Україна має посилити ефективність заходів, спрямованих на подолання епідемії вірусних гепатитів В і С. На цьому наголосили в МОЗ України під час прес-конференції, проведеної 28 липня у Всесвітній день боротьби з гепатитом. МОЗ України підтримує Глобальну стратегію сектора охорони здоров’я щодо вірусних гепатитів на період 2016-2021 років, ухвалену в травні 2016 року під час 69-ї сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров’я, та, за словами заступника Міністра охорони здоров’я України Романа Ілика, продовжує роботу із забезпечення доступу хворих до якісних і безпечних лікарських засобів та режимів лікування, проведення скринінгових обстежень, посилення просвітницької складової щодо профілактики гепатитів і можливостей лікування.
«Метою Глобальної стратегії є рішуча боротьба з пандемією гепатитів та ліквідація цього вірусу у світі до 2030 року, — зазначив в. о. представника ВООЗ та Глави Бюро ВООЗ в Україні Луїджі Мігліоріні. — Наразі ВООЗ працює над першим планом дій, головний посил яких — покращення обізнаності про захворювання серед населення та підвищення доступу до тестування на гепатит».
На міжнародному рівні дії України, спрямовані на подолання проблем, пов’язаних із вірусними гепатитами, отримали високу оцінку, передусім завдяки реалізації Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, під час реалізації якої необхідне лікування отримали майже 5 тис. пацієнтів. Заступник Міністра повідомив, що за цей час в країні вдалося покращити ситуацію із виявленням гепатитів, затвердити національні стандарти їх лікування з урахуванням передового світового досвіду, налагодити роботу інфекційної служби, яка з кожним роком збільшує охоплення хворих необхідними програмами лікування, а також майже у стовідсотковому обсязі забезпечити регіони України тест-системами для скринінгу донорської крові на маркери гепатиту С відповідно до заявленої потреби (494,88 тис. одиниць). Щодо забезпечення ліками, то Р. Ілик повідомив: на сьогодні, у рамках виділеного державою фінансування (121, 558 млн грн) міжнародною спеціалізованою організацією ПРООН необхідними ліками та вакцинами забезпечено дорослих і дітей, хворих на хронічні вірусні гепатити В і С. Усі закуплені ліки та вакцини поставлені в Україну, завершується їх розвезення в регіони.
Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська вказала на досягнення в лікуванні гепатитів — затвердження нових стандартів лікування, котрі дають змогу використовувати препарати, здатні скоротити тривалість курсу лікування від гепатиту з одного року до трьох місяців. Такі режими лікування є ефективнішими та безпечнішими. До того ж, у рамках державної закупівлі 2016 року будуть впроваджені безінтерферонові курси лікування. Також, за її словами, в Україні зросла прихильність до лікування вірусних гепатитів, усе більше хворих стає на облік, а це свідчить про довіру до державних програм.
Державний бюджет — не єдине джерело фінансування діагностики та лікування вірусних гепатитів в Україні, залучають також обласні та районні бюджети, субвенції державного бюджету — місцевим, кошти спеціальних і загальних фондів, МБФ «Альянс громадського здоров’я». Як розповів представник Альянсу Сергій Філіппович, з 2015 року в Україні діє проект із розширення доступу до ефективного лікування вірусного гепатиту С інноваційним препаратом прямої противірусної дії софосбувіром. За час дїї програми, за його словами, необхідне лікування отримали майже 2 тис. пацієнтів із гепатитом С.
Станом на початок 2016 року на обліку перебував 67 141 хворий на вірусні гепатити. Усі ці пацієнти потребують лікування, із них у 20 258 осіб гепатит В і у 46 883 — гепатит С. Справжня кількість хворих на вірусні гепатити в Україні може бути набагато більшою. За оцінками українських епідеміологів, рівень захворюваності на ці недуги в країні становить 7-9% від кількості загального населення, тоді як у європейських державах цей показник коливається від 0,2 до 2,5%.
За матеріалами прес-служби МОЗ України