«Україна забезпечена вакцинами більше ніж на 90%» — новина під таким заголовком з посиланням на слова Віце-прем’єр-міністра Павла Розенка розлетілася по багатьох українських ЗМІ та немало здивувала. Бо про те, що рівень вакцинації в Україні найнижчий у Європі, реальна імунізація давно й безнадійно відстала від норм Національного календаря щеплень, знають не тільки медичні фахівці. А з регіонів продовжує надходити інформація про відсутність вакцин проти туберкульозу, дифтерії, правця… Тож, може, усі ці сигнали не відповідають дійсності, й до кінця року держава виконає й перевиконає «імунізаційний план»?
Наведемо повну цитату Віце-прем’єр-міністра — він виступив із цією заявою під час круглого столу з питань імунізації в Україні: «Станом на червень було виконано лише 7% плану з придбання ліків і вакцин. Ми повністю розблокували процес поставки лікарських препаратів в Україну та регіони, і на сьогодні… більше ніж на 90% плану із закупівель вакцин виконано, і вони вже перебувають у регіонах. Отже, можемо сказати, що регіони в повному обсязі забезпечені вакцинами, які можна й потрібно використовувати для проведення програм імунізації».
Тож мова йде лише про закупівлі державою якогось невідомого обсягу імунобіологічних препаратів. Наскільки він задовольняє потреби населення та відповідає нормам Національного календаря щеплень — про це урядовці не доповідали ані під час виділення коштів на вакцини в грудні минулого року, ані згодом. Посівши посаду в. о. Міністра охорони здоров’я в серпні цього року, Уляна Супрун навела такі дані про імунізацію дітей першого року життя: «Отримали щеплення проти туберкульозу лише 11,5%, поліомієліту — 39%, кашлюку, дифтерії, правця — менше 2%, гемофілії — 4% малюків». Наголосимо, мова йде лише про дітей першого року життя та придбання вакцин за кошти бюджету 2015 року, а закуповувати ліки й вакцини за бюджетні кошти 2016 року Уряд розпочав наприкінці жовтня! Питання, коли в Україну надійдуть ці препарати і в якій кількості, залишається відкритим.
Але все це не заважає Павлу Розенку рапортувати про героїчне «розблокування» та «забезпечення регіонів вакцинами в повному обсязі». Хіба це не нагадує управлінські традиції радянських часів, коли бажане видавалося за дійсне, а плани на «п’ятирічку» виконувалися за рік чи два? До того ж, як добре відомо, імунізація населення є питанням національної безпеки, й безвідповідальне поводження з фактами щодо такої серйозної проблеми тут просто неприпустиме. Це не той випадок, коли словесною еквілібристикою можна зірвати додаткові оплески громадян. Що ж до плану закупівель вакцин, то чиновникам МОЗ варто було б підготувати порівняльну таблицю з поставок цих препаратів за останні роки, зазначивши відсотки від реальних потреб, згідно з українськими нормативами. Та й з «імунізаційним планом» на 2016-2017 роки варто ознайомлювати населення вчасно, якщо вже відповідальні чиновники очікують від населення сумлінного ставлення до цього важливого процесу.
За матеріалами УНН