Як уже повідомляла «ВЗ», в Одесі з’явилася вакцина «Пентаксим» із китайськими ієрогліфами на упаковці, що була придбана за процедурами міжнародних закупівель препаратів і розфасована в Україні компанією «Фармекс Груп». З’ясувалося, що компанія закупила старі нерозпродані залишки партії вакцини, виробленої ще в квітні 2014 року, термін придатності якої збігає в березні 2017-го. З трирічного терміну придатності залишилося 7 місяців — менше 20%.
Але 16 серпня 2016 року компанія опублікувала бравурний прес-реліз на сайті «Інтерфакс-Україна» під назвою: «Фармекс Груп» забезпечило інструкцією українською мовою кожну упаковку закупленої за держкошти вакцини «Пентаксим». Ймовірно, лікарі та пацієнти повинні бути дуже вдячні компанії за те, що вона все ж вирішила відреагувати на критику. Але в прес-релізі також зазначено, що для чверті обсягу вакцини термін придатності спливає ще раніше — у січні 2017 року, тобто ТОВ «Фармекс Груп» виділило лікарям на використання річного запасу вакцини лише 5-7 місяців.
23 серпня 2016 року з’явилася інформація й про те, що Кабмін погодив перелік ліків для закупівлі міжнародними організаціями за кошти Держбюджету-2016. З такими темпами роботи МОЗ тендери-2016 пройдуть у ті самі терміни, що й торішні: у листопаді-грудні нинішнього року, а поставок українцям доведеться чекати до літа 2017 року.
Виникає резонне питання: термін придатності «Пентаксиму» закінчиться в січні-березні 2017 року, отже, до літа вакцинація дітей цим препаратом знову повністю припиниться? Чи можна було уникнути цієї проблеми? Безумовно! Якби компанія «Фармекс Груп» поставила вакцину, котру можна було використовувати хоча б 1 рік — до наступних закупівель. Але ж тоді довелося б витратити на закупівлю вакцини більше коштів, а в цьому власники ТОВ «Фармекс Груп» вочевидь незацікавлені — знизиться розмір їх прибутку.
Тим часом компанія розмістила ще один коментар: «Єдиним істотним недоліком співпраці з ПРООН в Україні є значна тривалість прийняття рішень і досить повільна процедура узгодження питань. Але, як нам відомо, це зумовлено бюрократичними процесами в МОЗ України».
Мабуть, саме бюрократичні процеси в МОЗ стали причиною того, що фармакологічна компанія Геннадія Хорунжого та харківської групи «Здоров’я» (а саме їм, за офіційними даними, належить підприємство) не змогла поставити вакцину з адекватним терміном придатності й змінити китайські етикетки на українські.
А якщо підприємство не в змозі здійснити закупівлі коректно, то як воно взагалі потрапило до списку переможців? Чи МОЗ і міжнародним організаціям байдуже, якою вакциною щепитимуть українських дітей?
За матеріалами Pharma.net.ua