За неповних два роки роботи обласного Центру гнійних ран та хірургічних ускладнень цукрового діабету, що діє у Чернівцях, він завоював високу популярність у пацієнтів не тільки з Буковини. Ефективних результатів тут досягають завдяки поєднанню хірургічних методів лікування із повним комплексом вологого загоєння ран відповідно до європейських протоколів.
Щоб запобігти інвалідизації, проводимо органозберігаючі операції: залежно від наявного дефекту виконуємо різні рівні резекції стопи. Зберегти стопу в будь-якому вигляді, звісно, краще, ніж приректи хворого на носіння протезу. Органозберігаючі операції на стопах проводимо вже декілька років. Є хворі, яким їх було зроблено на обох кінцівках 4-5 років тому. Усі прооперовані добре почуваються, якість їх життя не погіршилася. І, як засвідчує досвід, коли післяопераційна рана на стопі загоюється без ускладнень, то здебільшого подібних проблем у хворих згодом не виникає.
Однак проведення операції — лише частина справи. Значно важливішим є післяопераційний догляд, який дає змогу досягти цілковитого загоєння рани. Для цього застосовуємо передові технології: вакуумну й ультразвукову санацію, вологі камери з використанням дермальних сіток і поверхневих сорбентів. З ними фахівців Центру ознайомив наш бельгійський колега Ігор Вітенко. Вихідець з України, він очолює відділення лікування ран одного з медичних закладів Бельгії. Наочно переконавшись у дієвості принципово нового методу загоєння ран, земляк прагнув передати набуті знання українським лікарям, тому неодноразово приїздив до Чернівців, читав лекції, проводив майстер-класи. Вони були не тільки цікавими, а й повністю ламали усталені стереотипи. Консерватизм у сприйнятті нового долався в міру освоєння методик, коли на власній практиці пересвідчувалися в їх ефективності. Відтак на сьогодні вологе загоєння ран виконуємо у повній відповідності до європейських протоколів лікування та поєднуємо їх із хірургічними методами. Наскільки виграшним є таке поєднання, свідчать результати лікування пацієнтів Центру. Замість півроку, загоєння ран у цієї складної категорії хворих триває в середньому близько трьох тижнів.
Проте ведення пацієнтів із застосуванням ефективних сучасних методів є доволі копіткою справою. Бо ж замість звичайної перев’язки їм, по суті, проводять хірургічні маніпуляції: оцінюють стан рани, виконують її некротомію, чистять, миють. Здавалося б, банальна річ — промити рану спеціальним бетадиновим милом, аби на ній не утворювалася бактеріальна плівка, що перешкоджає всмоктуванню мазей та інших ліків, але ж раніше цього не робили. Цю методику також запозичили у європейців і дуже задоволені результатом.
Завдяки ефективній роботі (приміром, досягаємо загоєння інфікованих трофічних виразок, які роками не піддавалися лікуванню традиційними методами; в окремих випадках вдається зберегти кінцівки хворим, яких у загальнохірургічних закладах направляли на ампутації тощо) кількість пацієнтів Центру дедалі збільшується. Сюди звертаються жителі не тільки Чернівецької області, а й сусідніх регіонів.
Крім спеціалізованої допомоги хворим із гнійними ранами фахівці Центру займаються профілактичною роботою. Так, у Європі переважну більшість пацієнтів із синдромом діабетичної стопи лікують амбулаторно. Натомість в Україні такі хворі панічно бояться самого слова «хірург», яке в них асоціюється винятково з ампутаціями. Намагаємося змінити стереотип, і значною мірою це вдається. Побувавши в нас, поспілкувавшись із медиками, люди розуміють, що в їх інтересах — звертатися по допомогу своєчасно. Тому щодня на консультацію приходять 5-7 хворих, яких направляють з обласного кабінету діабетичної стопи, інших лікувальних закладів. Робимо все для того, аби в разі потреби розпочати лікування на якомога більш ранній стадії й забезпечити сприятливий прогноз. Адже збереження здоров’я людини — головне завдання у діяльності Центру.
Анна ГАРГАЛЯ, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці