Вінниччина: Відкрити друге дихання, поки не закрилося перше

510

novembro-azul-acao-orienta-homens-sobre-o-cancer-de-prostataДія державної програми з онкології завершилася минулого року. Нового проекту на загальнодержавному рівні Міністерство охорони здоров’я не запропонувало, але пообіцяло, що онкохворі без допомоги не залишаться і гроші на хіміопрепарати будуть, але коли — не уточнило. Вінницькі онкологи не стали чекати манни небесної та спрацювали на випередження. За підтримки профільного Департаменту Вінницької ОДА вони розробили і винесли на розгляд депутатів місцевої ради власний проект обласної програми «Боротьба з онкологічними захворюваннями на період 2017-2021 роки». Після тривалого обговорення програму із загальним кошторисом у розмірі 367 млн грн ухвалено.

 

Сфера, яка має особливе «соціальне навантаження»

vz-9-10_2017_stranytsa_16_yzobrazhenye_0001Володимир ШАМРАЙ, головний лікар Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру
На Вінниччині впродовж останніх років спостерігається тенденція до зменшення частоти задавнених випадків зовнішніх локалізацій раку: з 5% у 2014 році, 4,2% — у 2015-му до 3,7% — у 2016 році. Разом із тим вінницькі онкологи занепокоєні станом діагностики онкопроцесів зовнішніх локалізацій у першій стадії. Цей показник у 2016 році, порівняно з 2015-м, знизився з 47,1 до 45,1%. Також реєструють зменшення кількості онкологічних захворювань, виявлених під час профілактичних оглядів, з 29,9% у 2015 році до 28,4% — у 2016-му. Це свідчить передусім про відсутність дієвої системи проведення профоглядів, особливо сільського населення, та диспансеризації фонових і передракових зах­ворювань. Усвідомлюючи це, ми вирішили за підтримки Департаменту охорони здоров’я Він­ницької ОДА розробити проект обласної прог­рами з онкології та подати на розгляд депутатів Вінницької обласної ради.

Головний наш меседж полягав у тому, що онкологія — це сфера, яка має особливе соціальне навантаження, а тому потребує співпраці лікарів, мобілізації громади й особ­ливої уваги влади. І нам пощастило, бо зараз, як ніколи, обласна влада приділяє максимум уваги розвит­ку медичної галузі на Вінниччині.

Якби вінницькі депутати не ухвалили цієї програми наприкінці минулого року, то з першого січня 2017-го онкохворі Вінниччини залишилися б наодинці зі своєю хворобою. А це, якщо окреслити у цифрах, 41 676 пацієнтів, більша частина з яких — молоді люди працездатного віку. Щорічно в області реєструють понад 5 тис. первинних випадків онкозахворювань, хоча захворюваність на онкологічні патології у регіоні в динаміці зменшується з 369,7 на 100 тис. населення у 2014 році, 364,3 — у 2015-му, до 362,2 — у 2016 році.

Найголовніші позиції і головна мрія

Готуючи проект обласної програми з онкології, ми детально проаналізували попередню державну програму, яка була досить об’ємною, тож чимало її позицій за сучасного рівня фінансування виконати було неможливо. Тому перше, що ми зробили, — систематизували дані, врахували всі недоліки і визначили найголовніші позиції.

Кошти для реалізації програми надходитимуть із чотирьох джерел: державного фонду регіонального розвитку — 166,837 млн грн, обласного бюджету — 104,622 млн грн, місцевих бюджетів — 533 тис. грн, державного бюджету (у разі підтримки згаданої обласної програми) — 95 млн грн. Загальний обсяг запланованих видатків на 2017 рік — 57,092 млн грн.

На що вони будуть витрачені цього року? Передбачається виділення понад 15 млн грн з обласного бюджету на придбання хіміопрепаратів. Розуміємо, що цих коштів для забезпечення всіх онкохворих безоплатним лікуванням недос­татньо, але завдяки підтримці лікувального процесу з обласного бюджету ми зможемо значною мірою зменшити фінансове навантаження, що лягає на плечі наших пацієнтів. Кожна бюджетна гривня — на вагу золота, бо це чиєсь врятоване життя.

Крім того, більша частина апаратури, на якій доводиться працювати в нашому диспансері, морально застаріла. Тому на цей рік ми запланували придбання сучасного комп’ютерного томографа, цифрового рентген-діагностичного комплексу, сучасних апаратів для ШВЛ.

Враховуючи вартість медичної апаратури, у 2018 році плануємо купити лінійний прискорювач, який коштує близько 160 млн грн. Це стане можливим завдяки асигнуванням з державного фонду регіонального розвитку в розмірі 144 млн грн. Для нас таке придбання вкрай актуальне, оскільки на сьогодні у відділенні променевої терапії працює лише один гамма-терапевтичний апарат, тоді як за стандартами ВООЗ і МАГАТЕ, виходячи з кількості населення Вінницької області (1,6 млн), їх має бути шість. Якщо за регламентом роботи гамма-терапевтичного апарату впродовж доби сеанси опромінення мають проводитися 30-40 хворим, то вінницькі радіологи змушені іноді опромінювати понад 100 пацієнтів. Разом з тим, враховуючи критичне зниження активності джерела випромінювання та, відповідно, збільшення тривалості процедур, апарат працює фактично цілодобово, що є неприпустимим.

Наприкінці минулого року було проведено тендер, за умовами якого до кінця березня 2017 року ми отримаємо нове джерело випромінювання. У І кварталі цього року ми повністю закінчуємо будівництво спеціального бункера для розміщення лінійного прискорювача. Також закладені на 2017 рік кошти планується витратити на придбання радіофармпрепаратів для єдиної в області радіоізотопної лабораторії та витратні матеріали для рідинної цитології.

Моменти, про які хочеться розповісти

Багато хто нарікає, що ми живемо в непростий час, проте життя триває, наука не стоїть на місці, і ми, онкологи, робимо все і навіть більше, аби долати рак, аби онкологічна галузь розвивалася, а наші хворі одужували. У нашому диспансері практично закінчено реконструкцію радіологічного відділення, розпочату в 2014 році, зокрема завершується капітальний ремонт гінекологічного відділення.

У 2016 році ми придбали новий апарат для УЗД вартістю 2 млн грн, завдяки підтримці обласної влади та благодійному проекту фонду Алекса Гудмахера отримали новий пересувний цифровий мамограф «Квітка» вартістю 4 млн грн. Мамограф працює на повну силу, і протягом листопада-грудня минулого року за його допомогою було оглянуто понад 800 жінок, причому у 250 пацієнток виявлено певну патологію, зокрема діагностовано чотири випадки раку молочної залози. У цьому році ми плануємо оглянути понад 5 тис. жінок у найвіддаленіших куточках області.

Крім того, завдяки додатковим джерелам фінансування (благодійні кошти) придбано обладнання на суму більше ніж 700 тис. грн.

Ноу-хау, яке варто взяти на озброєння

Зважаючи на необхідність залучення районів для вирішення комплексу питань онкологічної допомоги, у січні 2016 року ми розіслали головам райрад, райдержадміністрацій, головним лікарям і онкологам (якщо вони є в районах) інформацію про стан організації та надання онкологічної допомоги на підпорядкованій їм території. Подібне плануємо зробити й цього року. Це дає змогу вирішувати конкретну проблему, об’єднавши зусилля місцевої влади та лікарів. Завдяки впровадженню подібного формату роботи в деяких районах області нам вдалося значно покращити ситуацію із наданням онкологічної допомоги.

І питання, яке на часі

Сучасна онкологічна допомога — високотехнологічна та дороговартісна. Ми чітко усвідомлюємо, що сьогодні пересічний українець не зможе сам забезпечити адекватне лікування відповідно до загальнодержавних, а тим більше — світових стандартів. Враховуючи сумну статистику, яка характеризує сучасний стан онкологічної допомоги в Україні, марно сподіватися, що із впровадженням страхової медицини вирішаться всі проблеми галузі. На мій погляд, фінансування української онкології повинне бути багатоканальним, і без державної підтримки цей процес приречений.

Співучасть страхових компаній у лікуванні онкохворих у нашій державі можлива за умови зміни парадигми ставлення людей до власного здоров’я, створення дієвої системи профілактичних оглядів, первинної та вторинної профілактики, проведення чітко організованої диспансеризації, що, зрештою, має забезпечити виявлення онкопроцесів на рівні фонових та передракових захворювань і початкових стадій раку. Відповідно і затрати пацієнта на лікування будуть мінімізовані.

Вирішення цього комплексу проблем можливе лише за повного взаєморозуміння держави, громад і медичних працівників. І найголовніше — кожен громадянин має усвідомити, що він зобов’язаний дбати про своє здоров’я!

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я