Чернівецька область — єдина в Україні, що має лише один заклад, у якому лікують хворих із розладами ендокринної системи. До його поліклініки щорічно звертаються 76 тис. пацієнтів, а в стаціонарі, розрахованому на 50 ліжок, отримують лікування 1600 осіб. Проте саме над стаціонарним відділенням центру наразі нависла загроза: у рамках оптимізації ліжкового фонду його можуть закрити. Лікарі б’ють на сполох, кажуть: пацієнти залишаться без належного лікування, а працівники — без роботи.
ВЗ Скільки жителів Буковини потребують спеціалізованого лікування у вашому центрі?
У цих непростих умовах Департамент охорони здоров’я у рамках реформування медичної галузі запропонував розділити нашу службу — стаціонарне відділення перенести до Чернівецької обласної лікарні.
ВЗ Чому важливо, аби служба працювала під одним дахом?
— Передусім це дуже комфортно для наших пацієнтів. У центрі діє спеціалізована лабораторія, аналогів якій немає в жодній комунальній медичній установі області. Тут хворі безкоштовно можуть здати аналізи на глікований гемоглобін, С-пептид, тестостерон, гормональну панель щитоподібної залози, кортизол, мікроальбумінурію, альбумін-кератинове співвідношення. Пацієнтам у важкому стані ми по 5-6 разів на день проводимо вимірювання рівня глюкози в крові.
Також в ендокринологічному центрі діє єдиний в області «Кабінет діабетичної стопи», у якому консультує кандидат медичних наук Олександр Колотило. Прийом ведуть судинний хірург, подолог, невролог та інші вузькі спеціалісти.
Для пацієнтів поліклініки і для хворих стаціонару діє «Школа діабету», де навчають правильно харчуватися, вживати препарати інсуліну, інші ліки, користуватися глюкометром. Причому, у разі обмежених можливостей пацієнта медсестра проводить навчання безпосередньо в палаті. Тобто служба організована так, аби хворі в максимально комфортних умовах отримували спеціалізоване лікування.
ВЗ Чи зростає кількість хворих на цукровий діабет в області?
— Щороку! Приріст сягнув 3,21%. Це 2-3 тис. нових випадків на рік. До речі, згадані показники в Чернівецькій області — одні з найвищих в Україні. До прикладу: захворюваність у 2013 році становила 360,9 випадку на 100 тис. населення, у 2014 — 366,7, у 2015 році — 374,6 на 100 тис.
Інсулінотерапію минулого року отримували 4900 хворих, а цьогоріч — 5300. На жаль, цукровий діабет в усьому світі визнано епідемією. А в Чернівцях лікування таких хворих наразі опинилося під загрозою.
ВЗ А чим саме загрожує пацієнтам і медичному персоналу розділення служби?
— Передусім — зростанням частоти інвалідизації та смертності від цукрового діабету. Хоча протягом останніх років у нашій області ці показники значно знизилися. Наприклад, якщо 2014 року внаслідок цукрового діабету на інвалідність переведено 64 буковинця, то у 2015-му — лише 35. Переконана: такого результату нам вдалося досягнути завдяки тісній співпраці поліклінічного та стаціонарного відділень, вчасній госпіталізації хворих і призначенню адекватного лікування.
Коли ж стаціонарне відділення в ендокринологічному центрі закриють, 30 наших працівників потраплять під скорочення. Куди їм іти? Що роботи? До речі, серед них чимало людей передпенсійного віку…
Не розумію наразі, як працюватиме в нових умовах ЛКК. Також у нас постійно діє комісія з відбору хворих, котрі потребують імпортних інсулінових препаратів, бо в нинішній непростій економічній ситуації немає можливості призначити їх усім. Як це робити, коли стаціонар підпорядковуватиметься обласній лікарні, а поліклініка — ендокринологічному центру?
Ми написали звернення до голів Чернівецьких облдержадміністрації й облради, міського Голови, надіслали його також у Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА. Просимо, щоб почули і нас, лікарів, і наших пацієнтів.
Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці
Коментарі
Щодо ендокринологічної служби, то ми вивчаємо досвід її роботи в сусідніх областях, зокрема на Хмельниччині, Тернопільщині, Івано-Франківщині. Так, наприклад, у Хмельницькій області 1,5 млн населення, а в Чернівецькій — 900 тис. Ендокринологічне відділення Хмельницької обласної лікарні розраховане на 35 ліжок, а в результаті оптимізації потужність відділення становитиме 30 ліжок. Наша ж ендокринологічна служба наразі має 50 стаціонарних ліжок, після реорганізації їх стане 45. Тож очевидно, що ліжковий фонд Чернівецького ендокринологічного центру є надмірним відносно кількості населення.
Також практично в усіх областях України ендокринологічні відділення розміщені на базі багатопрофільних лікарень. Це зроблено з метою покращити надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет з ускладненнями. Обласний центр забезпечує бездоганний диспансерний нагляд, підбір інсулінотерапії, якісне обстеження, проте стаціонарне лікування у тій формі, яка існує наразі, не має жодного стосунку до інтенсивної терапії. Адже важкохворого досить ризиковано лікувати в стаціонарі, де немає реанімаційного відділення.
Звичайно, якщо цукровий діабет перебігає без ускладнень, то лікування полягає переважно в корекції інсулінотерапії. Але чи потрібно для цього щоразу лягати в стаціонар на 10 днів? Тому пацієнти з ускладненнями отримують лікування у відділеннях хірургії судин, неврології, хронічного гемодіалізу, нефрології, офтальмології Чернівецької обласної клінічної лікарні. Це близько 50% таких хворих, проте спеціалізованого відділення лікарня не має.
Департамент охорони здоров’я вживає заходи з оптимізації ліжкового фонду. Головному лікарю ендокринологічного центру запропонували надати своє бачення розвитку ендокринологічної служби в області, її інтенсифікації. Наразі не існує жодних наказових документів, котрі засвідчували б, що зміни розпочнуться вже завтра — в області розробляється загальна стратегія розвитку галузі. Ми проводимо аналіз того, як це працює в Україні, і хочемо прийняти зважене рішення. Повністю ліквідовувати відділення та звільняти людей наміру не маємо — ці самі спеціалісти працюватимуть у новоствореному ендокринологічному відділенні обласної лікарні. А наш обласний центр уже має відділення денного перебування, яке плануємо збільшити.
Створивши єдине ендокринологічне відділення та ліжка для лікування діабетичної стопи при відділенні хірургії судин обласної лікарні, ми зможемо покращити доступ хворих на цукровий діабет до багатопрофільної своєчасної допомоги.
Навіть найбагатші країни не дозволяють собі створення маленьких монопрофільних центрів, оскільки їх утримання у випадку правильної організації допомоги є дуже дороговартісним. Раціональніше, наприклад, придбати нове устаткування для відділення реанімації обласної лікарні.
Для такої оптимізації, яку пропонує Департамент охорони здоров’я Чернівецької ОДА, спочатку потрібно було розробити план чи програму, де чітко прописати переваги переведення структур ендокринологічного центру в обласну клінічну лікарню, обговорити його з колективом і тільки після цього ухвалювати будь-які рішення.
Доки матеріал готувався до друку, стало відомо, що на сесії Чернівецької обласної ради, яка відбулася 21 вересня, прийнято рішення накласти 10-річний мораторій на реорганізацію ендокринологічного центру.