Волинь: Висококласним фахівцям потрібне таке саме фінансування

755

medical-doctor-salaryСерцево-судинні захворювання утримують одне з перших місць серед причин смертності в усьому світі. І якщо навіть розвиненим країнам важко впоратися з цими недугами, то що вже говорити про Україну, де й рівень забезпечення обладнанням низький, і вартість оперативних втручань не всім по кишені. Але незважаючи на труднощі, на Волині спромоглися знайти можливість надавати допомогу пацієнтам із патологіями серцево-судинної системи на високому рівні.

 

ВЗ Відділення кардіохірургії, очолюване вами, — одне з кращих в Україні. Як цього досягли?

vz-03-04_2017_stranytsa_16_yzobrazhenye_0001Володимир ПЕЦЕНТІЙ, завідувач відділення кардіохірургії Волинської обласної клінічної лікарні, кардіохірург, лікар вищої категорії
— Наше відділення було створене ще у 1998 році. Починали ми з коронарографії, стентування коронарних артерій, встановлення кардіостимуляторів. Пізніше, з 2001 року, освоїли операції на відкритому серці з використанням апарату штучного кровообігу. Зараз наші кардіохірурги вже володіють методиками аортокоронарного шунтування, протезування аортального і мітрального клапанів, здійснюють пластику тристулкового клапана, комбіновані операції. Новим етапом професійного зростання відділення кардіохірургії сьогодні можна назвати перші операції на аорті — протезування висхідної аорти та пластику мітрального клапана. По суті, це і є основ­ні перспективні напрямки на найближчий час. У нашому відділенні працює 5 кардіохірургів. Ще є 3 інвазивні кардіологи, лікар, який займається порушеннями серцевого ритму, і лікар-кардіолог.

ВЗ А як щодо технічного оснащення?

— Кардіохірургічне відділення Волинської обласної клінічної лікарні оснащене на високому рівні. Маємо ангіограф для обстеження судин, сучасні УЗ-апарати. Облаштування операційної також відповідає сучасним вимогам. Хоча час не стоїть на місці. Дещо вже потребує ремонту, деякі апарати теж можна було б замінити новішими.

ВЗ Чи забезпечена в області своєчасна діагностика пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями?

— Зрозуміло, що вирішити це питання можна лише комплексно, на всіх рівнях. Спочатку пот­рібно налагодити нормальну роботу ФАПів, покращити їх технічне оснащення, рівень діагностики та логістики. Це дасть змогу оперативно доправляти хворих у районні або міські чи обласну лікарні. В основному мова йде про пацієнтів із гострим інфарктом. У нас лікарі можуть цілодобово приймати таких хворих, як-то кажуть, 24/7. Тільки-но надходить інформація про такого пацієнта, котрого везуть або в міську лікарню, залежно від районного поділу, або до нас, в обласну, лікарі вже готові й одразу беруть його в операційну. За результатами коронарографії, залежно від часу, який минув від початку інфаркту, виконують чи ангіопластику, чи стентування коронарних артерій. Або ж готують хворого до операції. Тобто сам процес діагностики налагоджений.

ВЗ В області покладають великі сподівання на програму співпраці зі Світовим банком, яка дасть змогу оновити медичне обладнання і суттєво підвищити якість діагностики.

— У програму співпраці Волинської ОДА зі Світовим банком закладено пункти щодо реорганізації медицини загалом та її первинної, вторинної і третинної ланок зокрема. Ми дуже сподіваємося на цю співпрацю, оскільки вона має забезпечити якісні зрушення в лікуванні хворих на всіх етапах. Зокрема, хочемо за рахунок програми Світового банку покращити якість діагностики і дооснастити медичні заклади ультразвуковими та лабораторними апаратами, у тому числі й районні лікарні. Запланували також придбання апаратів для виконання навантажувальних проб на серце. Волинська обласна клінічна лікарня, звісно, не залишиться осторонь цієї програми. Крім того, плануємо закупити сучасніші діагностичні й УЗ-апарати і, можливо, новий ангіографічний комплекс. Адже темпи змін у медичній техніці зараз досить швидкі. Майже кожні чотири чи п’ять років з’являються нові та точніші апарати. До того ж, будь-яка апаратура має здатність зношуватися.

ВЗ Нещодавно ви були на стажуванні у Великій Британії. Розкажіть про ваші враження від побаченого.

— В області діє освітня програма для кардіологів. У її рамках я разом з іще одним кардіо­хірургом нашої лікарні тиждень перебували на стажуванні у місті Віндзор, у представництві Європейської асоціації кардіоторакальних хірургів. Під егідою цієї організації проводяться спеціальні курси з різних патологій. Наші заняття там були присвячені проблемі протезування аорти і пластики мітрального клапана. Основна перевага подібних занять — у їх новаторському підході та ефективності.

Участь у заході бере відносно невелика кількість слухачів — 25 осіб. Це зовсім не схоже на велику конференцію, де присутні сотні лікарів. Проблемні питання конкретного виду патології висвітлює професор — фахівець у цій галузі. Спочатку — лекція, потім — відеоінформація. А далі — практичний майстер-клас на препаратах, зокрема на свинячих серцях із доступом до аорти. Його виконують курсанти, а професор як консультант відповідає на питання, пояснює, ділиться досвідом. На мою думку, така методика навчання для кардіохірургів є ефективною, оскільки дає змогу розширити спектр знань, набути практичного досвіду, ознайомитися з досягненнями провідних шкіл, побачити свої помилки. Одна справа — почути про сучасні методики на конференціях, інша — побачити на власні очі й зробити щось на практиці.

ВЗ Чи є суттєвий розрив між кардіохірургією України та розвинених країн світу? Які фактори заважають її розвитку?

— Насправді в Україні виконують багато операцій, які проводять кардіохірурги провідних держав світу. Основна перешкода має комерційний характер, тому що всі високотехнологічні процедури й операції вимагають великих коштів. Наприклад, зараз в Україні намагаються втілити в життя програму із встановлення клапанів серця без розрізу. Тобто через артерію проводять спеціальні біологічні клапани, які «вмонтовуються» у серце. Ця процедура досить дороговартісна. Нині вона не дуже поширена, але поступово кількість таких втручань зростає, що дає шанс хворим, яким не показані традиційні операції через високий ризик. В Україні кілька років тому теж було проведено дві такі процедури за участю німецьких спеціалістів.

Наші провідні інститути здатні виконувати операції на серці високого рівня. Єдина проблема — у фінансуванні таких втручань. Звичайний пацієнт просто не в змозі сам придбати все необхідне для цього, а держава не забезпечує заклади навіть у мінімальному обсязі.

Ще один сучасний напрям — трансплантація серця. Тут на заваді стала відсутність законодавчої бази в Україні. Також у нашій державі виконують таку операцію, як стентування аорти при розшаровуючих аневризмах, у які залучений грудний відділ. У цьому випадку провести втручання суто хірургічним методом досить складно і ризик дуже високий. За кордоном зараз виконують багато таких операцій, в Україні — ні. Але основна проблема — знову ж таки не в професійному рівні лікарів, а у відсутності фінансів. І за цим показником ми не можемо поки конкурувати із закордонними кардіологічними центрами. Буде достатнє фінансування — будуть операції найвищого рівня, бо кадровий потенціал української медицини потужний, і професійні якості її хірургів не поступаються таким спеціалістів із провідних країн світу.

ВЗ Скільки операцій на серці здійснюють у Волинській обласній клінічній лікарні?

— Операції є різні. Наприклад, коронарографій виконуємо близько 500-600, стентувань коронарних артерій — близько 100, іще 120-150 операцій зі встановлення кардіостимуляторів. Приблизно стільки ж оперативних втручань у нашому відділенні проводять на відкритому серці. Переважна більшість із них — аортокоронарні шунтування. Їх частка у загальній структурі операцій становить близько 70%. Ще 30% — це протезування клапанів і комбіновані оперативні втручання. Якщо ж взяти за основу міжнародну статистику захворювань серцево-судинної системи, то на рік мало б проводитися 400-500 аортокоронарних шунтувань, 200-250 протезувань клапанів. Але цей рівень фактично недосяжний навіть за кордоном…

ВЗ Якщо порівняти вікову та статеву структуру хворих, які потребують операцій на серці, про які тенденції можна говорити?

— Основна причина виникнення ураження судин серця і клапанів — атеросклероз. Він дійсно останнім часом трохи помолодшав. У нашій лікарні бували пацієнти, які вже у 30 років перенес­ли інфаркти й в яких під час коронарографії ми виявляли ураження судин. Їх небагато, але вони, на жаль, є. Коли ж проаналізувати загальні показники, то можна сказати, що атеросклероз молодшає. Причин цього кілька: незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя, погана екологія, негативна генетика. Ця хвороба багатокомпонентна, і виділити лише один фактор її появи нереально. Зараз на ринку є багато препаратів, які здатні зменшити прояви атеросклерозу. Але повністю вилікувати цю патологію поки що неможливо.

ВЗ На якому етапі серцево-судинних захворювань пацієнти звертаються до лікаря?

— У нас найчастіше в лікарню потрапляють пацієнти із тяжкими стадіями. Частково це пояснюється психологічною установкою хворих, а частково — складним економічним становищем. Люди намагаються уникати візиту до лікаря до останнього. І лише коли вже «припекло» і біль перетворюється на дуже сильний або ж стає важко дихати, пацієнти звертаються до медиків. За кордоном хворих із настільки задавненими стадіями хвороб мало. І звинувачувати в цьому українських лікарів не можна, хоча в поодиноких випадках вони теж можуть не все зауважити. Переважно ж пацієнти знають, що в них є певна хвороба і потрібно щось робити. Але багатьох стримують то фінансові питання, то психологічна установка.

ВЗ Який сьогодні відсоток успішних операцій у кардіохірургії?

— Летальність в Україні становить приблизно 1-1,5%. Хоча цей показник залежить від різних чинників. За певними нозологіями можуть бути дещо вищі цифри: 2-2,5%. Волинська область теж утримує такий рівень. Варто сказати, що для досягнення низького відсотка смертності важливі не тільки успішно виконана операція, а і якісний догляд після неї.

ВЗ Яким є прогноз середньої тривалості життя людини після операції на серці?

— Наші операції дають змогу підвищити і якість життя пацієнта, і подовжити його тривалість. Проте останній показник залежить не тільки від проблем із серцем. У людини може бути атеросклероз сонних артерій головного мозку чи нижніх кінцівок, онкологічна патологія, цукровий діабет. Тому сказати, скільки саме проживе хворий, з високою часткою ймовірності ми не можемо. Але спроможні вплинути на якість життя. Коли пацієнт, наприк­лад, страждає на стенокардію, що не дає йому пройти 100 чи навіть 50 метрів, то після проведеної операції він повертається до активного способу життя і навіть займається фізкультурою. Хоча, повторюся, усе залежить від наявності супутніх захворювань. Зрозуміло, якщо людина пережила кілька інфарктів і в неї значна рубцева зона, то прогноз буде гіршим.

ВЗ Розкажіть про найскладніші випадки з вашої медичної практики

— Нещодавно ми оперували одну пацієнтку із тяжкою вадою — стенозом мітрального отвору. Крім того, у неї були тромби в передсерді. Поки ми готували її до операції, уже в лікарні у хворої відірвався тромб і потрапив їй у ногу, ще один — у руку. Ми поміняли їй клапан, видалили тромб із передсердя. А судинний хірург одразу ж видалив тромби з руки та ноги. Результат виявився хорошим. У жінки відновилася функція кінцівок, серце теж працює нормально. Через певний час пацієнтка повернулася додому в задовільному стані.

ВЗ Що потрібно для того, аби кардіохірургія в Україні вийшла на новий рівень?

— Основна перешкода — це фінансування, і саме її треба здолати. Для цього в нас є Міністерство охорони здоров’я, Уряд, Парламент. Про реформу медицини говорять давно, але ніхто не наважується її проводити. Вважаю, що нам потрібна страхова медицина. Якими будуть її форма і модель, мають визначити відповідні державні органи. Але зрозуміло одне: буде достатнє фінансування операцій, діагностики, вит­ратних матеріалів, одразу ж зросте і кількість операцій, і їх ефективність. Тому що за тієї кількості втручань, які наші лікарі мають можливість виконувати, ми рятуємо лише незначний відсоток українців, котрим необхідна така допомога. По Україні забезпеченість кардіохірургічними операціями становить близько 15-20% від потреби. Цього недостатньо. Хоча сказати, що нічого немає, теж не можна.

У цьому році має відбутися реформування первинної ланки медицини. Сподіваємося, пос­тупово реформа дійде і до високоспеціалізованої медичної допомоги. Коли на державному рівні закуповуватимуться і обладнання, і витратні матеріали, то одразу збільшиться кількість операцій, з’являться можливості впроваджувати сучасні технології хірургічного лікування.

ВЗ Яким є ваш прогноз щодо магістральних напрямків розвитку кардіохірургії?

— Провідний магістральний напрям розвитку як кардіохірургії, так і інших видів хірургічних втручань — це мінімізація доступів і зниження рівня навантаження на організм пацієнта. Хірургія загалом і кардіохірургія зокрема здійснили значний стрибок у своєму розвитку за останні кілька років. Ми бачимо впровадження нових методик, з’явилися нові клапани для серця, які можна ставити за їх допомогою. Є певні напрацювання по малоінвазивних доступах до мітрального клапана й аорти.

Кардіохірургія швидко розвивається в усьому світі, й Україна теж не виняток. Зрозуміло, що проблеми і хвороби залишаються ті самі, але з’являються нові моделі тих же клапанів, удос­коналюються судинні протези, підвищується якість стентів і для коронарних артерій, і для аорти. Усе це в комплексі дає змогу збільшити відсоток виживаності хворих і поліпшити прогноз лікування конкретної патології.

Розвиток справді дуже швидкий. Я навіть боюсь загадувати, до чого ми можемо дійти — зараз з’явилися навіть проекти повністю штучного серця, і закордонні фірми вже їх презентують. Тож розвиватися є куди.

Петро ГЕРАСИМЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Луцьк

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я