Фармацевтичні компанії заробляють на найбідніших країнах?

755

maxresdefaultПісля відмови міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» (Mdecins Sans Frontires) прийняти від компанії Pfizer безкоштовну партію пневмококової вакцини PCV13 у кількості 1 млн доз американський фармгігант вирішив переглянути свою «гуманітарну» політику.

Перед тим медична гуманітарна організація виступила з офіційним зверненням, у якому схвалила рішення GlaxoSmithKline знизити ціну на вакцину проти пневмонії для організацій, котрі допомагають біженцям і дітям, що постраждали внаслідок кризових ситуацій, та закликала компанію Pfizer узяти за взірець прик­лад GSK. Але замість зниження ціни Pfizer запропонував програму пожертвування.

«Нам необхідні вакцини за стабільно невисокими цінами, щоб здоров’я дітей із незахищених верств населення не залежало від одномоментного прояву доброї волі фармацевтичних компаній», — відповіли на цей жест «Лікарі без кордонів». За словами міжнародного директора організації в США Джейсона Коуна, безоплатні пос­тавки вакцин та інших лікарських препаратів можуть допомогти, коли необхідно швидко вирішити певну проблему, але не відіграють суттєвої ролі в полегшенні фінансового тягаря для найбідніших країн.

Вакцини від пневмонії випус­кають лише GSK і Pfizer, й організація «Лікарі без кордонів» з 2009 року веде переговори із цими компаніями щодо можливості надання вакцин за найдоступнішими цінами. Але до останнього часу фармвиробники не дослухалися до закликів гуманітарних організацій, відповідаючи періодичними пожертвуваннями та відкладаючи вирішення проблеми доступності вакцин на довгострокову перспективу. Як нас­лідок, на початку цього року організація «Лікарі без кордонів» платила компанії Pfizer по 60 Євро за кожну дозу імунобіологічного препарату для щеплення дітей-біженців у Греції.

Проблема штучного завищення фармацевтичними корпораціями цін на життєво необхідні ліки привернула пильну увагу багатьох країн — членів ООН. У травні 2016-го «Лікарі без кордонів» оприлюднили петицію, яку підписали понад 416 тис. осіб зі 193 держав — учасниць Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Зокрема в документі зазначалося, що вакцинувати одну дитину від пневмонії зараз у 68 разів дорожче, ніж у 2001 році, а в найбідніших країнах саме цей імунобіологічний препарат становить майже половину вартості всього індивідуального пакета щеплень. «Такі ціни обумовлюють абсолютну недоступність пневмококової вакцини для багатьох держав. При цьому деякі країни, що розвиваються, платять, наприклад, за неї більше, ніж Франція», — повідомляється в петиції. Вона також містить заклик до Pfizer і GSK знизити ціну на вакцину проти пневмонії до 5 дол. за щеп­лення для однієї дитини (на три дози). Це стосується дітей, які пост­раждали від кризових ситуацій або мешкають у країнах із низьким рівнем економічного розвитку.

Проте мова йшла не тільки про пневмонію, а й, наприклад, про ліки від туберкульозу. Так, на думку лікаря-фтизіатра «Лікарів без кордонів» Дженніфера Х’юза, що працює в ПАР, фармкорпорації байдужі до потреб населення найбідніших країн. «За останні півстоліття з’явилися лише два нові препарати проти туберкульозу — найпоширенішого інфекційного захворювання у світі, котре щороку забирає життя 1,5 млн осіб. Нашим пацієнтам із лікарсько-стійким туберкульозом необхідні методи лікування, які не спричинювали б втрати слуху або не доводили б до самогубства. Однак ми наголошуємо, що фармвиробники не зацікавлені у розробці ефективніших методик терапії, оскільки це не принесе їм прибутку», — заявив він.

005_dosie1Критикуючи недостатню прозорість монопольних механізмів формування цін, «Лікарі без кордонів» закликали впроваджувати нові підходи до досліджень при розробці лікарських засобів, котрі дали б змогу не тільки підвищити якість діагностики та лікування, а й зробити ціни на них доступними. «Неприпустимим є дотримання нинішньої провальної політики в цьому питанні, — констатує медична організація «Лікарі без кордонів» в останній вересневій доповіді під назвою «Життя на межі: медичні дослідження і розробки повинні враховувати інтереси людей». — Фармацевтичні корпорації, на жаль, не інвестують достатньо коштів у медичні дослідження, у яких не бачать потенційного прибутку. Об’єктом їх пильної уваги стають передусім фінансові показники, а не турбота про нагальні медичні потреби населення».

І ось, 19 вересня 2016 року, GSK оголосила, що готова запропонувати гуманітарним організаціям ціну близько 9 дол. за щеплення для однієї дитини (3 дол. за одну дозу). «Рішення GSK усуває суттєву перешкоду на шляху до профілактики пневмонії, — відповів на це міжнародний президент організації «Лікарі без кордонів» доктор Джоанн Лю. — Тим часом, пневмококова вакцина виробництва Pfizer (PCV13) усе ще незамінна в багатьох країнах, де працює організація «Лікарі без кордонів». Проте компанія, як і раніше, не погоджується встановити доступну для них ціну на свій продукт». І лише після цього, на початку листопада Pfizer все-таки оголосив про спеціальні ціни на вакцину від пневмонії для некомерційних гуманітарних організацій, у тому числі для «Лікарів без кордонів».

«Ми вітаємо це рішення Pfizer, — заявив Джоанн Лю. — Закликаємо компанії Pfizer і GlaxoSmithKline поширити свою добру волю на всі держави, що розвиваються, оскільки на сьогодні третина країн у світі не має можливості внести вакцинацію від пневмонії до національного календаря щеплень через високу вартість препарату». У посібнику для політиків і керівників імунізаційних програм ВООЗ «Фінансування імунізації» вказано вакцини, котрі є найактуальнішими для населення бідних країн (проти поліомієліту та кору), і саме вони належать до найдешевших: одна доза коштує всього кілька пенсів, а витрати на забезпечення одного року здорового життя становлять від 2 до 20 дол.

У ньому також зазначається, що саме «диференційоване ціноутворення дає змогу встановлювати різні ціни на вакцини відповідно до платіжного потенціалу тієї чи іншої країни», але «протиріччя між тими, хто хоче отримати прибуток, та сприятливими наслідками для всього світу за умови імунізації населення в країнах з низьким рівнем доходів, на жаль, залишаються невирішеними».

За матеріалами міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», ВВС, Business Insider

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я