У цьому році процес закупівель лікарських засобів, вакцин і виробів медичного призначення за державні кошти через міжнародні організації на 2016 рік розпочався на сім місяців раніше, ніж у попередньому. Старт цьогорічних закупівель анонсував під час брифінгу в. о. Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський.
«Ми продовжуємо співпрацю з міжнародними організаціями — ПРООН, Crown Agents і Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), які визначені Урядом і досвід співпраці з якими ми вже маємо. Станом на сьогодні завершується процес збирання заявок щодо потреб з регіонів, затверджений перелік усіх необхідних препаратів, надіслані пропозиції міжнародним організаціям стосовно контрактів», — доповів він.
Зокрема найближчим часом МОЗ очікує поставок ліків за програмами «Гепатити» на суму 291 млн грн, «Дитяча онкологія та онкогематологія» — 199 млн грн, «СНІД» — 60 млн грн, «Туберкульоз» — 38 млн грн, «Гемофілія» — 15 млн грн.
Також в. о. Міністра охорони здоров’я зазначив, що перший рік проведення закупівель через міжнародні організації був нелегким, виникали проблеми з реєстрацією препаратів, їх поставками, проте завдяки оперативному і конструктивному вирішенню питань з обох сторін ліки та вакцини продовжують надходити в Україну. Так, на сьогодні на склади державних підприємств МОЗ поставлено лікарських засобів, вакцин і виробів медичного призначення на суму 1,148 млрд грн (52% від запланованого). «Ми просимо міжнародні спеціалізовані організації (за умовами договору, у нас немає інших важелів впливу на них) пояснити, чому не були поставлені в обумовлені терміни ті чи інші ліки, — розповів Віктор Шафранський. — Нам відповідають, що це пов’язано з технічними та виробничими питаннями і нюансами узгоджень з постачальниками. Своєю чергою ми максимально скорочуємо період часу від моменту, коли ліки від міжнародних організацій надходять на склад ДП «Укрмедпостач», до їх відправлення в регіони».
Станом на 1 липня ПРООН здійснено поставки майже на 70% від обсягу — це препарати для лікування та діагностики туберкульозу, діагностики ВІЛ-інфекції, лікування дітей, хворих на гемофілію типів А або В, хворобу Віллебранда, хронічний вірусний гепатит В і С, орфанні захворювання. Поставлено 45% онкологічних й онкогематологічних препаратів для дітей і дорослих, а також хіміопрепаратів, радіологічних препаратів та препаратів супроводу онкологічних хворих, які закуповуються через британське агентство Crown Agents. Зокрема, як повідомила представник агентства Крістін Джексон, для дорослих хворих онкологічного профілю завезено 67% препаратів, для дітей — 18%. Ще 36% засобів для дитячої онкологічної служби, за її словами, — уже в Україні й очікують розмитнення.
Щодо імунобіологічних препаратів, то, за словами представника Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Катерини Булавінової, частково доставлено дві вакцини: КПК (кір, паротит, краснуха) та проти гепатиту В, а також майже 75% ліків для антиретровірусної терапії. На завершальному етапі — процес реєстрації більшості вакцин; їх поставки очікуються протягом 1-2 місяців.
Також найближчим часом, повідомив В. Шафранський, надійдуть вакцини БЦЖ, проти сказу та сироватки від так званих рідкісних захворювань (укусів гадюк, ботулізму, дифтерії тощо). Він нагадав про плани МОЗ створити національний стратегічний запас вакцин і сироваток для лікування особливо небезпечних захворювань.
За матеріалами прес-служби МОЗ України