Заступник Міністра охорони здоров’я України Роман Василишин збирав данину з лікарів і хворих?

1421

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_03_Изображение_0001Прес-служба Прокуратури міста Києва 8 липня 2016 року повідомила про викриття в хабарництві заступника Міністра охорони здоров’я України Романа Василишина. Посадовця затримали «на гарячому» у ніч на 8 липня. Операцію провели співробітники Слідчого управління Прокуратури міста Києва та ГУБКОЗ Служби безпеки України.

Встановлено, що Р. Василишин «створив систему поборів з практикуючих лікарів за надання їм можливості здійснювати свої функціональні обов’язки, зокрема проводити операції в Центральній міській клінічній лікарні Києва — Олександрівській». Був затриманий і його спільник. Вони підозрюються у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) КК України.

З цього приводу того самого дня було проведено екстрений спільний брифінг Генерального прокурора України Юрія Луценка та Голови Служби безпеки України Василя Грицака, де було оприлюднено встановлену в ході слідства інформацію про те, що чиновник систематично отримував гроші від керівництва урологічного центру Олександрівської лікарні, особисто контролював схему оплати послуг пацієнтами готівкою, без відображення в офіційній звітності. Було продемонстровано відеозапис процедури вилучення великої грошової суми (пізніше з’ясувалося, що виїмка здійснювалася на дачі доньки Василишина).

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_03_Изображение_0002«Він робив це з особливим цинізмом. Ми були шоковані, — прокоментував Голова СБУ. — Лікарі збирали гроші з пацієнтів за операції. Це п’ятий епізод хабарництва з боку Василишина. Предмет хабара — 38 тис. грн. Купюри були мічені. Під час отримання частини хабара Василишин і був затриманий. Усього в ході обшуків вилучено 50 тис. дол. і 320 тис. грн».

За даними співробітників спецслужб, чиновник щотижня отримував 50-100 тис. грн (залежно від кількості проведених операцій). У корупційній схемі задіяні й лікарі урологічного центру, які передавали отримані від пацієнтів гроші «нагору».

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_03_Изображение_0003Генпрокурор оприлюднив ім’я спільника (посередника) Василишина та заявив, що справа перейде до Національного антикорупційного бюро. «Юрія Петровича Серняка, уродженця Донецька, 1960 року народження, представляв колективу лікарні як директора урологічного центру саме Василишин. Серняк особисто розподіляв лікарів на операції. За кожну лікарі вимагали в пацієнтів гроші та здавали данину Серняку», — розповів Луценко. Також він додав, що сигнал про корупційну схему під «міністерським дахом» надійшов від одного зі співробітників урологічного центру. Але якщо Ю. Серняк вирішив співпрацювати зі слідством (за словами Голови СБУ, він дає викривальні свідчення, повністю підтверджуючи кримінальну схему), то Р. Василишин відмовився від дачі показань.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман у той самий день заявив, що Василишина звільнено з посади, та наголосив: Уряд всебічно сприятиме тому, аби вин­ні в корупції понесли покарання. Прокоментував ситуацію й в. о. Міністра охорони здоров’я Вік­тор Шафранський, зазначивши, що подібні «вибудовування незаконних схем наживи, спроби заробляти гроші на потребах хворих — дуже прик­рий і ганебний випадок, неприпустимий не тільки для посадовця такого високого рівня, а й для будь-якої людини».

Справу Василишина 8 липня розглядав Дніпровський районний суд Києва. Прокурор Ірина Коцюбко висловила переконання, що підозра, висунута Василишину, є обґрунтованою, та попросила суд обрати запобіжний захід у вигляді утримання Василишина Романа Йосиповича під вартою з визначенням альтернативного заходу у вигляді застави в розмірі 5 млн грн. Вона повідомила, що у підозрюваних Василишина і Серняка разом було вилучено 1,6 млн грн, а сума застави обґрунтовується кількістю вилучених грошових коштів. За її словами, перебуваючи на волі, заступник Міністра може ховатися, знищувати або спотворювати документи, а також впливати на свідків як колишній головний лікар Олександ­рівської лікарні.

Сам же Василишин усі звинувачення відкидає, заявляючи, що це — «політичне замовлення». За його словами, він був затриманий в будинку дочки, а гроші, вилучені в нього під час обшуку (900 дол.), є його заощадженнями.

Binder1.pdf - Adobe Acrobat Pro_Страница_03_Изображение_0004Суд визнав доводи прокуратури переконливими й залишив Василишина під вартою до 3 вересня, призначивши заставу в 2,856 млн грн. Проте вже у вівторок, 12 липня, затриманого звільнили з-під варти в Лук’янівському СІЗО — за нього внес­ли заставу. Водночас Дніп­ровський районний суд Києва за клопотанням Прокуратури міста Києва відсторонив Р. Василишина від виконання обов’язків до 8 вересня — на термін досудового розслідування в кримінальному провадженні. Розпорядження Кабінету Міністрів №485-р про відсторонення затриманого за хабарництво Романа Василишина від виконання обов’язків заступника Міністра охорони здоров’я — керівника апарату датоване 13 липня.

Підозрюваний Ю. Серняк залишається під вартою (протягом 60 діб), але, згідно з рішенням суду, може вийти з-під неї в разі внесення застави в розмірі 1,52 млн грн, одягнувши «електронний браслет».

Невдовзі гучну заяву зробив і колишній перший заступник Голови СБУ, генерал-майор запасу Віктор Трепак, написавши у своєму блозі на Цензор.НЕТ: «Що стосується основного фігуранта справи, заступника Міністра охорони здоров’я Василишина, то тут треба досліджувати ще один дуже важливий момент. А саме те, якою була його попередня діяльність і як він потрапив на цю посаду. Адже зрозуміло, що без відповідної протекції згори на такі посади не призначають. Це важливо як в аспекті розслідування системи отримання хабарів, котру виявили ГПУ і СБУ, так і в профілактичному плані. Суспільство має знати, хто «вирощує» такі кадри».

Нагадаємо: на вказану посаду Василишин був призначений у листопаді 2015 року розпорядженням Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка №1181-р. До цього з листопада 2010-го керував Олександрівською лікарнею.

«Кажуть, що медична спільнота була здивована призначенням його в Міністерство, — продовжує В. Трепак, — адже про його участь у переслідуванні учасників Революції Гідності ходили легенди. Розповідали, що під час кривавих подій на Майдані він увів жорсткий порядок інформування міліції про поранених майданівців, яких привозили в Олександрівську лікарню. Після «наводок» з лікарні за ними приїжджав «Беркут» і затримував, незважаючи на їх стан. Майданівці навіть петиції писали з цього приводу. Автором одного з таких звернень був сотник 7-ї сотні Самооборони Майдану Олег Гулько, який в липні 2014 загинув в АТО, захищаючи Україну. Але управлінській кар’єрі Василишина ці звернення не завадили. Як і фінансові перевірки діяльності лікарні під його керівництвом, що, за наявною інформацією, виявили серйозні фінансові порушення (до речі, зараз варто підняти акти цих перевірок і оцінити їх крізь призму Кримінального кодексу). Мабуть, у нього є впливовий покровитель, який забезпечував йому підвищення по службі та прикриття. Цей покровитель може допомогти й уникнути відповідальності», — попередив колишній заступник Голови СБУ.

«Хочу звернутися до лікарів і до пацієнтів, — резюмував перебіг цієї історії в. о. Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський на Facebook. — Ви маєте повідомляти про всі випадки корупції в лікувальних закладах. Це — наш спільний обов’язок як громадян. Моя позиція: ніхто не має права обкрадати хворих».

До речі, правоохоронці відвідали Міністерство охорони здоров’я, провели слідчі дії в кабінеті Василишина й оглянули його службовий автомобіль. Також Віктор Шафранський пообіцяв провести внутрішні розслідування щодо інших співробітників МОЗ у разі потреби та відповідного запиту від правоохоронних органів.

За матеріалами прес-служби Прокуратури міста Києва, УНІАН, «Української правди», каналу «СТБ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я