базі приймального відділення розгорнули цілодобовий ургентний підрозділ. Щоб забезпечити його безперебійну роботу, були потрібні кардіологи-інтервенціоністи належної кваліфікації з достатнім практичним досвідом. Для цього на роботу до кардіодиспансеру запросили фахівців з інших регіонів України, які мали досвід виконання близько 300-400 ургентних коронарографій на рік, та направили на курси до ДУ ННЦ «Інститут кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска» власних спеціалістів.

Ургентна катетеризаційна лабораторія при обласному кардіодиспансері запрацювала в другій половині березня 2015 року. За цей час коронаровентрикулографію та стентування було проведено 124 хворим із гострим коронарним синдромом (тобто майже кожному п’ятому буковинцю з Q-інфарктом міокарда), які в межах терапевтичного вікна були госпіталізовані до закладу з усієї області.

Впровадження ургентної інтервенційної кардіодопомоги позитивно вплинуло на статистику госпітальної летальності, яка з 15,8 у 2014 році скоротилася до 14,7 у першому півріччі 2016-го, а в групі пацієнтів, котрим було проведено невідкладні стентування, цей показник становив 3,8, тобто відповідав такому в регіонах, де ургент­ні інвазивні втручання хворим із гострим інфарктом міокарда виконують значно довше, ніж на Буковині. А найголовніше те, що за сухими цифрами — врятовані життя людей.

Анна ГАРГАЛЯ, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я